Data publikacji: .

Rozwój technologiczny w dziedzinie materiałów opakowaniowych jest doskonale widoczny, a fundamentem we współczesnym biznesie i przemyśle są folie. Występują w wielu różnych od siebie wariantach, pełnią nie tylko funkcję ochronną, lecz także odgrywają istotną rolę w zachowaniu świeżości, przedłużaniu trwałości produktów oraz ułatwianiu procesów pakowania i transportu. W niniejszym artykule skupimy się na ich opisie, dzieląc je na kategorie związane ze sposobem eksploatacji i specyfiką artykułów zabezpieczonych za ich pomocą.

Rodzaje folii

Jakie są rodzaje folii?

Współczesny przemysł jest bardzo rozbudowany i wiąże się z różnymi typami zabezpieczanych materiałów. Wybór odpowiedniego wariantu powinien zależeć od specyfiki danego produktu, a częściowo od oczekiwań przedsiębiorcy np. względem łatwości ich użytkowania w konkretnej gałęzi gospodarki. Tak czy inaczej, producenci folii starają się wprowadzać na rynek nowe rozwiązania, a stare ulepszać i modernizować. Warto przejrzeć szczegółowo ich ofertę, aby podjąć właściwą decyzję podczas zakupu.

Zatem, jeśli interesuje Cię dobra folia stretch, producent z dużym doświadczeniem powinien być przez Ciebie wzięty pod uwagę w pierwszej kolejności. Warto, aby był on obecny na rynku od wielu lat i miał za sobą setki dotychczasowych współprac. Ponadto dobrze jest wybrać firmę z różnorodną ofertą, aby uniknąć kompromisów i mieć możliwość wyboru folii, która w 100% spełni wszelkie oczekiwania.

      Folie automatowe

Folie automatowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do pakowania automatycznego przez wyspecjalizowane i profesjonalne urządzenia. Sprawdzą się w przypadku systemów pakujących opartych na pracy manualnej, jak i tych obsługiwanych półautomatycznie, w tym zgrzewarek oraz owijarek. Tego typu folia może występować w kilku wariantach różniących się właściwościami oraz składem:

      miękka,

      rozciągliwa,

      termokurczliwa,

      z PE,

      z PP,

      z PCV,

      z poliolefin.

Ich cechą wyróżniającą jest także ponadprzeciętna długość, specjalnie po to, aby pracę związaną z wymianą rolki na nową ograniczyć do niezbędnego minimum.

Zastosowania: produkcja, transport.

Branże: medyczna, farmaceutyczna, spożywcza, elektroniczna, chemiczna i wiele innych.

      Folia barierowa – co to jest?

Folie barierowe sprawdzą się najlepiej, kiedy ochrona produktów przed czynnikami zewnętrznymi jest kluczowa, a zabezpieczenie wnętrza przed działaniem warunków atmosferycznych fundamentalne. Dzięki specjalnym warstwom ochronnym zabezpieczającym przed wilgocią, tlenem czy promieniowaniem UV, folie te są często wykorzystywane w każdej gałęzi przemysłu..

Tego typu folie mogą występować w kilku wariantach. Szczególnie popularne są modele w postaci:

      wygodnych w eksploatacji worków do pakowania,

      standardowych taśm o różnej szerokości rolki,

      różnice obejmują także grubość folii: standardem rynkowym jest od 60 um do nawet 150 um. Poszczególne produkty mogą mieć również inny kolor: bezbarwna, metalizowana lub z nadrukiem.

Cechą wyróżniającą wszystkie warianty, niezależnie od ich konstrukcji, jest doskonała termoformowalność, jak i zgrzewalność oraz odporność na najważniejsze czynniki atmosferyczne. Liczy się dla Ciebie dobra folia barierowa? Producent, którego wybierzesz, nie jest bez znaczenia, gdyż ten rodzaj jest często wykorzystywany do specjalistycznych zastosowań, dlatego jego jakość jest bardzo istotna.

Zastosowania: przemysł spożywczy, wyroby piekarnicze, przyprawy, gotowe potrawy, medycyna, branża chemiczna, motoryzacja (oleje oraz smary) i wiele innych.

      Folie bąbelkowe

Znana także jako folia pęcherzykowa, charakteryzuje się strukturą zewnętrzną składającą się z wielu bąbelków o takich samych wymiarach wypełnionych w całości powietrzem. Jej głównym celem jest ochrona pakowanych przedmiotów przed uszkodzeniami mechanicznymi poprzez tłumienie wstrząsów i uderzeń. Zwykle wykonuje się ją z polietylenu LDPE, czyli materiału, który rzadko ulega rozdarciu oraz uszkodzeniom spowodowanym bezpośrednim działaniem wody i nadmierną wilgocią. Na rynku znajduje się wiele rodzajów tego typu folii, wśród których można wymienić:

      arkusze,

      worki,

      laminaty z papierem,

      z pianką polietylenową,

      z folią HDPE,

Poszczególne warianty mogą także różnić się konstrukcją, dlatego dostępne są wersje:

      dwuwarstwowe lekkie,

      standardowe,

      trzywarstwowe.

Zastosowania: folie bąbelkowe są powszechnie stosowane do pakowania przedmiotów delikatnych, szklanych, czy łatwo podatnych na zarysowania. Świetnie sprawdzą się także do zabezpieczania elektroniki, mebli oraz różnorodnych wyrobów z ceramiki.

