Duńska grupa Rosti (Farum; www.rosti.com) specjalizująca się w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych ukończyła proces sprzedaży swoich pięciu zakładów produkcyjnych (produkcja butelek i pojemników z tworzyw) swojemu norweskiemu rywalowi – firmie Polimoon (Oslo; www.polimoon.com).

Rosti jest liczącym się producentem butelek, tub i pojemników dla rynku konsumenckiego oraz przemysłowych opakowań dla różnego rodzaju producentów chemicznych w Europie Północnej.

Transakcja ma wartość 17.7 mln EURO. Rosti planuje swoją dalszą przyszłość w oparciu o koncentrację działań w sektorze narzędzi precyzyjnych i technologii związanych z branżą medyczną.

Siedziba Rosti w Polsce - ROSTI (Polska) Sp. z o.o. mieści się w Białymstoku. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1999 i od tej pory rozwijała się dokonując pierwszej rozbudowy fabryki latem roku 2002 oraz drugiej latem 2003.

Obecnie, firma posiada 73 maszyny wtryskowe, 5 z nich to maszyny z dwukomponentowym wtryskiem, o sile zwarcia mocy maszyny od 35 do 1300t, wszystkie są produkcji takich firm jak Demag lub Sandretto. Linie montażowe są zdolne do wytworzenia ponad 5 milionów wyrobów rocznie, zawierających nawet do 30 elementów składowych.

Po kilku istotnych przejęciach w Europie, w tym i w naszej jej części (polska spółka Lima-Pol specjalizująca się w produkcji opakowań dla kosmetyków oraz czeski producent komponentów dla motoryzacji Rim-Tech) Polimoon kontynuuje swój rozwój.

Przejęcie zakładów opakowaniowych Rosti w Niemczech i Danii zrealizowane przez Polimoon pozwoli mu na objęcie rynku sprzedaży opakowań wartego 40 mln EURO rocznie i zwiększenie poziomu swoich obrotów do 380 mln EURO. Firma Polimoon będzie zatrudniać 2.740 pracowników w 13 krajach Europy.

Źródło: Plastics Information Europe, Dane Polimoon i Rosti
Źródło: ''