Szwajcarska grupa Sicpa należy do największych światowych producentów farb i lakierów. Ostatnio jej zarząd poinformował, że firma zamierza dynamicznie inwestować w sektor opakowań. Projekt związany z tymi planami nosi nazwę Europlatform i ma ściśle określić rolę każdej jednostki produkcyjnej w ramach nowej polityki przemysłowej i handlowej.


Celem jest lepsze przystosowanie produkcji do przeobrażeń zachodzących na rynku i zmieniającego się zapotrzebowania, a także ściślejsze związanie się z sektorem opakowań, który — jak to określił dyrektor generalny Sicpy na Europę Południową, Marc de Saint Pol — stanowi permanentne techniczne wyzwanie dla producentów urządzeń i materiałów. De Saint Pol dodał również, że w roku 2003 Sicpa będzie jednym z dwóch światowych producentów farb do drukowania opakowań obecnych we wszystkich krajach.
Światowy rynek farb generuje obroty w wysokości 12,5 mld euro. Jest on zdominowany przez 15 wielkich firm, których łączny udział w rynku wynosi 76%. Sicpa zajmuje 4. miejsce za koncernami Sun, Toyo Sakata i Flint Ink, a jej udział rynkowy to 5,3%. Specjalizuje się głównie w farbach do zastosowań specjalnych i zabezpieczeń (m.in. farby niewidoczne); w tej dziedzinie jest światowym liderem. Poza tym produkuje farby do różnych zastosowań, m.in. dla branży wydawniczej i opakowaniowej.
W ciągu ostatnich dwóch lat grupa poczyniła znaczące inwestycje. W ramach południowoeuropejskiego oddziału Sicpy uruchomiono fabrykę w Hiszpanii, dwie linie produkcyjne we Włoszech (farby wodne i rozpuszczalnikowe) oraz Color Center w Barcelonie.
Natomiast Sicpa Francja zainwestowała 7,6 mln euro w fabrykę w Annemasse (Górna Sabaudia). Oprócz wielu linii produkcyjnych mieści się tam również europejskie centrum badań grupy dot. farb płynnych. Sicpa Francja wdrożyła także plany reorganizacji pracy i modernizacji produkcji. Ten drugi plan pozwolił m.in. na uruchomienie w Annemasse dwóch nowoczesnych automatycznych linii rozcierania farb płynnych; trzecia linia ruszy w przyszłym miesiącu. Dzięki tym instalacjom Sicpa znalazła się w czołówce producentów farb pod względem innowacyjności. Zastosowano w nich bowiem technologie zapożyczone z przemysłu rolno-spożywczego i chemicznego, unikalne w produkcji farb, pozwalające na zwiększenie produktywności o 30-40%.
Na ciągłą modernizację zakładu w Annemasse Sicpa co roku poświęcała 6-7 mln euro. Do tego należy dodać milion euro, które grupa będzie przeznaczać corocznie aż do roku 2006 na wyposażenie i procedury gwarantujące bezpieczeństwo pracy.
Na podstawie www.graphiline.com opracowała Iwona Zdrojewska