      Folia piankowa

Folia piankowa do pakowania stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku chęci zabezpieczenia produktów wymagających w tym zakresie szczególnej uwagi i troski. Charakteryzują się strukturą o zamkniętych komórkach, co sprawia, że są lekkie, elastyczne i jednocześnie skutecznie absorbują energię uderzenia. Warto wiedzieć, że materiał zastosowany w procesie ich produkcji (polietylen LDPE) jest obojętny dla transportowanych przedmiotów i nie wchodzi z nimi w żadne reakcje. To, w połączeniu z bardzo niską masą sprawia, że zastosowania tej folii są w zasadzie nieograniczone. Folie piankowe występują w wielu wariantach, różniących się przede wszystkim grubością pianki – od około 0,8 mm do nawet 10 mm.

Zastosowania: folie piankowe są często wykorzystywane w transporcie i pakowaniu produktów elektronicznych, szklanych czy innych delikatnych przedmiotów

      Folie rozciągliwe

Folia stretch maszynowa i ręczna jest materiałem pakowym najbardziej rozpowszechnionym na całym rynku. Nie wynika to z mody, a z jej właściwości technicznych zgodnych z oczekiwaniami przedsiębiorców, jak i niskiej ceny, wynikających z łatwości jej produkcji. Doskonale unieruchamia przedmioty, zabezpiecza je w pewnym stopniu przed działaniem wilgoci oraz zabrudzeniami, lecz kosztem zerowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folia stretch przemysłowa może być eksploatowana zarówno ręcznie, jak i za pomocą różnych maszyn ułatwiających proces pakowania. Występuje w kilku wariantach. Różnice obejmują np.:

      szerokość rolki,

      długość folii,

      wykończenie: bezbarwne lub czarne,

      grubość standardowo oscyluje wokół 35 um.

Zastosowania: folia stretch samoprzylepna i standardowa mogą być wykorzystane w pakowaniu produktów, zabezpieczaniu artykułów przed przesunięciem, zwiększeniu stabilności elementów ruchomych, w każdym rodzaju przemysłu – również spożywczym. Najpopularniejsza jest folia stretch przezroczysta, głównie ze względu na możliwość oceny zawartości.

      Folie termokurczliwe

Folie termokurczliwe, wykorzystywane głównie w branży spożywczej i przemyśle elektronicznym, mają zdolność kurczenia się pod wpływem ciepła. To fundament ich dużego sukcesu w każdej gałęzi przemysłu. Dzięki tej właściwości po rozgrzaniu idealnie przylegają do opakowywanego produktu, zapewniając szczelność i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, również takimi, które działają destrukcyjnie na zabezpieczone przedmioty. Różnice występują w obrębie konstrukcji, gdyż folie termokurczliwe są sprzedawane jako:

      worki,

      rękawy,

      półrękawy,

      taśmy.

Ponadto różnice obejmują grubość folii – od 0,025 um do 0,2 um, jak i rodzaj materiału:

      polietylen termokurczliwy,

      polietylen przezroczysty,

      polietylen barwiony,

      polietylen termokurczliwy wysoko-przezroczysty.

Zastosowania: pakowanie wyrobów cukierniczych, artykułów kosmetycznych i gospodarstwa domowego, sprzętu komputerowego, wyrobów elektronicznych, zniczy, chleba, zabawek.

      Folie wielkogabarytowe

W przypadku opakowań przeznaczonych dla dużych i gabarytowych produktów, takich jak meble, sprzęt AGD czy urządzenia przemysłowe, stosuje się folie wielkogabarytowe. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością mechaniczną, zdolnością do ochrony przed warunkami atmosferycznymi oraz łatwością w obsłudze przy pakowaniu przedmiotów o nietypowych rozmiarach, jak i dużymi wymiarami. Różnice występują w obrębie:

      grubości, która zwykle zawiera się w zakresie od 180 do 210 um,

      szerokości – od 4 do nawet 15 m.

Zastosowania: pakowanie kontenerów, całych pojazdów, maszyn przemysłowych, narzędzi i urządzeń.

folia wielkogabarytowa Elastiko

Elastiko

Gdzie wyrzucić folię?

Folia stretch do żywności oraz zwykła pakowa powinny zostać wyrzucone do odpowiedniego pojemnika zgodnie z aktualnymi wytycznymi danego miasta. Odpowiedź na pytanie – folia, jaki to odpad – jest wbrew pozorom bardzo prosta. To tworzywo sztuczne, zatem powinna trafić do kubła oznaczonego kolorem żółtym. W praktyce jednak może być różnie. Folia stretch spożywcza może być np. zabrudzona jedzeniem, wówczas, jeśli nie da się jej efektywnie wyczyścić, należy ją wyrzucić do odpadów zmieszanych. Podobnie jest także w przypadku wariantu z etykietą adresową, przez którą np. folia stretch przezroczysta również musi wylądować w koszu na odpady zmieszane.

Folia samoprzylepna stretch, jak i każdy inny rodzaj tego typu materiału pakowego, mogą zostać wyrzucone do pojemnika na tworzywa sztuczne jedynie wtedy, gdy są nieoklejone i w miarę czyste.