Koncern Stora Enso poinformował o podpisaniu umowy licencyjnej z firmą Enestia Belgium NV/SA, obejmującej wdrożenie kartonów typu Pharma DDS przy pakowaniu wyrobów farmaceutycznych wytwarzanych przez belgijskie przedsiębiorstwo. Coraz większa dostępność usług pakowania przez firmy zewnętrzne przyczynia się do wprowadzania nowego rozwiązania Stora Enso przez koncerny farmaceutyczne na całym świecie, a tym samym do jego rozpowszechniania.

Enestia jest od 2007 roku częścią irlandzkiej grupy farmaceutycznej United Drug plc, zatrudniającej na całym świecie 4,5 tys. pracowników i osiągającej roczną sprzedaż rzędu 1,7 mld euro. Firma, w której pracuje około 160 osób, specjalizuje się w produkcji i pakowaniu wyrobów z branży farmaceutycznej i zdrowotnej, a potwierdzeniem wysokiej jakości jej działań są certyfikaty takie jak ISO 9001/2000, cGMP, HACCP czy FDA.

W skład grupy United Drug plc wchodzi też amerykańska firma Sharp Corporation, będąca już od kilku miesięcy użytkownikiem licencji Stora Enso w zakresie wykorzystywania kartonów typu Pharma DDS przy pakowaniu wyrobów farmaceutycznych. Obie umowy licencyjne zapewniają dostępność tego nowatorskiego rozwiązania na kontynentach europejskim i północnoamerykańskim. Ponadto firma Stora Enso akredytowała wybrane drukarnie w zakresie produkcji poligraficznej i dalszej obróbki wykonywanej na kartonach Pharma DDS.

Nasza partnerska współpraca z dwoma przedsiębiorstwami należącymi do koncernu United Drug w znaczący sposób zwiększa dostępność usług pakowania leków z wykorzystaniem kartonów typu Pharma DDS, pokrywając rynki europejski i północnoamerykański. Wynikające z tego logistyczne i handlowe korzyści dla firm farmaceutycznych są oczywiste, gdyż dzięki naszemu rozwiązaniu mogą one w skali globalnej zastosować ten sam rodzaj opakowania. Karton typu Pharma DDS jest dedykowany zarówno do pakowania leków wydawanych na receptę jak też sprzedawanych bez niej. Spełnia on również restrykcyjne przepisy europejskie i północnoamerykańskie w zakresie niepowołanego użycia danego wyrobu przez dzieci – mówi Ismo Saarinen z firmy Stora Enso.

Z uwagi na fakt, że dysponujemy bogatym doświadczeniem w dziedzinie różnych koncepcji pakowania, postrzegamy karton Pharma DDS jako możliwość rozszerzenia naszej oferty, przy niewielkich modyfikacjach już istniejącego sprzętu – dodaje Ludwig Bastiaansen z firmy Enestia.

Rozwiązanie Pharma DDS oferuje szereg funkcji, które pomagają pacjentowi przyjmowanie leku zgodnie z wystawioną receptą. Karton jest wygodny i bezpieczny w użyciu, czego potwierdzeniem jest najwyższy wynik F=1 w teście CR (child resistance), uwzględniającym bezpieczeństwo dziecka w przypadku niepowołanego użycia danego wyrobu. Zastosowano w nim unikalny mechanizm zamykania, zaś opakowanie może być wytwarzane w różnych rozmiarach i wersjach, co czyni je uniwersalnym wobec stosowanych na rynku form wydawania i porcjowania leków. Jak zapewnia Stora Enso, dzięki wydajnej technice produkcji Pharma DDS, można osiągnąć konkurencyjny poziom kosztów zarówno przy pakowaniu małych jak i dużych partii leków.

Warto dodać, że produkowane przez Stora Enso i dedykowane na rynek farmaceutyczny tektury znajdują powszechne zastosowanie przy wytwarzaniu kartonów, z których z kolei są wykonywane różnego rodzaju opakowania wtórne. Skandynawski koncern jest też twórcą szeregu koncepcji opakowań dostosowanych do specyficznych wymagań przemysłu farmaceutycznego.

Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso: www.storaenso.com

Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie materiałów firmy Stora Enso): PAI
Źródło: ''