Stora Enso podjęła decyzję o zainwestowaniu blisko 350 mln euro w przystosowanie papierni Oulu w Finlandii do produkcji rozwiązań dedykowanych branży opakowaniowej. Projekt dotyczy przekształcenia obecnie pracującej tam maszyny papierniczej PM7 w linię wytwarzającą wysokiej jakości tekturę typu kraft, bazującą na włóknach pierwotnych. Jednocześnie likwidacji ulegnie produkcja realizowana w maszynie papierniczej PM6 oraz dział zajmujący się cięciem na arkusze. Prognozy skandynawskiego koncernu wskazują, że maszyna – po uprzednim przystosowaniu do nowego rodzaju asortymentu – rozpocznie pracę przed końcem 2020 roku.

Stora Enso: Papiernia Oulu przekształci się w zakład wytwarzający kartony opakowaniowe

- Przekształcenie papierni w Oulu umożliwi nam dalsze wzmacnianie pozycji Stora Enso na stale rosnącym rynku wyrobów opakowaniowych oraz stanie się znaczącym krokiem w procesie transformacji, który przechodzimy. Zrealizowane wcześniej projekty pokazały naszą gotowość i zdolność do przeprowadzania znaczących zmian tego typu. Warto w tym miejscu dodać, że jedna z maszyn papierniczych, pracująca w zakładach Varkaus, została swego czasu przystosowana właśnie do produkcji tektury typu kraft – mówi Karl-Henrik Sundström, CEO koncernu Stora Enso. 

Materiał ten znajduje zastosowanie głównie w różnych segmentach produkcji opakowaniowej, zwłaszcza tam, gdzie istotne znaczenie ma wysoka wytrzymałość, jakość i czystość – np. na rynku produktów spożywczych, owoców i warzyw. Innymi docelowymi odbiorcami są firmy korzystające z opakowań podlegających dużym obciążeniom. Stora Enso zakłada, że produkcja tektury typu kraft w Oulu będzie realizowana przede wszystkim z myślą o jej eksporcie w skali globalnej.

- Wzrost ekonomiczny, polityka zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwo żywności to kluczowe czynniki decydujące o rozwoju branży opakowaniowej. Planowane przekształcenie fabryki w Oulu pozwoli nam zaoferować klientom innowacyjną tekturę typu kraft, spełniającą najwyższe standardy rynkowe w kontekście wytrzymałości, drukowności i bezpieczeństwa produktów pakowanych w kartony wykonane z jej udziałem – dodaje Gilles van Nieuwenhuyzen, wiceprezes wykonawczy Stora Enso Packaging Solutions.

Projekt inwestycyjny w Oulu uwzględnia zbudowanie nowej, wysokiej klasy linii produkującej, bazującą na włóknach pierwotnych, tekturę typu kraft (zarówno brązową, jak też o białej powierzchni), o rocznej wydajności rzędu 450 tys. ton. Dodatkowo, modyfikacji ulegną działająca tu celulozownia i maszyna do suszenia niebielonej celulozy brązowej. Podjęte również zostaną działania zmierzające do redukcji negatywnego wpływu zakładów Oulu na środowisko naturalne. Początkowo – latem br. przeprowadzone zostaną prace gruntowe. W cały realizowany w Oulu projekt zaangażowanych będzie łącznie ok. 200 pracowników budowlanych.

Po przekształceniu zakłady będą zatrudniać ok. 180 osób. Zużycie drewna wzrośnie tu o 500 tys. m3 – do poziomu 2,4 mln m3 rocznie. Będzie ono dostarczane w dużej mierze przez prywatnych właścicieli upraw leśnych z północnej Finlandii.

Od marca br. Stora Enso prowadzi negocjacje dotyczące 365 osób, które stracą pracę w związku z planowanymi przekształceniami (początkowo przewidywano, że redukcja obejmie 400 etatów). Większość zwolnień nastąpi z końcem roku 2020, kiedy to zakończy się realizowana tu produkcja bezdrzewnych papierów powlekanych. Stora Enso zobowiązała się do zapewnienia wsparcia osobom, które po zmianach nie znajdą ponownego zatrudnienia w jej zakładach w Oulu. Kierownictwo firmy przewiduje, że ok. 20% zwolnień będzie związanych z przejściem dotkniętych nimi osób na emeryturę. 

- Będziemy ściśle współpracować z innymi zakładami produkcyjnymi Stora Enso, władzami miasta Oulu oraz naszymi akcjonariuszami i udziałowcami, by w jak największym stopniu zapewnić zatrudnienie tym z pracowników, którzy nie znajdą dla siebie miejsca w nowej organizacji. Nasze wsparcie będzie sprowadzało się m.in. do zaoferowania usług typu outplacement, jak również do indywidualnych i grupowych szkoleń z myślą o nowej pracy. Zaoferujemy też wsparcie finansowe tym z naszych pracowników, którzy zdecydują się uruchomić własną działalność gospodarczą – mówi Kati ter Horst, wiceprezes wykonawczy spółki Stora Enso Paper, w ramach której funkcjonują obecnie zakłady w Oulu. 

Obecnie fińska fabryka wytwarza 1 080 tys. ton bezdrzewnych papierów powlekanych rocznie. Znajdują one zastosowanie m.in. przy drukowaniu wysokiej jakości magazynów i materiałów reklamowych. Stora Enso planuje, że ich produkcja realizowana będzie w Oulu do września 2020 roku.

 

Dowiedz się więcej o Stora Enso

 

Źródło: Stora Enso