Badacze z organizacji Ucima zaprezentowali trzyletnią prognozę globalnego zapotrzebowania na tego typu urządzenia z podziałem na obszary geograficzne, rodzaje maszyn i obsługiwane sektory. Stowarzyszenie włoskich producentów maszyn opakowaniowych spodziewa się wzrostu w latach 2015-2018.

Rozwój rynku maszyn opakowaniowych

Według raportu globalna branża maszyn do pakowania będzie rozwijać się w średniorocznym tempie 4,9% i w 2018 roku ma osiagnąć wartość 40,3 mld euro. Największy rozwój zapowiadany jest dla krajów Azji, Afryki i Oceanii, a także Ameryki Łacińskiej. Zgodnie z szacunkami Ucima, największy wzrost zapotrzebowania na urządzenia pakujące odnotuje branża kosmetyczna, nastepnie chemiczna i spożywcza. Największym odbiorcą pozostanie jednak bez zmian sektor spożywczy, do którego trafii 31,8% produkcji. 

Określając szczegółowo typ maszyn, które odnotują największy wzrost procentowy w sprzedaży należy wymienić w kolejności owijarki, maszyny napełniające oraz etykieciarki. Dzięki rozwojowi branży kosmetycznej, spożywczej oraz chemicznej w tym zakresie wzrośnie także wartość rynku w krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, że będzie ona liczyła 10,7 mld euro. Jak można się domyślić eksport włoski na tle Europy wypadnie lepiej niż przeciętnie. Sprzedaż wzrośnie o 3,2% w UE, 4,6% Ameryki Północnej oraz 7,7% Afryki i Oceanii.