Tegoroczny Open House odbył się w dniach 21-22 kwietnia b.r. w siedzibie firmy Flexlink Systems Polska w Plewiskach k/ Poznania. Seminarium dotyczyło nowoczesnych trendów w automatyzacji procesów produkcji. W wykładach uczestniczyli prelegenci każdej ze współorganizujących firm.

Seminarium ,,Nowoczesne trendy w automatyzacji procesów produkcji” za nami

Gości powitał gospodarz Open House Michał Kaźmierczak, Dyrektor Generalny FlexLink. Następnie prezentację firmy FlexLink poprowadził Michał Pietraś, opowiadając o zarządzaniu przepływem materiałów i informacji w procesach produkcji - od wejścia surowca do produkcji aż po jego spaletyzowanie i magazynowanie. Kolejny wykład przeprowadzili Inżynierowie Sprzedaży – Tomasz Stawski i Michał Furmański. Prezentacja dotyczyła poziomego i pionowego przenoszenia, łączenia i rozdzielania przepływów, równoważenia strumienia na linii, pozycjonowania wyrobów oraz monitorowania przepływu maszyn i urządzeń. 

Następnie głos zabrał Piotr Kosik, Dyrektor Zarządzający Ulma Packaging zaprezentował nowe rozwiązania w pakowaniu żywności. Omówiona została nowa linia maszyn rolowych przygotowanych do sanityzacji TFS, przebudowa linii maszyn typu Flow Pack, budowa i rozwój automatyzacji pakowania oraz zaprojektowanie maszyny wspólnie z  firmą SealedAir Cryovac, która redukuje zużycie folii.

System pakowania zbiorczego typu RKZ do pakowania kartonów lub toreb w karton zbiorczy typu wrap around lub tacka firmy RADPAK zaprezentował Dyrektor Generalny Jarosław Napora. Przed pakowaniem maszyna zlicza i formuje grupę produktów w określonej kolejności. Następnie są one pakowane w jeden z dwóch typów kartonu zbiorczego: wrap around lub tray. 

Prelekcje dotyczącą etykiet logistycznych i ich zastosowania poprowadził Kierownik produktu Instytutu Logistyki i Magazynowania, Wiesław Stachowiak. Część wykładowa należała do Roberta Jastrzębskiego EMEA FlexLink, który przedstawił nowy trend w robotyce, czyli robot typu Collaborative, który może pracować w bezpośredniej bliskości żywych operatorów. Rozwiązanie to zminimalizuje zapotrzebowanie na dodatkową przestrzeń produkcyjną oraz zastąpi ludzi przy niebezpiecznych zadaniach.

Po części wykładowej rozpoczęły się warsztaty, na których zaprezentowana została kompletna linia zbudowana z urządzeń wszystkich trzech firm. Linia zapewnia pracę od momentu zapakowania tacek poprzez etykietowanie, transport opakowań - bufor oraz opakowanie zbiorcze jakim jest karton. Podczas warsztatów goście mogli swobodnie zadawać pytania przedstawicielom firm Ulma Packaging, Flexlink oraz Radpak. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników branży mięsnej, piekarniczej i mleczarskiej.