Koncern Stora Enso poinformował o planach całkowitego zatrzymania w listopadzie br. produkującej 195 tys. ton papieru gazetowego rocznie maszyny w niemieckich zakładach Maxau.

Stora Enso rezygnuje z produkcji papieru gazetowego w zakładach Maxau
Decyzja ta jest spowodowana słabymi prognozami rynkowymi w zakresie sprzedaży papieru gazetowego w Europie oraz ponoszonymi przez firmę wysokimi kosztami produkcyjnymi. W ostatnim czasie ceny sprzedaży tego podłoża w znaczącym stopniu spadły, przy jednoczesnej podwyżce kosztów związanych z pozyskaniem papieru makulaturowego i drewna. W efekcie Stora Enso nie widzi w najbliższym czasie możliwości prowadzenia zyskownej działalności w zakresie produkcji papieru gazetowego w zakładach Maxau.
 
Europejski rynek papieru gazetowego cechuje się wysoką nadpodażą, nie widzimy też żadnej znaczącej poprawy na nim od czasu załamania się popytu na początku roku 2009. Prognozy związane z zapotrzebowaniem na papiery gazetowe są również mało optymistyczne. Co więcej, dostępność drewna i włókien pochodzących z odzysku na rynku niemieckim została w znacznym stopniu ograniczona, co spowodowało w ostatnim czasie szybki wzrost kosztów produkcyjnych – mówi Juha Vanhainen, wiceprezes Stora Enso odpowiedzialny za dział papierów publikacyjnych.

Rezygnacja Stora Enso z produkcji papieru gazetowego w zakładach Maxau spowoduje, że europejski rynek tego podłoża zmniejszy się o ok. 1,5%, zaś roczna sprzedaż skandynawskiego koncernu obniży się o ok. 40 mln euro. W wyniku tej decyzji zatrudnienie straci 180 z 617 pracowników niemieckiej papierni Stora Enso. Firma opracowuje w tej chwili specjalny plan socjalny dla osób dotkniętych restrukturyzacją. Jednocześnie Stora Enso zapewnia, że w zakładach Maxau nadal będzie realizowana produkcja niepowlekanych papierów magazynowych. Są one wytwarzane w dwóch maszynach o łącznych mocach produkcyjnych sięgających 530 tys. ton.

Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso:
Stora Enso Polska Sp. z o.o.
Ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa
Tel. 0-22 501 11 20
Fax 0-22 501 11 21
E-mail: Ewa.Kubicka@storaenso.com
http://www.storaenso.com
Opracowanie merytoryczne informacji:PAI
Źródło: ''