Transakcja ta: · Pogłębia zaangażowanie Rohm and Haas w Europie · Pozwala na włączenie w struktury Rohm and Haas wartościowej organizacji dbającej o jakość, bezpieczeństwo i realizującej ideę zrównoważonego rozwoju · Poszerza doświadczenie w zakresie powłok aplikowanych w niskich temperaturach · Zakończenie transakcji przewidywane jest do końca pierwszego kwartału 2008 r.

Rohm and Haas (NYSE: ROH) poinformował o podpisaniu umowy na zakup FINNDISP, fińskiego oddziału OY Forcit AB, zajmującego się produkcją dyspersji polimerowych. Wartość transakcji wynosi w przybliżeniu 60 milionów euro (równowartość około 85 milionów USD). Oddział spółki Forcit, zlokalizowany w Hanko, w Finlandii, wytwarza wodne dyspersje polimerowe wykorzystywane do produkcji farb i powłok, lakierów oraz klejów w Europie Północnej oraz krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Rohm and Haas spodziewa się, iż transakcja zostanie sfinalizowana przed końcem pierwszego kwartału 2008 r.

„Zakup ten wyraźnie demonstruje nasze zaangażowanie wobec regionu oraz plany szybkiej ekspansji na tym rynku”, mówi Luis Fernandez, Wiceprezes i Dyrektor Działu Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas, którego wartość wynosi 1,4 miliarda euro (2 miliardy USD). „FINNDISP wzmacnia nasze zaangażowanie wobec niezwykle ważnego rejonu geograficznego. Technologia firmy zwiększa nasze zdolności szybkiego wprowadzenia na rynek gamy bardzo wydajnych produktów aplikowanych w niskich temperaturach oraz pozwoli nam na rozszerzenie naszej oferty produktowej dla szybko rozwijających się regionów na całym świecie”, dodaje Luis Fernandez. Wiceprezes Rohm and Haas wyjaśnił, że poprzez zakup FINNDISP baza zakładów Rohm and Haas wzbogaci się o dwa zakłady produkcyjne – istniejący zakład w Hanko oraz obecnie budowaną fabrykę w pobliżu Moskwy, której ukończenie planowane jest na marzec 2008 r. Oba zakłady staną się częścią sieci 30 fabryk Rohm and Haas na całym świecie, dostarczających produkty niezmiennie wysokiej jakości i dostosowane do lokalnych i regionalnych potrzeb.

„Transakcja ta jest dla nas wspaniałą szansą i stwarza firmie ogromne możliwości. Rohm and Haas ma doskonałą okazję, aby wspierać i rozwijać biznes produkcji dyspersji polimerowych zarówno w Hanko, jak i w Rosji. Nasze położenie geograficzne zapewnia nam idealną lokalizację dla działań podejmowanych w Rosji, co będzie oznaczało dalsze inwestycje w produkcję i sprzedaż dyspersji polimerowych. Zakup ten da nam również nowe zasoby dla rozwijania naszego działu materiałów wybuchowych”, mówi Ulf Sjöblom, Dyrektor Zarządzający firmy Forcit.

Luis Fernandez wysoko ceni Forcit oraz jej kulturę biznesową. „Firma ta osiąga wiele sukcesów i ma bardzo dobry zespół zarządzający”, mówi. „Forcit generuje bardzo dobre wyniki na swoim krajowym rynku. Firma wykazała się również myśleniem perspektywicznym, gdyż jej plany przewidują skoncentrowanie się na klientach z krajów o szybko rozwijających się gospodarkach i ciągłym zaopatrywaniu ich w produkty najbardziej dopasowane do rynku”, dodaje Luis Fernandez. „Co więcej, kultura organizacyjna firmy Forcit jest bardzo podobna do naszej – koncentruje się ona na stałym dostarczaniu wysokiej jakości produktów w sposób bezpieczny dla pracowników i jak najmniej inwazyjny dla środowiska”.

Rohm and Haas spodziewa się sfinalizować transakcję po uzyskaniu zgody stosownych organów regulacyjnych. „Zakup ten jest stanowczym, zdecydowanym i pozytywnym krokiem na drodze Rohm and Haas do realizacji celów zdefiniowanych przez strategię Vision 2010, określającą wizję rozwoju Rohm and Haas do roku 2010. Spodziewamy się, iż FINNDISP przyczyni się do wzrostu wyników sprzedaży Rohm and Haas o 40-50 milionów euro w 2008 r.”, podsumował Luis Fernandez. W listopadzie 2007 r. Rohm and Haas zarysował szerokie plany wzrostu sprzedaży do poziomu powyżej 11 miliardów USD, częściowo poprzez większą koncentrację na działalności Działu Farb i Materiałów Powłokowych.

O Rohm and Haas
Od 1909 r. Rohm and Haas jest światowym liderem w tworzeniu i opracowywaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań dla przemysłu materiałów specjalistycznych. Produkty i technologie firmy są stosowane w wielu branżach, takich jak: Budownictwo, Elektronika, Procesy Przemysłowe, Opakowania i Papiernictwo, Transport, Chemia Gospodarcza i Produkty Higieny Osobistej, Gospodarka Wodna, Żywność i Przemysł Detaliczny. Technologie i rozwiązania Rohm and Haas codziennie ułatwiają życie ludziom na całym świecie. Siedziba spółki znajduje się w Filadelfii w stanie Pensylwania, USA, a wartość jej sprzedaży wyniosła w 2006 r. około 8,2 miliarda USD. Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresem www.rohmhaas.com

Dział Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas jest wiodącym na świecie dostawcą materiałów wykorzystywanych przez globalny przemysł powłok; żaden z konkurentów firmy nie oferuje takiego zakresu technologii oraz nie ma zdolności dostarczenia klientom spersonalizowanych produktów we wszystkich czterech regionach świata. Oferta Działu Farb i Materiałów Powłokowych Rohm and Haas to wodne dyspersje akrylowe oraz dodatki do budowlanych farb dekoracyjnych wykorzystywanych zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i profesjonalnych wykonawców. Materiały przemysłowe Rohm and Haas wykorzystywane są jako bazy dla powłok przemysłowych, materiałów uszczelniających, materiałów izolacyjnych domów oraz produktów do ochrony podłóg.

O OY Forcit AB i oddziale FINNDISP:
OY Forcit AB jest wiodącym producentem dyspersji polimerowych i materiałów wybuchowych w Finlandii. Obroty firmy w 2006 roku wyniosły 72 miliony euro. Siedziba spółki mieści się w Hanko, w południowej Finlandii. Obecnie łączny poziom zatrudnienia w OY Forcit AB wynosi 750 osób. Spółka została założona w 1893 roku przez Johna Lewina.

FINNDISP zajmuje się produkcją dyspersji polimerowych od 1967 roku. Produkty FINNDISP znajdują zastosowanie jako spoiwa w produktach końcowych takich jak: farby i powłoki wodorozcieńczalne, lakiery oraz kleje. Około 40% produkcji dywizji jest eksportowane, głównie na rynki Rosji, Krajów Nadbałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), Polski, Ukrainy oraz do Kazachstanu.


Źródło: ''