Tematem piątego spotkania z cyklu Cobots Expert’s Breakfast, organizowanego przez Universal Robots, była wartość robotyzacji. Swoimi doświadczeniami z wykorzystania robotów współpracujących w zakładach w Polsce podzieliły się firmy z sektora motoryzacyjnego i spożywczego: Megatech Industries Tomaszów i Unilever. Przedsiębiorstwa podjęły decyzję o robotyzacji z uwagi na sytuację na rynku pracy oraz potrzebę przyspieszenia i standaryzacji procesów.

- Dzisiejsze spotkanie oraz nasze rozmowy z klientami potwierdzają, że w Polsce rośnie skala zastosowania nowych technologii produkcyjnych, takich jak roboty współpracujące. Niska gęstość robotyzacji w Polsce wskazuje, że jest to obszar o dużym potencjale w najbliższych latach. Oprócz korzyści w postaci zwiększenia efektywności procesów, firmy widzą także w cobotach możliwość rozwiązania obecnych problemów rynku pracy – komentuje Pavel Bezucký, Area Sales Manager CEE, Universal Robots. 

 

Cobot UR5 w Megatech Industries

Megatech Industries jest producentem komponentów tapicerki samochodowej tj. podsufitek, paneli drzwiowych oraz paneli siedzeń. W zakładzie w Tomaszowie Mazowieckim wdrożono cobota UR5, który odpowiada za dodatkowe zgrzewanie materiału na krawędziach paneli siedzeń samochodowych. Wśród najważniejszych zalet zautomatyzowania stanowiska przy użyciu cobota, firma wymienia m.in. zapewnienie powtarzalności punktów zgrzewów w przypadku każdej części oraz optymalny czas obróbki jednego panelu. Dodatkowym atutem wdrożonego robota współpracującego jest łatwość obsługi oraz programowania.

Robotyzacja w Polsce: Megatech Industries i Unilever dzielą się swoimi doświadczeniami

Fot. Megatech Industries

 

Sześć cobotów UR10 w Unilever

Zakład Unilever w Katowicach specjalizuje się w zakresie pakowania herbaty. Zapakowane do kartonów saszetki z gotowym do sprzedaży produktem układane są na paletach przez sześć robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów ma istotny wpływ na skrócenie czasu paletyzacji, zoptymalizowanie ergonomii pracy i odciążenie pracowników od najbardziej żmudnych zadań. Rozważa się również wdrożenie robotów współpracujących w innych zakładach Unilever. Zespół z Katowic pracuje także nad zautomatyzowaniem procesu depaletyzacji, który umożliwiałby cobotom pobieranie z palet materiałów do produkcji.

Robotyzacja w Polsce: Megatech Industries i Unilever dzielą się swoimi doświadczeniami

Fot. Unilever

 

O Universal Robots

Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r., czyli od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego robota współpracującego (cobota), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2018 r. przychód Universal Robots osiągnął 234 mln USD.

Więcej informacji na www.universal-robots.com/pl oraz www.blog.universal-robots.com  

 

Źródło: Universal Robots