Stora Enso poinformowała o zamiarach rozwoju swoich zakładów produkcyjnych wytwarzających tekturę falistą w europie Wschodniej w Rosji. Zamiar ten potentat papierniczy zamierza osiągnąć przez budowę nowych zakładów w Balabanovie w Rosji oraz w Komarom na Węgrzech. Plany strategów przewidują również zdecydowana rozbudowę zakładów mieszczących się w Łodzi w Polsce.

Inwestycja w miejscowości Balabanovo będzie kosztować około 23 mln EURO i zostanie ona zakończona w drugim kwartale 2008 roku. Inwestycja na Węgrzech pochłonie 15 mln EURO i rozpocznie się w pierwszym kwartale 2008 roku. Pierwsze opakowania z tektury falistej będą tam produkowane już w trzecim kwartale 2008 roku. Oba te zakłady wypełnią zapotrzebowanie na opakowania kartonowe AGD, żywności i napoi w tych krajach. Jeśli chodzi o Polskę Stora Enso planuje zainwestować w swoje łódzkie zakłady około 8 mln EURO. Zakończenie rozbudowy tych zakładów planowane jest na pierwszy kwartał 2008 roku.

Stora Enso jest zintegrowanym koncernem działającym w przemyśle drzewnym, produkującym papiery drukowe i papiery wysokogatunkowe, tektury opakowaniowe oraz wyroby z drewna. W tych dziedzinach koncern jest liderem na rynku ogólnoświatowym. W roku 2004 ogólna wartość sprzedaży koncernu Stora Enso wyniosła 12,4 miliarda EURO. Koncern zatrudnia obecnie ok. 45 000 pracowników w ponad 40 krajach, na pięciu kontynentach, a jego roczna zdolność produkcyjna wynosi 16,4 milionów ton papieru i kartonu oraz 7,7 miliona metrów sześciennych tarcicy, w tym 3,3 miliona metrów sześciennych produktów wysokoprzetworzonych. Akcje koncernu Stora Enso są notowane na giełdach w Helsinkach, Sztokholmie i Nowym Jorku.

Stora Enso obsługuje głównie klientów typu business-to-business za pośrednictwem swojej własnej globalnej sieci sprzedaży i marketingu. Obecność na rynkach na całym świecie daje możliwość świadczenia usług na rzecz klientów lokalnych. Klientami są duże i małe wydawnictwa, drukarnie oraz handlowcy, jak również firmy produkujące opakowania, zakłady stolarskie oraz zakłady przemysłu budowlanego. Do najważniejszych rynków należą Europa, Ameryka Północna i Azja. Koncern posiada zakłady produkcyjne w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Zdolność produkcyjna nowoczesnego koncernu i właściwe zintegrowanie surowców, energii oraz wydajnej technologii gwarantuje ciągłość produkcyjną.

Stora Enso Poland S.A. posiada 6 zakładów w Polsce w 4 lokalizacjach (Ostrołęka, Łódź, Tychy i Mosina k/Poznania) oraz jeden zakład w Serbii. Ma swoje przedstawicielstwa w Warszawie, Moskwie i Opawie (Czechy). Firma jest liderem w branży celulozowo-papierniczej i opakowań w Polsce. Produkuje celulozę, papiery przemysłowe, tekturę i opakowania tekturowe (m.in. z tektury laminowanej) oraz worki papierowe.

Źródło: www.storaenso.com i www.intercell.pl
Źródło: ''