Stora Enso wzbogaciła nowy karton – New Natura, przeznaczony na rynek opakowań do napojów, o warstwę wykonaną z celulozy mikrofibrylowanej (MFC). Przyczynia się ona do zwiększenia jego wytrzymałości i redukcji wagi opakowania. Do tej pory znajdowała ona zastosowanie w kartonach na mleko, a obecnie można ją oferować pozostałym klientom Stora Enso, poszukującym rozwiązań umożliwiających produkcję opakowań lżejszych, a zarazem proekologicznych.

Stora Enso: Karton New Natura wzbogacony o celulozę mikrofibrylowaną MFC


- Karton New Natura, wzbogacony o warstwę MFC, oferuje najlepsze parametry rynkowe względem ochrony opakowanego produktu, jak też w kontekście jego zadrukowywania, przetwarzania i wypełniania. Pomaga tym samym producentom opakowań i właścicielom marek na zastosowanie mniejszej ilości surowca, obniżenie ilości generowanych odpadów i zredukowanie finalnej wagi opakowania. Z punktu widzenia konsumenta, nowy karton zachowuje wcześniejsze cechy charakterystyczne dla rodziny Natura, będąc jednocześnie łatwiejszym w recyklingu. Ta ostatnia wartość jest bardzo ważna dla współczesnych, świadomych ekologicznie klientów
– komentuje Vesa-Pekka Aaltonen, menedżer produktu w firmie Stora Enso. 

Stora Enso jest właścicielem największej na świecie fabryki celulozy typu MFC, zlokalizowanej w ramach jej zakładów produkcyjnych Imatra w Finlandii. Według firmy, MFC posiada taki sam bazowy skład chemiczny jak standardowa celuloza, przy czym składa się z mniejszych cząsteczek (tzw. mikrofibryli), zwiększających wytrzymałość kartonu.

- Stora Enso od dekad pozostaje pionierem w rozwoju celulozy mikrofibrylowanej. Dzięki temu obecnie jesteśmy w stanie dopasować rodzaj włókien do końcowego zastosowania. MFC sprawia, że siatka włókien jest mocniejsza, redukuje wagę kartonu przy zachowaniu jego wysokiej sztywności, wytrzymałości oraz pozostałych cech decydujących o właściwych parametrach opakowania. Tym samym generowane są oszczędności surowca, a New Natura staje się bardziej proekologicznym, odnawialnym i odzyskiwalnym materiałem przeznaczonym do produkcji katonów opakowaniowych dla sektora napojów – dodaje Vesa-Pekka Aaltonen.

Karton New Natura, wzbogacony o warstwę MFC można wykorzystać do produkcji opakowań na różne produkty spożywcze: wyroby mleczarskie, soki i inne napoje, zupy czy sosy. Jest oferowany z warstwą PE bądź powłoką o wysokim stopniu ochrony, w zależności od znajdującego się w środku produktu oraz funkcji barierowych, wymaganych z myślą o jego zabezpieczeniu. Podobnie jak wszystkie rozwiązania z rodziny Natura, nowy karton posiada zaawansowaną, wielowarstwową konstrukcję. Dwie warstwy zewnętrzne są wykonane z bielonej celulozy siarczanowej, podczas gdy warstwa środkowa zawiera masę celulozową chemotermomechaniczną (CTMP). W efekcie – jak zaznacza Stora Enso – uzyskiwana jest właściwa pulchność i sztywność kartonu, wpływająca na optymalne parametry opakowania i zwiększająca wydajność procesu jego produkcji. Wszystkie kartony z serii Natura uwzględnione są w globalnym systemie Environmental Product Declaration (EPD).

 

Dowiedz się więcej o Stora Enso

 

Źródło: Stora Enso