Stora Enso poinformowała o planach modernizacji zakładów produkcyjnych w Maxau (Niemcy). Ma ona polegać na instalacji nowej turbiny parowej z zamkniętym systemem chłodzenia oraz na stworzeniu dodatkowej powierzchni magazynowej z myślą o biomasie. Koszt inwestycji szacowany jest na 25 mln euro. Projekt ma rozpocząć się w 3. kwartale br., a zakończyć – w 2020 roku.

Stora Enso inwestuje w proekologiczną produkcję energii w zakładach Maxau

Celem projektu związanego z modernizacją jest długookresowe zabezpieczenie zakładów Maxau pod względem zyskownej produkcji energii – stąd inwestycja w rozwiązanie, które zwiększy jej ilość generowaną na miejscu, a przy tym będzie bardziej wydajne w użytkowaniu. Nowa turbina kondensacyjna o mocy 57 MW będzie uzupełnieniem dla działającej tu od 2010 roku elektrociepłowni.  Inwestycja ma na celu obniżenie kosztów pozyskiwania energii oraz zabezpieczenie konkurencyjności fabryki w perspektywie długoterminowej. Kierownictwo Stora Enso zakłada, że zwróci się ona już po około czterech latach.

Ruch ten wpisuje się w strategię skandynawskiego koncernu, która zakłada systematyczne obniżanie tzw. śladu węglowego oraz realizację działań zbieżnych z wytycznymi inicjatywy Science Based Targets, co ma skutkować wyższym udziałem biomasy i zwiększoną wydajnością (a w efekcie ma zredukować ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 50 tys. ton rocznie). Zamknięty system chłodzenia zneutralizuje z kolei wpływ zakładów Maxau na stan rzeki Ren, m.in. dzięki obniżonej ilości ciepła emitowanego podczas produkcji oraz zredukowanemu zapotrzebowaniu na pobieraną z niej wodę.

- „Jesteśmy niezwykle szczęśliwi ogłaszając tę ważną inwestycję. Stanowi ona potwierdzenie naszej długookresowej strategii, uwzględniającej dostarczanie klientom wysokiej jakości produktów papierowych, pochodzących z zakładów efektywnych kosztowo i działających zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. Odzwierciedla też nasze ambicje, by systematycznie zastępować materiały bazujące na surowcach kopalnych, a tym samym – zwiększać proekologiczność światowej gospodarki” – mówi Kati ter Horst, wiceprezes jednostki Paper w firmie Stora Enso.

Zakłady w Maxau k. Karlsruhe, zlokalizowane nad Renem, to kluczowa fabryka zaopatrująca klientów Stora Enso w niepowlekane papiery magazynowe typu SC. Strategiczne i geograficzne położenie fabryki sprawia, że jej wyroby sprawnie docierają do wielu ważnych odbiorców z Europy: wydawców prasowych, przedstawicieli sieci detalicznych oraz drukarń. Dużym atutem zakładów Maxau jest też bliskość ich źródeł surowcowych i biopaliwowych. Pracujące tu dwie maszyny papiernicze wytwarzają rocznie ok. 530 tys. ton niepowlekanych papierów magazynowych. Głównym surowcem wykorzystywanym przy ich produkcji jest papier pochodzący z recyklingu. 

 

Źródło: Stora Enso