Po tym jak firma Iggesund Paperboard zwróciła się z prośbą do Print House w Oslo o przeprowadzenie testów certyfikacyjnych jej nowego srebrzystego, laminowanego warstwą folii metalizowanego PET kartonu Metalprint Digital, zaprojektowanego specjalnie dla maszyn cyfrowych HP serii 12000, szwedzka papiernia przekonała się również o możliwościach Metalprint Digital. Drukarzy równocześnie poproszono o opracowanie opakowania dla nowej złotej szczoteczki do zębów firmy Colgate – Gold 360⁰. Z arkuszy, które pozostały po testach certyfikacyjnych, wykonali oni opakowanie w formie sztabki złota, jeszcze zanim karton pojawił się na rynku.

Srebrne lub złote kartony do druku w urządzeniach cyfrowych HP serii 12000

Złota szczoteczka do zębów Gold 360⁰ firmy Colgate zadebiutowała na rynku w Norwegii, w opakowaniu w formie sztabki złota.
Opakowanie wydrukowano na Invercote Metalprint Digital 300 g/m² + 29 g/m², 420 µm, 16,5 pt.
Drukarze z Print House opracowali w formie żartu kombinację druku z efektem złota na nowym kartonie firmy Iggesund, Metalprint Digital, certyfikowanym dla serii HP 12000.

 

- „Firma Colgate chciała złotego wykończenia, więc spróbowaliśmy żółtego druku na srebrzystej powierzchni Metalprint Digital – w ten sposób uzyskaliśmy efekt złota. Rezultat okazał się wielkim sukcesem” - wyjaśnia Steven Widlic, kierownik projektu w Print House.

Kilka lat temu karton Metalprint, wytworzony na bazie tektury Invercote G, przyciągnął duże zainteresowanie w branży druku cyfrowego. Wiązało się z nim jednak jedno ograniczenie – mógł być stosowany tylko i wyłącznie na maszynach drukarskich, wyposażonych w sprzęt do nakładania primera. Teraz jednak, firma Iggesund Paperboard, we współpracy z HP, opracowała kolejną wersję, Metalprint Digital, która jest przystosowana i certyfikowana do użytku z prasami HP 12000.

- „Przebieg testu certyfikacyjnego przekroczył nasze oczekiwania. Byliśmy pod wrażeniem tego, jak dobrze Metalprint Digital funkcjonuje na naszych urządzeniach - kontynuuje Widlic. - Karton sprawdza się tak dobrze, ponieważ tektura Invercote jest z gruntu stabilna, charakteryzuje się wysoką jakością i ma gładką powierzchnię. Po nałożeniu metalizowanej folii PET, efektem jest wykończenie gładkie jak lustro, dające idealne warunki do znakomitego wydruku”.

Print House jest jedną z pierwszych drukarni cyfrowych w Norwegii. Do początku 2018 roku firma zatrudniała około 20 pracowników. Później połączyła się ze znacznie większą grupą przedsiębiorstw poligraficznych, 07 Media.

- „Tutaj, w Print House, mamy okazję śledzić na bieżąco pasjonujący rozwój druku cyfrowego - mówi Widlic. - Szczególnie imponujący jest wzrost segmentu opakowań, który nadal kryje w sobie znaczny potencjał”

Zdolność produkowania małych serii opakowań ze skomplikowanymi wydrukami otwiera nowe możliwości dla małych firm. Z produkcją opakowań zadrukowywanych z wykorzystaniem tradycyjnych technologii wiążą się stosunkowo wysokie koszty początkowe. Mogą one stanowić przeszkodę dla firm, które ze względów ekonomicznych chcą ograniczać swój cykl druku.

- „To właśnie ten czynnik napędza rozwój naszego segmentu opakowań. Dochodzą do tego zalety technologii cyfrowej umożliwiającej stworzenie na życzenie klienta wielu wersji podstawowego projektu opakowania” - podsumowuje Widlic.

 

Dowiedz się więcej o Iggesund Paperboard

 

Źródło: Iggesund Paperboard