Data publikacji: .

Aby transport towarów z jednego miejsca w drugie był bezpieczny, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonych przedmiotów. Do tego celu służą specjalne opakowania transportowe, skutecznie chroniące przed uszkodzeniem oraz działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jakie są funkcje i rodzaje opakowań transportowych?

rodzaje opakowań transportowychDobór odpowiedniego rodzaju opakowania transportowego ma duży wpływ na bezpieczeństo towaru podczas podrózy.

Opakowanie transportowe – definicja

Opakowania w transporcie to gotowe produkty, które mają na celu zabezpieczenie zamkniętego w ich wnętrzu towaru. Pozwalają na wygodne przemieszczanie ładunku w trakcie jego składowania, przewożenia i sprzedaży. W późniejszym okresie umożliwiają również bezpieczne przechowywanie produktu. Jednocześnie – dzięki obecnym na opakowaniu naklejkom i nadrukom – przez cały czas już od chwili ich zapakowania informują o zawartości i jej charakterystycznych parametrach.

Wśród głównych cech, jakie wykazują opakowania w transporcie, należy wymienić odporność na zmienne temperatury, korozję oraz wnikanie substancji z zewnątrz. Poszczególne modele cechują się także wysoką szczelnością, niewielką wagą, optymalną pojemnością oraz neutralnością chemiczną. Warto wspomnieć również o uniwersalności, możliwości wielokrotnego wykorzystania oraz wszechstronnym zastosowaniu opakowań transportowych.

W jaki sposób powinien odbywać się dobór opakowań transportowych? By nie obawiać się o uszkodzenie przewożonych dóbr, opakowania dobiera się ze względu na rodzaj towaru, jego wartość i podatność transportową, typ i czas trwania spedycji, rodzaj środków transportu oraz wymagania narzucone przez przepisy prawne i sanitarne. Jakość i rodzaje opakowań bezpośrednio determinują również technologię czynności przeładunkowych, efektywność wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz ostateczny koszt ich przewiezienia.

Funkcje opakowań transportowych

Opakowania transportowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Wyróżniamy następujące funkcje opakowań w logistyce:

  • Zabezpieczenie towaru – zarówno samego ładunku przed działaniem czynników zewnętrznych, jak i najbliższego otoczenia przed ewentualnym wpływem zapakowanego przedmiotu.
  • Magazynowanie - przechowywanie, przemieszczanie i kompletowanie.
  • Transportowanie - możliwość przewożenia maksymalnie dużej ilości towarów w jak najkrótszym czasie.
  • Informowanie o zawartości - ułatwiające kompletowanie, sprzedaż i późniejsze użytkowanie.
  • Recykling – przewożenie towarów w sposób przyjazny dla środowiska, z możliwością powtórnego wykorzystania użytych kartonów, butelek lub palet.

Opakowania w transporcie zabezpieczają przed wilgocią, energią cieplną i świetlną, promieniowaniem, szkodnikami i mikroorganizmami, wstrząsami, naprężeniami i uderzeniami. Mogą one osłaniać towary częściowo – jak ma to miejsce w przypadku ażurowych klatek, koszy czy pojemników, lub całkowicie – w workach, pudłach czy beczkach.

Jakie rodzaje opakowań transportowych wyróżniamy?

Opakowania transportowe mogą przybierać niezwykle zróżnicowane cechy i wymiary, przez co możemy wyróżnić wiele ich rodzajów. Mogą one być wytwarzane z następujących materiałów:

  • Papieru, kartonu lub tektury – jako pudła, torby, owinięcia, tutki czy bębny.
  • Szkła – butelki, słoiki, ampułki, balony.
  • Metalu – puszki, pudła, butle.
  • Drewna – palety, skrzyniopalety, skrzynie transportowe.
  • Tworzyw sztucznych – foliopaki, torebki, tacki, pudełka.

Sposoby zabezpieczania towaru można podzielić ze względu na pełnioną funkcję: jednostkowe do sprzedaży detalicznej oraz zbiorcze i transportowe, wykorzystywane w procesie przewożenia i magazynowania. Opakowania transportowe mogą dzielić się na rodzaje z uwagi na zasięg obrotu (krajowe i eksportowe), podatność na rozbieranie i składanie (rozbieralne, sztywne, składane) oraz możliwość wykorzystania (jednokrotnego lub wielokrotnego użytku). Ponadto występuje także podział ze względu na sposób rozliczenia w obrocie (zwrotne lub sprzedawane) oraz wpływ na środowisko naturalne (ulegające lub nie ulegające biodegradacji, nadające się lub nie nadające się do recyklingu).

drewniane opakowania transportoweDawniej towary transportowało się głównie w drewnianych skrzyniach i beczkach. Sposób ten wciąż jest używany, choć możliwości jest o wiele więcej.

Zastosowanie opakowań transportowych

Opakowania transportowe to wyroby przydatne w wielu zróżnicowanych działach produkcji materialnej. Mniejsze egzemplarze z papieru, szkła, metalu czy tworzyw sztucznych mogą służyć do transportu i przechowywania produktów spożywczych – zarówno świeżych, jak i przetworzonych czy mrożonych. Znajdą zastosowanie w trakcie pakowania i przewożenia odzieży oraz kosmetyków. Opakowania transportowe mogą być później używane również do magazynowania delikatnych części elektromechanicznych, chemikaliów czy artykułów z branży farmaceutycznej. Jeśli chodzi o ich późniejsze zastosowanie, jest ono w wielu przypadkach praktycznie nieograniczone.

W przypadku konieczności przewożenia towarów o znacznej wadze, najlepiej sprawdzą się wytrzymałe opakowania do transportu z drewna, plastiku bądź metalu. Znajdą one zastosowanie w branży budowlanej, spożywczej, paszowej czy elektromaszynowej, umożliwiając sprawne i bezpieczne magazynowanie i spedycję cięższych i większych produktów.

 

Opakowania transportowe to rozwiązanie o niebagatelnym znaczeniu w procesie spedycyjnym i przeładunkowym. Zabezpieczają one towar, ułatwiają jego identyfikację i magazynowanie, a wykonane z odpowiednich materiałów – są zdatne do powtórnego użytku, do minimum ograniczając koszty przechowywania i przewozu przedmiotów. Optymalnie dobrane do typu towarów, są jednym z najbardziej istotnych elementów w całym łańcuchu dostaw, wpływając na jego tempo, bezpieczeństwo oraz ogólną efektywność.