Jedenaste wydanie Transport Market Monitor, magazynu wydawanego przez Capgemini Consulting oraz Transporeon, przedstawia dynamikę rynku transportowego

Z jedenastego wydania raportu Transport Market Monitor (TMM) opracowywanego wspólnie przez firmę Capgemini Consulting oraz Transporeon wynika, że w pierwszym kwartale 2012 ceny transportu spadły o 7,9% w porównaniu z czwartym kwartałem 2011. Tak znaczny spadek cen w pierwszym kwartale, spowodowany spadającą aktywnością ekonomiczną oraz niepewnością sytuacji ekonomicznej w bliskiej przyszłości, pasuje do schemata wskaźnika cen transportowych z poprzednich lat. Wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł w pierwszym kwartale 2012 aż o 41,5% w porównaniu do czwartego kwartału 2011.

Główne punkty raportu to:
• Wskaźnik cen zmalał o 7,9 % w pierwszym kwartale 2012 roku (wskaźnik 92,7), w porównaniu ze wskaźnikiem cen w czwartym kwartale 2011 r. (wskaźnik 100,6).
• W porównaniu do poziomu wskaźnika w zeszłym roku, pierwszy kwartał 2011 (wskaźnik 96,4), wskaźnik cen spadł o 3,8 %. To potwierdza zmiany zaobserwowane w poprzednim kwartale, kiedy ceny transportu były niższe niż rok wcześniej.
• Wskaźnik cen oleju napędowego wzrósł o 2,9 % w pierwszym kwartale 2012 w porównaniu z czwartym kwartałem 2011.
• Wskaźnik możliwości przewozowych wzrósł o 41,5% w pierwszym kwartale 2012 (wskaźnik 120,1) w porównaniu z czwartym kwartałem 2011 (wskaźnik 84,9).

Ramon Veldhuijzen, Global Lead of Logistics w Capgemini Consulting oraz jeden z autorów raportu powiedział: “Europejski rynek transportowy zmienia się z kwartału na kwartał, jednakże w wielu krajach widoczna jest tendencja spadkowa związana z recesją. Presja obniżania kosztów będzie skutkować dążeniem do jeszcze większych spadków cenowych. Z drugiej strony nie należy zapominać o działaniach strukturalnych – być może to przewoźnicy pokażą drogę do zrównoważonej redukcji kosztów.”

Peter Förster, Managing Director firmy Transporeon, dodał:
“Przeglądając aktualne dane na naszej platformie online, zauważyliśmy w kwietniu wzrost cen transportowych w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012. Ten trend może utrzymać się w drugim kwartale 2012. Jednak biorąc pod uwagę niepewną sytuację ekonomiczną, będziemy uważnie monitorować rynek transportowy w nadchodzących miesiącach.”

Więcej informacji na temat Transport Market Monitora na stronie: www.transportmarketmonitor.com

Transport Market Monitor to ukazująca się kwartalnie publikacja wydawana przez Transporeon i Capgemini Consulting, której celem jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie.
Celem analizy TMM jest przedstawienie dynamiki rynku transportowego w Europie przy uwzględnieniu tendencji cenowych w transporcie, obecnego poziomu cen, objętości ładunkowej realizowanych kursów oraz prognozy na przyszłość. Jest to współna inicjatywa Transporeon i Capgemini Consulting. Analiza TMM bazuje na anonimowych danych pobranych z platformy Transporeon, poprzez którą firmy załadowcze upubliczniają aktualne kursy oraz przydzielają je wybranym przewoźnikom.
Capgemini
Z ponad 115 000 pracownikami w ponad 40 krajach, Capgemini jest jedną z największych firm konsultingowych na świecie i liderem w świadczeniu zintegrowanych usług doradczych, informatycznych i outsourcingowych. W 2010 roku firma odnotowała globalne dochody w wysokości 8,7 miliarda euro. Capgemini, we współpracy z klientami, tworzy rozwiązania w zakresie biznesu i technologii, dopasowane do potrzeb klientów oraz zapewnia osiągnięcie wymaganych rezultatów. Wielokulturowa organizacja, jaką jest Capgemini, wypracowała własny sposób pracy Collaborative Business ExperienceTM, i działa w oparciu o globalny model obsługi Rightshore® .
Więcej informacji na stronie www.capgemini.com
Capgemini Consulting to marka oferująca w ramach Grupy Capgemini usługi z zakresu doradztwa strategicznego oraz transformacji. Capgemieni Consulting specjalizuje się w doradztwie i wspieraniu organizacji podczas procesu transformacji, od opracowania odpowiedniej strategii do zakończenia procesu. Firma oferuje wiodącym przedsiębiorstwom i instytucjom świeże podejście przy zastosowaniu innowacyjnych metod, technologii cyfrowej i wiedzy ponad 3,600 ekspertów na całym świecie. www.capgemini.com/consulting

Rightshore® to znak firmowy należący do CapgeminiO Transporeon
Firma Transporeon oferuje klientom swoje rozwiązania w formie oprogramowania jako usługi (SaaS), optymalizując w ten sposób procesy transportowe i logistyczne oraz komunikację między branżą przemysłową, handlową, spedytorami, przewoźnikami i odbiorcami towarów.

Platforma Transporeon obejmuje ponad 450 załadowców i ponad 20 000 przedsiębiorstw spedycyjnych. Nasz dział obsługi klienta w 18 językach wspiera ponad 60 000 użytkowników z 70 krajów. W 18 wersjach językowych jest też dostępna platforma Transporeon. www.transporeon.com


Źródło: ''