Sitodruk jest jedną z metod drukowania. Technika ta wywodzi się z tzw. malowania szablonowego, znanego już w czasach starożytnych w Chinach i Japonii.

Za twórców sitodruku uznaje się Japończyków - Yuzensai Miyasaki, który w XVII w wykorzystał tą metodę do ozdabiania kimon i Zisukeo Hirose, który w XIX w wynalazł szablon zwany "katagami". Wycięty z papieru motyw wzoru nanoszony był na napiętą na drewnianej ramie siatkę z włosów ludzkich lub zwierzęcych. Szablon ten stał się pierwowzorem obecnie stosowanych form sitodrukowych.
Dzisiejszą formę drukową stanowi prostokątna rama, zwykle aluminiowa z napiętą na niej siatką (kiedyś z nici jedwabnych, obecnie z nylonu, poliestru lub metalu).
Szablon tworzy utwardzona warstwa światłoczuła, nie przepuszczająca farby, stanowiąca negatywowy obraz drukowanego wzoru. Formą drukową są nie zakryte oczka siatki, przepuszczające farbę.
Podczas drukowania w maszynie płaskiej lub rotacyjnej, maziasta farba drukowa jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki i przesuwającym się po niej raklem jest przenoszona przez wolne oczka siatki bezpośrednio na podłoże.
Sitodruk jest wykorzystywany do drukowania jedno i wielobarwnego, również wielkoformatowego, na papierze, tekturze, foliach i płytach z tworzyw sztucznych, metalach (np. plakatów, etykiet, opakowań, kalkomanii, reklam) oraz na przedmiotach uformowanych, tzw. kształtkach z różnych materiałów, m.in. na butelkach szklanych i z tworzyw sztucznych

Specyfiką zastosowań przemysłowych sitodruku jest wysoka wydajność i powtarzalność nadruków. W tych zastosowaniach ujawniają się zalety farb uv, pozwalających na bezzwłoczne nakładanie kolejnych kolorów farb na powierzchni opakowania. Proces polimeryzacji farby następuje w ułamkach sekund, powstaje wtedy powłoka odporna na uszkodzenia mechaniczne i cechująca się wysoką odpornością na oddziaływanie chemikaliów.

Począwszy od dnia 01.01.2002 firma SUWARY PACKING oferuje również swoim klientom możliwość nadruku farbami UV na opakowaniach z PET.
Oto, co na temat sitodruku w tej firmie mówi p.Marcin Cebula:
- Stosowane przez nas urządzenie drukujące jest w pełni zautomatyzowane. Pozwala na wykonanie 6-barwnych nadruków z olbrzymią wydajnością
Jaka jest wydajność tej maszyny?
- wydajność dochodzi do 6.000 szt./1 godz.
Dlaczego Wasi klienci preferują tą technikę?
- doświadczenia naszych klientów dowodzą, że zastosowanie sitodruku znacznie utrudnia nieuczciwej konkurencji „podszywanie” się pod uznaną markę. W poczet firm, które do chwili obecnej skorzystały z usługi nadruku na opakowaniach możemy zaliczyć:
-ATLAS S.A.
-HENKEL POLSKA
-ORGANIKA
-IMAGO
-GAMIX
-EURO-COLOR
-INCHEM
-PARYS
-TORAED CHEMICALS i wiele innych

Stosowana technologia gwarantuje powtarzalność barw, jak również wysoką jakość nadruków.

Realizujemy dla naszych klientów kompleksowe zlecenia produkcyjne, obejmujące swym zakresem:
-projekt
-fazę przygotowań
-produkcję

Ufamy, że choć trochę przybliżyliśmy Państwu zagadnienie sitodruku oraz zalety wynikające z jego zastosowania.

Zapraszamy Państwa do współpracy.

W razie jakichkolwiek zapytań prosimy o kontakt z naszymi pracownikami:

Marcin Cebula - tel. 042-22-52-212 lub 0-600-996-526, e-mail: mcebula@suwary.com.pl
Mariusz Makowski - tel. 042-22 52 213 lub 0-600-996-527, e-mail: mmakowski@suwary.com.pl
Sylwia Szkudlarek - tel. 042-22-52-217 lub 0-600-996-528, e-mail: sszkudlarek@suwary.com.pl
Katarzyna Weryk - tel. 042-22-52-211 lub 0-660-719-157, e-mail: kweryk@suwary.com.pl
Źródło: ''