Stora Enso znajdzie się wśród wystawców targów Packaging Innovations London 2011, jakie odbędą się w stolicy Wielkiej Brytanii w dniach 6-7 października.


Skandynawski producent zaprezentuje podczas nich szerokie portfolio swoich tektur i kartonów opakowaniowych, skierowanych do branży spożywczej m.in. z serii Cupforma, Trayforma i Primeforma. W skład rodziny tektur Cupforma wchodzą materiały do produkcji kubków na napoje, podczas gdy Trayforma znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu opakowań na gotową żywność. Primeforma to nowy karton przeznaczony do termicznie zamykanych opakowań na żywność.
 
Gorączka codziennego życia w naturalny sposób stworzyła rosnący wciąż rynek napojów i dań spożywanych „w biegu”. Co więcej, współcześni konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na kwestie środowiskowe, wybierając kubki i tacki wykonane z materiałów odnawialnych i poddawanych recyklingowi. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi choćby rodzina tektur Cupforma Bio przeznaczonych do produkcji kubków na napoje. Wszystkie wykonane z niej wyroby można z powodzeniem przetwarzać wraz z innymi opakowaniami, bazującymi na włóknach naturalnych, oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiedniej infrastruktury. Powlekane warstwą biopolimerów tektury można też kompostować razem ze wszystkimi odpadami spożywczymi.
Kolejnym krokiem w rozwoju proekologicznych materiałów na kubki do napojów jest tektura Cupforma Natura Bio. Można jej używać jako surowca do wykonania opakowań na różne rodzaje żywności. Stanowiąca jej podstawę tektura Cupforma Natura jest lżejsza, ale oferuje te same właściwości co poprzedniczka – Cupforma Classic. W praktyce oznacza to uzyskanie większej ilości kubków z tej samej partii materiału.
Powłoka biopolimerowa stosowana przez Stora Enso składa się w dużej mierze z surowców odnawialnych; surowce nieodnawialne stanowią niewielką jej część, optymalizując funkcjonalność wyrobu końcowego. Jej grubość wynosi zaledwie 20 mikronów. Biorąc pod uwagę także samą tekturę, udział procentowy surowców odnawialnych w Cupforma Natura Bio wynosi 98%.
Kolejny prezentowany na targach produkt to Cupforma Dairy – materiał dedykowany do produkcji kubkowatych opakowań na różnego rodzaju produkty żywnościowe codziennego użytku, takie jak lody czy jogurty. Jest on dostępny z różnymi opcjami powłoki.
Z kolei Trayforma Performance to propozycja firmy Stora Enso w zakresie zastąpienia odnawialnym materiałem tradycyjnego plastiku czy aluminium używanych przy produkcji opakowań na gotową żywność. W porównaniu z innymi materiałami, wykonane z niej, oparte na tekturze opakowania są przyjazne w użytkowaniu i nieszkodliwe dla środowiska. Trayforma Performance jest dostępna w wersji z powłoką polietylenową, która pozwala na podgrzewanie żywności w kuchenkach mikrofalowych, bądź też z biodegradowalną, niedostosowaną do podgrzewania powłoką, przeznaczoną do sałatek i innych świeżych dań.
Stora Enso Primeforma to nowy gatunek kartonu mający zastąpić tradycyjne opakowanie na żywność wykonane z plastiku. Wyzwaniem dla wszystkich firm pakujących żywność, chcących przejść na opakowania kartonowe, jest fakt, że istniejące linie pakujące zostały z założenia projektowane z myślą o opakowaniach plastikowych. Nasz nowy karton Primeforma stanowi rozwiązanie tego problemu, gdyż może być poddawany termicznemu formowaniu w tychże liniach – mówi Marcus Weise, product manager Stora Enso Food Service Board. – Obecnie materiał ten jest stosowany przez jednego z naszych klientów do pakowania 100-gramowych płatów mięsnych. Nowe opakowanie zostało znakomicie przyjęte zwłaszcza przez mniejsze gospodarstwa domowe, choć jego różnorodność doceniły także większe rodziny. Opakowanie jest przyjazne dla środowiska i może zostać w pełni poddane recyklingowi.

Stosowanie opakowań właściwej wielkości pomaga w redukcji odpadów żywnościowych
Przeprowadzone ostatnio badania nad wpływem różnych postaci opakowań żywnościowych na środowisko naturalne, poparte zresztą codziennymi obserwacjami zachowań ludzi, potwierdzają, że wielu konsumentów nie zużywa całego opakowania zakupionej żywności, zwłaszcza jeśli jest to opakowanie o większych gabarytach. Opublikowane właśnie w Finlandii badania nad analizą cyklu życia produktu wskazują, że najmniej szkodliwy wpływ na środowisko odnotowano w przypadku takich rozwiązań opakowaniowych i takich kształtów opakowań, które w efekcie powodują wygenerowanie najmniejszej ilości odpadów konsumenckich. Małe opakowania mogłyby zatem stanowić mniejsze zagrożenie dla środowiska, niż opakowania większych gabarytów.Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso:
Stora Enso Polska Sp. z o.o.
Ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa
Tel. 0-22 501 11 20
Fax 0-22 501 11 21
E-mail: Ewa.Kubicka@storaenso.com
http://www.storaenso.com
Opracowanie merytoryczne informacji:pai

Źródło: ''