Rohm and Haas Company (NYSE: ROH) i Eastman Kodak Company (NYSE: EK) podpisały umowę, na mocy której Rohm and Haas zakupi dział Kodak Light Management Films. Dział ten wytwarza zaawansowane powłoki poprawiające jasność i wydajność wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD)

W ramach umowy, Rohm and Haas nabędzie prawa do własności intelektualnej związanej z działalnością działu Light Management Films, łącznie z prawami patentowymi i znakami handlowymi, know-how, tajemnicami handlowymi, portfolio obecnych i przyszłych produktów, a także licencją na prawa do dodatkowej własności intelektualnej. Umowa zakupu obejmuje również zakład półprodukcji w Rochester, Nowy Jork, i dostawę kluczowych surowców. Po sfinalizowaniu transakcji, Rohm and Haas wybuduje wydzielony, wielko-nakładowy zakład produkcyjny w Azji, którego uruchomienie jest planowane na początek roku 2008.

„Dzisiejsza informacja stanowi ekscytujący pierwszy krok w budowaniu naszej działalności na polu technologii płaskich wyświetlaczy panelowych (Flat Panel Display Technologies),” powiedział dr Yi Hyon Paik, Wiceprezes i Dyrektor dywizji Materiałów Elektronicznych Rohm and Haas. „Dołączenie zaawansowanych folii zarządzania światłem uzupełnia nasze rosnące portfolio materiałów paneli płaskich. Kodak osiągnął wielki sukces tworząc unikalne powłoki na wyświetlacze i ustanawiając wstępną pozycję rynkową w Azji. Wiedza technologiczna jest duża i dobrze pozycjonowana by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wyświetlacze, zwłaszcza na dynamicznie rozwijającym się rynku telewizorów LCD,” dodał Paik.

Robert Cournoyer, Dyrektor Generalny działu Kodak Light Management Films, zauważył, że działalność w zakresie powłok zarządzania światłem doskonale pasuje do Rohm and Haas. „To świetna wiadomość dla naszych klientów i naszych ludzi, ponieważ oddaje ten dział i jego możliwości w ręce firmy z dużym doświadczeniem w przemyśle materiałów elektronicznych.”

Kodak, światowy lider technologii obrazowania, rozwinął rodzinę powłok zarządzających światłem o wielu zastosowaniach. Użycie technologii powłok zarządzania światłem w przemyśle płaskich wyświetlaczy panelowych polega na wykorzystaniu milionów pojedynczych soczewek rozmieszczonych losowo na poliwęglanowych foliach. Jednym z wielu zastosowań tego rodzaju powłok typowych dla LCD, jest poprawa jasności, konsystencji kolorów oraz kąta patrzenia, przy jednoczesnej redukcji mory (optycznej anormalności powszechnej w foliach komercyjnych).

Dr Pierre Brondeau, Wiceprezes wykonawczy Rohm and Haas i kierownik dywizji Materiałów Elektronicznych i Materiałów Specjalistycznych, powiedział, że zakup ten wspiera firmową strategię rozwoju franszyzy Materiałów Elektronicznych.

„Pod koniec 2006 roku Rohm and Haas ogłosił swoją inicjatywę Vision 2010 - ukierunkowany plan mający na celu przyspieszenie wzrostu, poprawę zyskowności i agresywne inwestowanie w platformy naszego rozwoju. Nasza dywizja Materiałów Elektronicznych osiągnęła nadzwyczajne wyniki w ciągu kilku ostatnich lat i wierzymy, że istnieje znacząca możliwość rozbudowania naszej obecności na rynkach, gdzie innowacja jest kwestią nadrzędną,” powiedział Brondeau. „Zobowiązaliśmy się agresywnie rozwijać naszą działalność w zakresie Materiałów Elektronicznych w ciągu kilku najbliższych lat, a ten zakup jest pierwszym z wielu kroków, które podejmujemy by zrealizować nasz cel.”

Warunki finansowe umowy nie zostały ujawnione. Zamknięcie transakcji jest spodziewane w pierwszej połowie 2007 r. Oczekuje się również, że pracownicy firmy Kodak związani z działalnością w Rochester, na Tajwanie, w Japonii, Korei i Chinach dołączą do dywizji Materiałów Elektronicznych Rohm and Haas.

O Rohm and Haas

Rohm and Haas jest światowym liderem w tworzeniu i opracowywaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań dla przemysłu materiałów specjalistycznych. Produkty i technologie spółki stosowane są w wielu branżach, takich jak: Budownictwo, Elektronika, Procesy Przemysłowe, Opakowania i Papiernictwo, Transport, Chemia Gospodarcza i Produkty Higieny Osobistej, Gospodarka Wodna, Przemysł Detaliczny, Farmaceutyczny i Medyczny. Technologie i rozwiązania spółki Rohm and Haas codziennie ułatwiają życie ludziom na całym świecie. Siedziba spółki znajduje się w Filadelfii w stanie Pensylwania, USA, a wartość jej sprzedaży wyniosła w 2006 r. około 8,2 miliardów USD.

O dywizji Materiałów Elektronicznych Rohm and Haas

Dywizja Materiałów Elektronicznych Rohm and Haas rozwija i dostarcza innowacyjne rozwiązania materiałowe oraz procesy dla przemysłów elektronicznego i optoelektronicznego. Produkty i technologie dywizji Materiałów Elektronicznych, skoncentrowane na płytkach drukowanych, produkcji półprzewodników, zaawansowanych opakowaniach, oraz branży płaskich wyświetlaczy, stanowią integralne elementy urządzeń elektronicznych na całym świecie. Dodatkowe informacje znaleźć można pod adresem www.rohmhaas.com

O Rohm and Haas w Polsce

Rohm and Haas prowadzi działalność handlową w Polsce od ponad 20 lat. Firma działa w wielu obszarach przemysłowych takich jak Farby, Tekstylia, Skóry, Papier, Uzdatnianie Wody, Mydła i Detergenty, Kosmetyki, Rafinacja Ropy Naftowej i Motoryzacja. Obecnie, firma oferuje swoim klientom szerokie portfolio produktów z zakresu siedmiu dywizji biznesowych działających w Polsce: Powłoki Architektoniczne i Funkcjonalne, Materiały Elektroniczne, Chemikalia Uszlachetniające, Monomery, Kleje i Uszczelniacze, Farby Proszkowe oraz Agrofresh. Nowoutworzona spółka Rohm and Haas Polska zatrudnia 10 pracowników i jest wspierana przez szeroką sieć dystrybutorów.
Źródło: ''