Artykuły spożywcze, karma dla zwierząt lub produkty do pielęgnacji ciała - wskutek trendu do coraz większej wygody obsługi i rosnącej świadomości ekologicznej, zapotrzebowanie klientów na opakowania ponownie zamykalne staje się w ostatnich latach coraz silniejsze.

Proszę otworzyć, ale z możliwością ponownego zamknięcia

Tak można by przekształcić słynne sformułowanie z epistolografii na potrzeby rynku artykułów spożywczych i nie tylko. Życzenie konsumentów, aby opakowanie ponownie zamknąć jest coraz wyraźniejsze. Czynnikiem napędzającym tę tendencję jest zapotrzebowanie na opakowania wygodne w użytkowaniu.

Światowi producenci tacy jak: Nordenia, Wipak czy Pactiv twierdzą, że trend ten w ostatnich latach coraz bardziej przybiera na sile. Ale również rosnąca liczba jednoosobowych gospodarstw domowych oraz zwiększająca się świadomość ekologiczna, jaką wśród swoich klientów obserwuje przykładowo holenderska firma Zip-Pak, sprawia, że wskaźniki wzrostu tych opakowań są wysokie we wszystkich segmentach rynku.

Zakłady RPC Bebo Plastik stworzyły specjalnie zaprojektowane wielowarstwowe pojemniki do serii wędlin dużego niemieckiego przetwórcy mięsa, firmy Stockmeyer. Pojemniki termoformowane z polipropylenu z warstwą EVOH chroniącą przed dostępem tlenu zostały zaprojektowane w celu zastąpienia nimi bardziej tradycyjnej metody pakowania wędlin w osłonki.

Nowe opakowania oferują konsumentom większą wygodę, szczególnie ze względu na łatwiejszy dostęp i serwowanie produktu, możliwość ponownego zamknięcia opakowania i lepsze przechowywanie. Zaokrąglony kształt stwarza nowocześniejszy wizerunek produktów na półce. Formowane wtryskowo wieczka są oznaczone różnymi kolorami odpowiednio do rodzaju mięsa w serii, a kolorowe etykiety dodatkowo eksponują markę.

Wiele wymagań, wiele rozwiązań

Obszary zastosowania opakowań z możliwością ponownego zamknięcia są bardzo rozległe. Począwszy od klasycznych opakowań spożywczych, na przykład na sery, kiełbasę lub karmę dla zwierząt, a kończąc w branży non-food, gdzie tego typu opakowania stosuje się głównie w segmencie towarów do pielęgnacji ciała. Podobnie obszerne są odpowiedzi producentów: etykiety, powierzchnie samoprzylepne, klipsy, zamknięcia strunowe typu zipper lub slider. Przedsiębiorstwa są bardzo kreatywne w opracowywaniu nowych rozwiązań.

W przypadku ponownego zamknięcia wyzwaniem są z jednej strony różne linie napełniające klientów, które zostały wybrane pod kątem zaspokojenia konkretnych potrzeb. Z drugiej zaś strony - estetyczne zintegrowanie systemu zamknięcia z całym opakowaniem. Aby produkt zwracał uwagę w miejscu sprzedaży, system ponownego zamknięcia musi również pełnić funkcję efektownej cechy różnicującej. Ważnym kryterium opakowań ponownie zamykalnych jest ich połączenie z elementami „easy opening” - ma to znaczenie zwłaszcza w obliczu niżu demograficznego.

Należy zapewnić, aby systemy ponownego zamknięcia były proste w użytkowaniu i intuicyjne, również dla dużej grupy osób w starszym wieku. Aby to osiągnąć, opracowywane są również systemy, które wychodzą poza zwykłe zamknięcia strunowe. Obserwowany jest ciągle utrzymujący się trend odchodzenia od opakowań w formie zwojów na rzecz opakowań wstępnie prefabrykowanych z wieloma funkcjami, aby sprostać wymaganiom odnośnie maksymalnej wygody użytkowania.

