Drukarnia WDH S.A. wprowadza na europejski rynek opatentowaną i innowacyjną metodę druku etykiet reverse print (numer patentu USA 6.852.181 B2). Dotychczasowa metoda druku na folii samoprzylepnej została udoskonalona o możliwość druku pomiędzy materiałem i klejem.

Za sprawą technologii reverse print dokonuje się przełom na wymagającym rynku etykiet samoprzylepnych, szczególnie etykiet do produktów branży wódczanej, chemicznej, kosmetycznej i farmaceutycznej.
Wiele etykiet i opakowań ulega uszkodzeniu w czasie transportu, sprzedaży czy użytkowania. Etykiety zdzierają się, odbarwiają, marszczą, odklejają lub całkowicie odpadają od opakowania.


Reverse print ma za zadanie zabezpieczyć etykiety przed wymienionymi zagrożeniami. Etykietę chroni już nie warstwa lakieru czy laminatu o grubości około 12µ, ale cała warstwa folii o grubości powyżej 30µ pod którą wydrukowany jest obraz etykiety. Nawet jeśli produkt, na którym jest przyklejona etykieta jest silnie ocierany w transporcie, to przy użyciu technologii reverse print etykieta nie niszczy się.

Ponieważ druk wykonywany jest pod materiałem, spełnia również nowe wymagania jednej z dyrektyw UE. Nowa dyrektywa dotyczy konieczności zabezpieczenia klientów przed bezpośrednim kontaktem z farbami i lakierami. W nowej technologii lakier nie jest używany, a farba znajduje się pod grubym materiałem i nie ma z nią kontaktu, dlatego etykiety reverse print spełniają wymagania Unii.
Etykiety drukowane są na przeźroczystej folii, która bardziej niż papier jest odporna na wilgoć, zmiany temperatur i uszkodzenia (odporność nawet do 10 myć w zmywarce, w temp.65°C – przez 90 minut). Jednolity rodzaj materiału powierzchniowego pozwala uniknąć problemów z utrzymaniem stałego poziomu połysku nadruku (ang. gloss), nie powoduje napięć powierzchniowych (odklejanie etykiet od opakowania) i daje możliwość wspólnego recyklingu opakowania z etykietą.

Podsumowanie:

Technologia reverse print wprowadza oszczędności na wielu etapach:
- zmniejsza ilość reklamacji i zwrotów towarów z powodu zniszczenia opakowania
- obniża koszty zakupu surowców o do produkcji etykiet (np. brak lakieru i laminatu)
- pozwala umieścić większą liczbę etykiet na roli o tej samej średnicy
- zmniejsza powierzchnie magazynowania etykiet
- zmniejsza koszty transportu (niższa waga etykiet)
- zmniejsza ilość zatrzymań linii etykietujących (zalecana podlepka z PP nie ulega zerwaniom)
- pozwala połączyć proces recyklingu plastikowego pojemnika i etykiety
WDH S.A.
ul. Hafciarska 18
04-704 Warszawa
tel: (48 22) 512 5900
www.wdh.pl
Źródło: ''