Po udanym otwarciu Centrum Szkoleniowego w Dziedzinie Dań Gotowych w Packforum® pod Paryżem, we włoskiej siedzibie firmy w Passirana di Rho powstało nowoczesne Laboratorium Opakowań do Dań Gotowych. Nowootwarte laboratorium posłuży do zbierania danych ilościowych i pomoże klientom w naukowy sposób ocenić rozwiązania opakowaniowe dla produktów poddawanych obróbce termicznej w opakowaniu w ramach procesu produkcji, lub dla posiłków przygotowywanych przez końcowych użytkowników, pod kątem przedłużenia ich trwałości.

Włoskie laboratorium jest wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia analityczne, dzięki którym można przeprowadzać różne testy pomiarowe związane z obróbką termiczną gotowej żywności. W przestronnym pomieszczeniu zainstalowano liczne kuchenki mikrofalowe i tradycyjne piekarniki, monitorowane za pomocą kamer pracujących w podczerwieni, a także różnego rodzaju probówki podłączone do specjalistycznego oprogramowania.

Laboratorium Opakowań do Dań Gotowych to prawdziwy ośrodek badawczy, w którym można zebrać dane liczbowe i dokonać ich analizy. Dzięki temu klienci firmy Sealed Air mogą w naukowy sposób ocenić i porównać wartość poszczególnych rozwiązań opakowaniowych po zastosowaniu obróbki termicznej, w tym także pasteryzacji. Na konsultacje w sprawie oceny istniejących lub przyszłych projektów umówiło się już kilkunastu kluczowych graczy na europejskim rynku dań gotowych.

Zespół laboratorium to specjaliści z grupy wspierającej zastosowania opakowań do dań gotowych w dziale Cryovac Food Solutions. Laboratorium idealnie uzupełnia Centrum Szkoleniowe w Dziedzinie Dań Gotowych w Packforum® we Francji, rozszerzając ofertę narzędzi, dzięki którym firma Sealed Air może w najlepszy sposób obsługiwać rynek dań gotowych. Oba ośrodki prowadzą szkolenia w ramach programu Cryovac® Food Engineering (czyli „Inżynierii Żywności Cryovac®”), przy czym ten w Paryżu koncentruje się na technologii gotowania i odgrzewania żywności w mikrofali.

Cryovac Packaging oraz Cryovac Food Solutions, działy należące do firmy Sealed Air, są światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych materiałów, systemów i urządzeń do pakowania żywności. W 2006 roku w światowym rankingu Fortune 1,000 firma Sealed Air została uznana przez liderów przemysłu za Najlepszą Firmę Produkującą Opakowania.

Firma Sealed Air Cryovac zatrudnia w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) ponad 3,000 pracowników. Zakłady produkcyjne firmy Sealed Air Cryovac zlokalizowane są we Francji (Arc-en-Barrois i Epernon), Niemczech (Norderstedt), Wielkiej Brytanii (St. Neots i Poole), we Włoszech (Passirana di Rho), w Hiszpanii (Buñol), Rosji (Wołgograd), Polsce (Ożarów Mazowiecki), na Węgrzech (Újhartyán), w Republice Południowej Afryki (Spartan) oraz w Botswanie (Lobatse). We Włoszech znajduje się Centrum Obsługi Klientów EMEA, natomiast w Szwajcarii w Root mieści się Techniczne Centrum Maszyn Pakujących EMEA. Sealed Air Cryovac posiada także pod Paryżem Centrum Techniczno-Wystawiennicze Packforum®.

Dążąc do zapewnienia najwydajniejszych plastikowych opakowań do żywności, Sealed Air kieruje szczególną uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Firma aktywnie dąży do minimalizacji zużycia surowców i materiałów do produkcji opakowań poprzez recykling lub powtórne wykorzystanie odpadów przemysłowych oraz odzyskiwanie energii poprzez właściwe spalanie.

Aby dowiedzieć się więcej o firmie Sealed Air Cryovac, zapraszamy na stronę www.sealedair-emea.com
Źródło: ''