Torebki i zwoje

Reakcją na ten trend jest stosowanie zarówno prefabrykowanych torebek, jak i opakowań w postaci zwojów. Przykładem jest „FlexZiBox” produkowane przez Grevener (Nordenia). Tę wstępnie skonfekcjonowaną torebkę fałdową o różnej pojemności można wyposażyć w zamknięcia strunowe lub suwakowe. W zależności od konsystencji i sypkości pakowanego produktu oraz urządzeń napełniających i wymagań klientów, zamknięcia strunowe (zipper) lub suwakowe (slider) można umieścić w części górnej lub z przodu opakowania. Jak twierdzi producent, FlexZiBox jest stosowane w Europie i Ameryce Północnej do pakowania karmy zwierzęcej z zakresu premium i superpremium oraz produktów ogrodowych i spożywczych.

Natomiast w postaci zwojów produkowane jest (także przez Grevener) ponownie zamykalne opakowanie Inno-Lok, z którym zintegrowane jest zamknięcie strunowe. Ponieważ profil tego zamknięcia jest nakładany bezpośrednio, nie istnieją ograniczenia prędkości maszyn podczas procesu pakowania. Ten wariant jest stosowany jako opakowanie na artykuły spożywcze, przykładowo na przekąski lub mrożonki. Podobnie w postaci zwoju dostępna jest wielowarstwowa folia wieczkowa z warstwą PSA (Pressure Sensitive Adhesive), stosowana do pakowania produktów mleczarskich i wyrobów mięsnych. Podczas napoczynania opakowania zniszczeniu ulega spodnia warstwa folii PSA i aktywuje się warstwa samoprzylepna, która umożliwia wielokrotne zamykanie.

Kierownictwo Grevener jest przekonane, że również w przyszłości w sektorze opakowań ponownie zamykalnych bardzo ważną rolę odgrywać będzie segment karmy dla zwierząt. Jak do tej pory przedsiębiorstwo chce nadal realizować wielotorową strategię i koncentruje się na segmencie artykułów spożywczych i ogrodowych. Ponadto pracuje nad projektami opakowań ponownie zamykalnych dla branży kosmetycznej i higienicznej.

Folia ponownie zamykana

Przykładem rozwiązania w zakresie opakowań foliowych - ponownie zamykanych – może być rodzina „Repak” niemieckiego przedsiębiorstwa Wipak Walsrode GmbH. Koncentruje się ono przede wszystkim na opakowaniach z folii na artykuły spożywcze, jak ser czy wędliny, z którymi integruje różnorodne systemy ponownego zamknięcia. Opakowania z tej serii składają się z folii wieczkowej i foli spodniej (służącej do uformowania nieckowatej, dolnej części opakowania). Podczas otwierania za pomocą zdzieralnego rożka, od opakowania odrywana jest folia wieczkowa i odsłaniana warstwa kleju znajdująca się w spodniej części opakowania. Według danych przedsiębiorstwa, folia spodnia składa się z poliestrowej warstwy bazowej, wrażliwej na nacisk warstwy adhezyjnej oraz warstwy zgrzewalnej ze zintegrowaną barierą migracyjną. Jej grubość wynosi od 200 do 650 μm. Przez przyciśnięcie do siebie obydwu folii opakowanie można dowolnie często ponownie zamykać.

Należy zapewnić, aby systemy ponownego zamknięcia były proste w użytkowaniu i intuicyjne, również dla dużej grupy osób w starszym wieku. Aby to osiągnąć, opracowywane są również systemy, które wychodzą poza zwykłe zamknięcia strunowe.

Innym wariantem jest mechaniczny system typu booklet. W oparciu o tzw. system top-webforming ze sztywnej folii multipet formowane są dwa pojemniki o tej samej wielkości, ale różnej głębokości. Ciekawostką jest fakt, że wieczko i dolny pojemnik stanowią jedną część. Głębszy pojemnik dolny jest napełniany i zamykany poprzez zgrzanie giętką folią wieczkową. Ta folia jest całkowicie zdzierana podczas pierwszego otwierania za pomocą specjalnego paska. Następnie opakowanie można zamknąć dociskając wypukłe wieczko do reszty opakowania. To rozwiązanie jest stosowane głównie w pakowaniu sera. Zamknięcie za pomocą etykiety stosowane jest natomiast w przypadku torebek wytwarzanych z folii rękawowej. W maszynie do produkcji torebek folia opakowaniowa jest indywidualnie wykrawana za pomocą specjalnego urządzenia sztancującego, a następnie aplikuje się na nią etykietę.

