Początek marca br. to okres, w którym rozstrzygane są, skierowane do projektantów opakowań, konkursy branżowe, w które od wielu lat zaangażowana jest Stora Enso. 5 marca w Poznaniu miała miejsce uroczysta gala finałowa Art of Packaging – 12. edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze opakowanie roku, organizowanego przez wydawnictwo European Media Group. Stora Enso znalazła się wśród głównych partnerów tego wydarzenia. Dwa dni później ogłoszono listę finalistów Recreate Packaging 2018 – międzynarodowego konkursu dla studentów i projektantów opakowań, którego inicjatorem i organizatorem jest skandynawski koncern. Stora Enso ogłosiła też zwycięzców Nagrody Publiczności, wskazanych na podstawie głosowania internetowego w tym konkursie. Zostały nimi Klaudia Rajca i Martyna Matuszkiewicz – studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za projekt „Smart Snack”.

Recreate Packaging 2018: Polacy wśród finalistów i laureatów konkursu

Od 2012 roku Stora Enso jest organizatorem konkursu Recreate Packaging, skierowanego do projektantów opakowań – zarówno profesjonalistów, jak i studentów uczelni wyższych oferujących kształcenie w tym kierunku. Jego czwarta edycja, podobnie jak wcześniejsze, ma na celu promowanie innowacyjnych, a zarazem proekologicznych projektów, bazujących na surowcach odnawialnych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu, do którego wpłynęło 258 zgłoszeń, są opakowania dedykowane żywności dla dzieci. 7 marca Stora Enso ogłosiła skróconą listę jego finalistów: dwunastu w kategorii przeznaczonej dla studentów i pięciu – dla profesjonalistów. Spośród nich – podczas uroczystej gali odbywającej się 17 maja br. w Madrycie – zostanie wyłoniony zwycięzca głównej nagrody. Wśród finalistów, tak jak w latach poprzednich, znaleźli się też Polacy.

W kategorii dla profesjonalistów nasz kraj reprezentują Karolina Lademann (zdobywczyni 3. miejsca w poprzedniej edycji konkursu w kategorii dla studentów) i Tomasz Żakowski z projektem „Bacaly Snake”. Natomiast wśród studentów nominowanych do głównej nagrody są m.in. Natalia Dębicka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (za pracę „Waky-Up Muesli”) oraz Jerzy Łempicki i Magdalena Katana z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (autorzy projektu „Are You Nuts”).

Poza finalistami, Stora Enso ogłosiła też zwycięzców Nagrody Publiczności (o wartości 3000 euro), którzy zostali wyłonieni na podstawie głosowania poprzez stronę internetową dedykowaną konkursowi. Największą liczbę głosów (2717) uzyskał projekt „Smart Snack”, którego autorkami są Klaudia Rajca i Martyna Matuszkiewicz. Jest to przeznaczone na żywność dla dzieci opakowanie w formie puzzli, które – aby otworzyć i dostać się do środka – trzeba najpierw odpowiednio ułożyć. 

Stora Enso i branżowe konkursy dla projektantów opakowań

Projekt "Smart Snack", autorstwa Klaudii Rajcy i Martyny Matuszkiewicz, zdobył Nagrodę Publiczności w konkursie Recreate Packaging 2018. Fot.: Stora Enso.

 

Art of Packaging: „perły” wśród polskich opakowań

Organizowany przez European Media Group konkurs, skierowany zarówno do osób zajmujących się projektowaniem i tworzeniem opakowań zawodowo – właścicieli marek czy przedstawicieli firm produkcyjnych (edycja „Professional”), jak też początkujących – studentów bądź artystów (edycja „Debiuty”), odbył się już po raz dwunasty. Jego celem jest promowanie innowacyjności, kreatywności oraz konkurencyjności polskich opakowań na rynkach krajowym i zagranicznym. Nagrodzone projekty są automatycznie nominowane do międzynarodowej nagrody WorldStar, przyznawanej dorocznie przez Światową Organizację Opakowań.

Stora Enso po raz kolejny znalazła się – obok Koenig & Bauer – wśród partnerów głównych tego wydarzenia. Objęła też swym patronatem kategorie „Opakowanie luxure & nature” w edycji „Debiuty” oraz – wspólnie z firmą Heidelberg – „Opakowanie premium” w edycji „Professional”.

W pierwszej za najlepszą zgłoszoną pracę jury konkursowe uznało projekt „Kraftwear” autorstwa Mikołaja Chrostowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest to seria opakowań na wysokiej klasy krawaty męskie o geometrycznej formie i niebanalnym sposobie otwierania. Ich motywem przewodnim od strony graficznej stał się niemiecki odłam muzyki elektronicznej lat 70. ubiegłego wieku (stąd nazwa kolekcji). W imieniu Stora Enso nagrodę wręczał Mariusz Lewandowski – Sales Manager w dziale Consumer Boards firmy Stora Enso.

Stora Enso i branżowe konkursy dla projektantów opakowań

Od lewej: Mikołaj Chrostowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi) i Mariusz Lewandowski (Stora Enso). Fot.: European Media Group.

 

Z kolei w kategorii „Opakowanie premium” edycji „Professional” zwyciężyła firma Hammer Poznań za projekt „Red Geisha” – opakowanie na jedną z najrzadszych odmian kawy arabica. Jak zaznaczyli w swoim werdykcie jurorzy, uwagę oglądającego zwracają tu w sposób szczególny nowoczesny i elegancki design opakowania oraz stonowana grafika, uwzględniająca ciekawy kontrast barw. Doceniono także jego konstrukcję i funkcjonalność, umożliwiające wielokrotne zamykanie i otwieranie opakowania, bez ryzyka uszkodzenia. W imieniu Stora Enso autorowi projektu – Łukaszowi Góreckiemu nagrodę wręczył Dmitry Panfilov – dyrektor sprzedaży kartonów i produktów opakowaniowych Stora Enso na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.

Stora Enso i branżowe konkursy dla projektantów opakowań

Od lewej: Łukasz Górecki (Hammer Poznań), Krzysztof Pindral (Heidelberg Polska) i Dmitry Panfilov (Stora Enso). Fot.: European Media Group.

 

- „Stora Enso, jako producent wysokiej jakości podłoży bazujących na surowcach odnawialnych i wykorzystywanych m.in. do produkcji opakowań, stara się być obecna tam, gdzie doceniane są kreatywność, niebanalność i proekologiczność przy ich tworzeniu. Dlatego było nam bardzo miło po raz kolejny wesprzeć ważną i cenną inicjatywę, jaką jest konkurs Art of Packaging. Na uwagę zasługują wyobraźnia i fantazja uczestniczących w nim projektantów, którzy reprezentują światowy poziom, tak w kontekście funkcjonalności, jak też atrakcyjności wizualnej tworzonych opakowań” – mówi Mariusz Lewandowski.

 

Ewa Kubicka, dyrektor zarządzająca Stora Enso Polska, dodaje:

- „Najlepszym tego potwierdzeniem jest liczniejsza – z edycji na edycję – obecność projektantów z Polski wśród finalistów i laureatów międzynarodowego konkursu Recreate Packaging, organizowanego przez Stora Enso. Trzymamy kciuki za naszych rodaków i życzymy zajęcia jak najwyższych miejsc na podium podczas finałowej gali w Madrycie”.

 

Źrodło: Stora Enso