Amerykańskie czasopismo Modern Marerials Handling opublikowało raport firmy działającej w zakresie badań rynkowych The Freedonia Group. Dane dotyczyły wielkości światowego popytu na pudełka z tektury falistej.

Rośnie światowy popyt na pudełka z tektury falistej

Z raportu wynika, że popyt ten będzie wzrastał o 3,7% rocznie, aż do roku 2019, zbliżając się do poziomu 260 mld m2. W krajach rozwiniętych zapotrzebowanie na pudełka z tektury falistej będzie wzrastało zgodnie z trendem gospodarczym i wzrostem produkcji przemysłowej. Świadczy to powolnym tempie wzrostu. Szybciej będzie się to działo natomiast w krajach rozwijających się – Azji, Afryce i Bliskim Wschodzie. Jest to uwarunkowane używaniem przez producentów bardziej intensywnie pudełek na potrzeby opakowań do produktów i transportu. Pudełka powoli przejmują w tych krajach większość udziału na rynku w porównaniu do skrzynek z drewna i tradycyjnych pojemników. Wzrost handlu internetowego pobudza wykorzystywanie pudełek z tektury falistej oraz zwiększa popularność gotowych opakowań detalicznych. Pomaga to zaoszczędzić czas i pracę w bogatszych krajach. 

Ponadto pudełka tekturowe są przyjazne dla środowiska, dzięki wytworzeniu ich z materiałów odnawialnych. Tania produkcja takich opakowań zapewnia ich konkurencyjność pośród innych produktów. Jeśli mowa o światowym popycie na pudełka z tektury falistej to w 2014 roku połowę stanowił Azjatycki region Pacyfiku, natomiast same Chiny reprezentują jego 30%. Jednak umiarkowany przyrost działalności produkcyjnej zapowiada spowolnienie tempa wzrostu rynku chińskiego. Mimo tego Chiny nadal będą posiadać najszybszy wskaźnik wzrostu popytu na pudełka z tektury na całym świecie. Przewiduje się także, że w innych krajach w Azji nastąpi znaczący wzrost produkcji. Ciekawe dane raport przedstawia w zakresie najszybszego rozwoju tego segmentu rynku. W regionie Afryki i Bliskiego Wschodu stanowić on będzie mniej niż 5% światowego zapotrzebowania na pudełka z tektury falistej.