Dzięki etykiecie opakowanie można otworzyć w miejscu, w którym zostało wykrojone, a potem dowolnie często ponownie zamykać. Chociaż wykrawana jest duża część opakowania, jak twierdzi przedsiębiorstwo, zachowane pozostają funkcjonalność i właściwości opakowania foliowego. Poza tym firma Wipak wykorzystuje również możliwości zamknięcia strunowego. Zamknięcie to funkcjonuje na zasadzie zamka błyskawicznego. Torebki z folii rękawowej można za jego pomocą szybko i niezawodnie otworzyć i wielokrotnie ponownie zamykać. Podczas procesu pakowania „zamek” jest wpuszczany w foliową wstęgę, odcinany i zgrzewany z folią. W celu kontrolowanego otwierania torebki z folii rękawowej, folia bazowa jest następnie perforowana za pomocą technologii laserowej. Według producenta, korzyść z tego typu opakowań polega na zachowaniu właściwości foliowego opakowania i wydłużeniu okresu świeżości produktów. Obszarem zastosowania tego wariantu zamknięcia są m.in. opakowania na duże kawałki sera.

Opatentowany system ponownego zamknięcia Repak opracowany przez firmę Wipak jest przykładem opakowania typu convenience. Głównym elementem systemu Repak jest warstwa kleju (warstwa adhezyjna) w folii wieczkowej. Dzięki niej opakowanie można bezpiecznie i w sposób kontrolowany otwierać i wielokrotnie szczelnie zamykać.

Klipsy i zamknięcia strunowe z Holandii

Kolejnym dostawcą w tym segmencie rynkowym jest firma Zip Pak. Również to holenderskie przedsiębiorstwo oferuje szeroki asortyment produktów. Należą do nich zamknięcia suwakowe integrowane z torebkami z folii rękawowej i opakowaniami FFS o różnych formatach i produkowane w maszynach o różnych konfiguracjach. Produkty te można otwierać i ponownie zamykać za pomocą ergonomicznie ukształtowanego klipsa. W Europie te opakowania są stosowane najczęściej do pakowania pociętych kawałków mięsa, drobno pokrojonego sera do zapiekania lub kawy. Druga rodzina produktów tego przedsiębiorstwa nosi nazwę „Press-to-close”. Ten wariant zamknięcia strunowego jest tak zaprojektowany, że jego elementy podczas dociśnięcia zazębiają się tworząc zamkniętą spoinę. W wersji standardowej stosowane są zawinięcia obrzeży, które połączone są z górnym końcem, dnem i bokami profilu zamknięcia strunowego.

Jak podaje producent, takie rozwiązania stosowane są głównie w przypadku opakowań produkowanych w maszynach nietypowych lub produktów jednorazowych. Generalnie Holendrzy stosują swoje systemy ponownego zamykania w różnych segmentach rynku. Artykuły spożywcze, karma dla zwierząt i produkty do pielęgnacji ciała odgrywają tu kluczową rolę. Wśród tych pierwszych oprócz produktów klasycznych, jak wyroby mięsne i ser, znajduje się również żywność specjalna (nutreceutical). Są to nowoczesne produkty żywnościowe, których składniki dodatkowe mają działanie farmakologiczne. W tym segmencie stosowane jest opakowanie „Retort”, które za pomocą zawinięcia obrzeża umieszczonego poniżej profilu zamknięcia strunowego i połączonego z nim, chroni profil przed wnikaniem płynów i niepożądanych substancji.

Ergonomic i S-Slider

Natomiast amerykańska firma Pactiv koncentruje się na segmencie zamknięć suwakowych (slider). Pod koniec ubiegłego roku w postaci „Ergonomic Slider” i „S-Slider” na rynek europejski wprowadzone zostały dwa znane już w USA systemy zamknięć tego przedsiębiorstwa przeznaczone na torebki z tworzyw sztucznych. Obydwa należą do rodziny „Slide-Rite”. Dzięki lekkim wgłębieniom w bocznych konturach Ergonomic Slider ma dopasowywać się do opuszek palców i dodatkowo ułatwiać otwieranie. W Stanach Zjednoczonych jest stosowany na pakowane próżniowo, świeże produkty spożywcze, np. wędliny. Innymi obszarami zastosowania są opakowania na mrożonki, np. panierowane mięso z kurczaka lub indyka, ser i karmę dla zwierząt.

