Od 14 września w sklepach IKEA nie będzie można zapakować zakupów w torbę foliową. W innych europejskich krajach jest zakaz ich używania. W Polsce walka z foliowymi reklamówkami dopiero się zaczyna.

Warszawa zasypywana jest dziennie prawie 2 milionami jednorazowych foliowych torebek. Rocznie to ponad 120 tys. ton. We Francji, żeby zapakować zakupy w Auchan, trzeba przyjść z własną torbą albo kupić na miejscu siatkę wielokrotnego użytku. Sklepy, które oferują klientom foliowe reklamówki, płacą karny podatek. Podobnie jest w Danii, Irlandii, Szwajcarii i Niemczech. W Polsce sklepy dopiero planują masowe wprowadzenie ekologicznych toreb. W tej chwili większość foliowych reklamówek trafia do koszy na śmieci, choć w Warszawie jest 5,5 tys. pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Kontenery często są puste, a reklamówki lądują na wysypiskach.

Rozkładają się tam nawet 400 lat! Są też niebezpieczne dla ptaków, które połykają pływające po Wiśle foliowe reklamówki, myląc je z rybami i giną. Dominik Dobrowolski z Fundacji Nasza Ziemia uważa jednak, że opakowania te nie są groźne w rękach mądrego człowieka. - Gdyby trafiały do żółtych pojemników na śmieci, mogłyby być przetworzone i wykorzystane np. do produkcji nowych torebek lub zgrzewek na wodę – twierdzi. Według danych organizacji ekologicznej Zielone Mazowsze samochód może przejechać 115 metrów na ropie, która została wykorzystana do wyprodukowania jednej foliowej torebki.

Już wkrótce problem foliowych torebek być może zostanie częściowo rozwiązany. Warszawskie sklepy powoli wycofują je z użycia. 14 września zrobi to IKEA i zastąpi je papierowymi, za które jednak trzeba będzie płacić - do tej pory klienci sieci mieli do wyboru darmowe reklamówki albo papierowe torby za 60 i 90 groszy w dwóch rozmiarach. To samo chce zrobić sieć delikatesów Bomi. Papierowe płatne torby pojawią się również na stacjach benzynowych. Pierwsza wprowadzi je grupa Lotos.

– Zbieramy właśnie oferty. Producenta toreb wybierzemy na przełomie września i października - mówi Krzysztof Kopeć, rzecznik Grupy Lotos. O swój ekologiczny wizerunek dbają również markowe sklepy sprzedające buty, odzież czy kosmetyki. Coraz częściej towar pakuje się tam w papierowe torby.

W tyle pozostają małe sklepy. Warszawiacy, którzy nie chcą korzystać z ich darmowych reklamówek, budzą zdziwienie u sprzedawców. – W drogerii, gdzie najczęściej kupuję kolorowe kosmetyki, sprzedawca potrafi mi zapakować w wielką reklamówkę nawet tusz do rzęs. Dziwi się, gdy proszę, żeby tego nie robił – opowiada Monika, studentka z Warszawy. Większość klientów przyzwyczaiła się jednak do jednorazowych toreb na zakupy. – Są za darmo, dlatego tak chętnie po nie sięgają, a zakup bawełnianej lub lnianej siatki to dla nich dodatkowy wydatek - uważa Błażej Patryn, rzecznik prasowy sieci Piotr i Paweł. Wygodniej jest wziąć reklamówkę ze sklepu niż nosić przy sobie torbę na zakupy.

W tym roku dwie firmy zrobiły ogólnopolskie kampanie reklamowe, które miały zachęcić klientów do korzystania z ekologicznych siatek. Firma Bayer zaprezentowała lnianą torbę zaprojektowaną przez Odzieżowe Pole, a firma Gam zaczęła lansować modę na zielone torby z polipropylenu nazywane greenbag. Fundacja Nasza Ziemia uważa, że to za mało, żeby przekonać warszawiaków do bojkotu foliowych torebek. - Taka promocja bez wsparcia ze strony sieci handlowych nie przynosi efektu – uważa Dominik Dobrowolski z Fundacji Nasza Ziemia. Ale okazuje się, że nie jest tak źle.

Trzy lata temu sieć Bomi wprowadziła płatne lniane torby na zakupy. Od tamtej pory ich sprzedaż wzrosła kilkakrotnie. – Świadomość naszych klientów jest jednak dzisiaj inna niż kilka lat temu. Coraz częściej wybierają ekologiczne torby – mówi Elżbieta Dąbrowska z Bomi. Torby za około 4 złote można także kupić w Lewiatanie, Almie i Carrefourze. W Tesco zakupy możemy zapakować w kartonowe pudełka lub opakowania po owocach. Stoją za kasami i są bezpłatne. Można tam także kupić torbę z plecionki z tworzywa sztucznego za 3,5 zł. Od kilku miesięcy torby wielokrotnego użytku dostępne są w Auchan oraz delikatesach Piotr i Paweł.

Źródło: www.wiadomosci24.pl za Polskapresse
Źródło: ''