Georg Utz Sp. z o.o. - szwajcarski producent pojemników i palet dla logistyki i magazynowania z tworzywa sztucznego, zakończył rozbudowę zakładu produkcyjnego w Kątach Wrocławskich.

Rozbudowa zakładu firmy Georg Utz zakończona

W wyniku trwającej blisko rok inwestycji powstała nowa hala produkcyjna i dodatkowy magazyn wysokiego składowania oraz rozbudowano pomieszczenia socjalno-biurowe. Budowa była realizowana przy zachowaniu ciągłości pracy w istniejącym budynku. W wyniku przebudowy firma dwukrotnie zwiększyła swoją powierzchnię. Obecnie wynosi ona 12000 m2. Dotychczasowy park maszynowy zostal wzbogacony o nowe wtryskarki oraz urządzenia do termoformowania o większej wydajności. Pozwala to poszerzyć gamę oferowanych przez producenta produktów, a także zwiększyć elastyczność i szybkość reakcji na potrzeby klientów. W konsekwencji przeprowadzonej inwestycji dwie technologie wykorzystywane przez producenta - formowanie wtryskowe oraz termoformowanie zostały ulokowane w dwóch odrębnych halach produkcyjnych.

- "Decyzja o rozbudowie fabryki była podyktowana przede wszystkim potrzebą dalszego rozwoju firmy. Doszliśmy do momentu wykorzystania mocy produkcyjnych w 100%. Specyfika naszego biznesu związana z używaniem skomplikowanych urządzeń o dużych gabarytach oraz form na pojemniki i palety, powoduje, że możliwość współpracy z firmami podwykonawczymi jest bardzo ograniczona. Chcąc się dalej rozwijać, potrzebowaliśmy przestrzeni dla nowych maszyn oraz powierzchni magazynowej. Kierowaliśmy się również chęcią polepszenia warunków socjalnych naszych pracowników" – podsumował Wojciech Bytner, dyrektor generalny Georg Utz Sp. z o.o. 

Firma kieruje się zasadą: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”, która zakłada koncentrowanie produkcji w zakładach zlokalizowanych w pobliżu klientów. Daje to możliwość lepszego rozumienia problemów poszczególnych rynków i dopasowania produktów do dominujących w danym regionie gałęzi gospodarki. Powstanie, a następnie rozbudowa zakładu w Kątach zostały przeprowadzone w oparciu o tę zasadę. Grupa Utz posiada siedem zakładów produkcyjnych: w Polsce, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz sieć przedstawicielstw na całym świecie. Cechą wyróżniającą firmę od innych producentów pojemników z tworzywa sztucznego jest wykorzystanie dwóch technologii. Pojemniki i palety produkowane są wtryskowo, natomiast wypraski na części techniczne - w procesie formowania próżniowego. Pozwala to zaproponować klientom szeroką gamę rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb, a także wymagających zastosowania elementów obydwu technologii. Głównym zalożeniem Utz jest oferowanie klientom bardzo trwałych opakowań wielokrotnego użytku, które mogą być wykorzystywane przez długi czas. Plastikowe pojemniki po zakończeniu swojej żywotności, są poddawane recyklingowi i dzięki temu ponownie wracają do procesu produkcyjnego. Ekologia i troska o środowisko naturalne są również bardzo ważne w innych aspektach funkcjonowania fabryki. W zakładach Utz woda wykorzystywana do chłodzenia maszyn krąży w obiegu zamkniętym. W ten sposób odzyskane ciepło służy do ogrzewania pomieszczeń, dzięki czemu straty energii są minimalne. 

Firma Georg Utz Sp. z o.o. jest producentem wysokiej jakości pojemników transportowych, palet i wyprasek na części techniczne z tworzywa sztucznego. Stanowi ona część szwajcarskiej grupy Georg Utz Holding AG, założonej w 1947 r. Przedsiębiorstwo jest dostawcą oferującym bogatą gamę produktów, m.in.: pojemniki do składowania w stosie, obrotowe, składane, kurierskie, izotermiczne, antyelektrostatyczne, czy opakowania na materiały niebezpieczne oraz palety. Rozwiązania Utz mają zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki - przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, spożywczym, farmaceutycznym, a także w dystrybucji i handlu. W portfolio obsługiwanych przez Georg Utz firm znajdują się m.in.: Bosch, Cadbury, Delphi, Kaufland, Opel, Philips, Polpharma, Viessmann czy Volkswagen. Produkcja pojemników w zakładzie w Kątach Wrocławskich rozpoczęła się w 2000 r. Przedsiębiorstwo koncentruje się na obsłudze rynku polskiego, czeskiego i rosyjskiego. 

 

Źródło: Georg Utz