Opatentowany system ponownego zamknięcia Repak opracowany przez firmę Wipak jest przykładem opakowania typu convenience. Głównym elementem systemu Repak jest warstwa kleju (warstwa adhezyjna) w folii wieczkowej. Dzięki niej opakowanie można bezpiecznie i w sposób kontrolowany otwierać i wielokrotnie szczelnie zamykać.

„S” w nazwie drugiej nowości oznacza „Secure and Safe”. To zamknięcie stosowane jest w segmencie karmy dla zwierząt domowych, ale używane także w opakowaniach na ziemię ogrodową, nawozy i nasiona. Inna interesująca koncepcja opakowaniowa pochodzi z Austrii. Przedsiębiorstwo Mondi Packaging w postaci „Single Up Bag” przedstawiło niedawno opakowanie, które posiada nowatorsko ukształtowany „dzióbek” do wysypywania zawartości. Jednocześnie perforacja laserowa i nacięcie umożliwiają proste otwieranie bez konieczności użycia nożyczek, podczas gdy niezawodne zamykanie zapewnia zamknięcie strunowe znajdujące się na pasku brzeżnym. Jak twierdzi producent, duży otwór umożliwia opróżnienie torebki przy użyciu tylko jednej ręki. Kształt zgrzewu ma przy tym gwarantować całkowite opróżnienie. W ten sposób przedsiębiorstwo reaguje na trend do coraz bardziej funkcjonalnych opakowań w segmencie karmy dla zwierząt, w których istotnym kryterium jest prostota obsługi, możliwość ponownego zamknięcia i łatwość użytkowania. W tym kontekście warto wymienić jeszcze jedną, opracowaną przez Austriaków dodatkową funkcję. Chodzi o tzw. odpowietrzanie labiryntowe - nowatorskie połączenie zaworu i zgrzewu. Możliwe dzięki temu odpowietrzanie jest bezpieczne (zawartość nie wydostaje się na zewnątrz) oraz chroni produkt przed insektami i cząsteczkami brudu. Proces ten jest możliwy dzięki specjalnemu zgrzewowi w kształcie litery K umieszczonemu w dnie torebki. Gdy we wnętrzu torebki wzrasta ciśnienie, na przykład podczas transportu na palecie, powietrze pokonuje obszar statycznie naładowany i uchodzi przez zawór. Gdy ciśnienie we wnętrzu ponownie przyjmuje poziom ciśnienia zewnętrznego, ładunek statyczny zapewnia ponowne zamknięcie zabezpieczając zawartość przed zabrudzeniem z zewnątrz. Systemy ponownego zamknięcia zapewniają dłuższą trwałość i świeżość. To trend powstały i wynikający z mody na wszystko to, co upraszcza życie i czyni je przyjemniejszym. A do tych rzeczy zaliczają się właśnie ponownie zamykalne opakowania. Torebki bezpieczeństwa Po tragedii z 11 września 2001, przepisy bezpieczeństwa na lotniskach w USA zostały znacznie zaostrzone. Obecnie obowiązuje program „3-1-1”. Cyfry w jego nazwie oznaczają, że na pokład samolotu można zabrać 3 płyny lub żele toaletowe (o pojemności uncji lub mniejszej), w torebce o rozmiarze 1 kwarty, wykonanej z przezroczystego tworzywa sztucznego, zapinanej zamkiem i przypadającej na 1 pasażera. Tym wymogom odpowiadają torebki Hefty One Zip produkcji Pactiv, które po raz pierwszy zostały dostarczone właśnie amerykańskim lotniskom w milionowych ilościach. Pojemne torebki z dwustronnym suwakiem umożliwiają podróżnym sprawne przejście przez lotniskowe bramki bezpieczeństwa. Są one oferowane za darmo pasażerom, którzy są zmuszeni dostosować się do obowiązujących przepisów.

Komentarze

  • zamknięcia strunowe / zipper

    ELPLAST Sp. z o.o. jest producentem zamknięć strunowych do opakowań