Mieszanka drewna z tworzywem sztucznym (WPC) jest obecnie jednym z najbardziej rozwojowych materiałów. Nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale na unikalne połączenie najlepszych cech, pochodzących z dwóch różnych materiałów - w jednym kompozycie. Materiał ten może być z powodzeniem stosowany w opakowanich zbiorczych albo transportowych - palety.

WPC zazwyczaj składa się z odpadu drewnianego, takiego jak wióry, większe fragmenty drewna tartacznego i pył drewniany, wymieszanego z różnymi typami tworzyw sztucznych, np. PCW lub PP. Zmielone resztki drewniane są wytłaczane, nabierając odpowiedniego kształtu. Dodatki procesowe, takie jak: barwniki, stabilizatory i elementy wzmacniające dodawane są do masy drewnianej, w celu uzyskania należytych własności, zazwyczaj spotykanych w profilach tworzywowych.

Aż do 70 stopni Celjusza WPC zachowuje się jak drewno i można go obrabiać, przycinać, frezować tymi samymi narzędziami co jego naturalny odpowiednik. Ponieważ WPC jest niezwykle odporny na wilgoć, nadaje się wyjątkowo dobrze jako materiał konstrukcyjny elementów zewnętrznych. Nie wymaga konserwacji, i jest odporny na korozję biologiczną i chemiczną.


Światowe udziały rynku kompozytów drzewno tworzywowych

Źródło: Milacron Inc.
Źródło: ''