Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu rynkowemu na biodegradowalne rozwiązania z zakresu opakowań, firma Stora Enso wprowadziła do swojej oferty nowe tektury opakowaniowe ze specjalną powłoką biopolimerową. Opcja powlekania materiałem biodegradowalnym jest przez nią wykorzystywana w przypadku kilku gatunków tektury, znajdujących zastosowanie przy produkcji kubeczków, talerzyków, opakowań do żywności i kartonów pudełkowych.

Stora Enso wprowadza do swojej oferty nowe biodegradowalne tektury opakowaniowe


Z wytwarzanej przez Stora Enso tektury biodegradowalnej Cupforma są wykonane m.in. kubeczki wykorzystywane w fińskim pawilonie podczas odbywającej się właśnie wystawy Expo 2010 w Szanghaju.


Wystawa Expo 2010, w tym roku organizowana w Chinach, to doskonałe miejsce do prezentacji odbiorcom z całego świata „bio-kubków” będących rezultatem naszych pionierskich działań w zakresie tworzenia w pełni biodegradowalnych materiałów opakowaniowych – mówi Juha Kiviranta, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w dziale Stora Enso Liquid & Food Service Board, zajmującym się produkcją tektur do opakowań płynów i żywności.

W skład rodziny Stora Enso Cupforma wchodzą różnego rodzaju materiały biodegradowalne stosowane przy produkcji kubeczków wykorzystywanych do wielu zastosowań końcowych, m.in. do zimnych i gorących napojów, lodów i jogurtów. Jedna z tektur z tej rodziny – Cupforma Classic Bio – spełnia dodatkowo wymagania EN 13432 i ASTM 6400 pod względem kompostowania.

Trayforma Performance Bio do biodegradowalnych opakowań na gotową żywność

Opakowania wykonane z tektury Trayforma Performance Bio mogą znaleźć zastosowanie przy pakowaniu świeżej i chłodnej żywności, która nie wymaga podgrzewania przed spożyciem, np. warzyw, sałatek czy gotowych kanapek. Warto podkreślić, że wszystkie tektury biodegradowalne produkowane przez Stora Enso posiadają atest pozwalający na ich bezpośredni kontakt ze znajdującą się w środku żywnością.

Jeśli chodzi o właścicieli marek, zastosowanie opakowań biodegradowalnych wynika z reguły z wartości, jakie przyświecają firmom w ich działalności oraz w przyjętej przez nie strategii. Wykorzystywanie naturalnych składników, polityka zrównoważonego rozwoju, czystość i wysoka jakość to elementy, które mogą zyskać dzięki użyciu opakowania biodegradowalnego – dodaje Juha Kiviranta. – Nasi klienci z branży przetwórczej tworzą całe rodziny produktów biodegradowalnych. Stale rozszerzane portfolio materiałów Stora Enso w tym zakresie jest dla nich solidnym wsparciem.

Opatentowana technologia powlekania polimerami
Od wielu lat Stora Enso rozwija opatentowaną technologię powłok biopolimerowych stosowanych do wykańczania tektur. Umożliwia nam ona osiągnięcie właściwych parametrów materiałowych, m.in. w zakresie ochrony przed przenikaniem zapachów, spełniających wymagania najprzeróżniejszych końcowych aplikacji – mówi Juha Kiviranta. – Tektury wykańczane powłoką polimerową, stworzone w oparciu o nasze doświadczenia z wieloletniej współpracy z producentami kubków, są bardziej wymagające w obróbce, ale nie powodują konieczności inwestowania w nowy sprzęt.

Polimerowa powłoka zapewnia opakowaniu odpowiednie właściwości, skutecznie chroniąc znajdujące się wewnątrz produkty przed tlenem, wilgocią, zapachami i światłem, wpływając znacząco na żywotność samego opakowania. Wybór powłoki jest uzależniony od rodzaju ochrony, jakiej wymaga zapakowany produkt. Powłoki biopolimerowe skutecznie chronią przed przedostawaniem się tlenu, wilgoci i tłuszczu.

W procesie kompostowania wykończone powłoką biopolimerową tektury papierowe zamieniają się w humus i dwutlenek węgla. Przy recyklingu, produkty biodegradowalne są zazwyczaj uwzględniane jako pierwsze z myślą o kompostowaniu przemysłowym. Schematy ich zbierania zależą od lokalnych warunków gromadzenia odpadów. Tektury Stora Enso mogą być w bezpieczny sposób zbierane i poddawane recyklingowi osobno bądź też razem z innymi produktami papierowymi i tekturowymi.

Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso:
Stora Enso Polska Sp. z o.o.
E-mail: Ewa.Kubicka@storaenso.com
http://www.storaenso.com
Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie materiałów firmy Stora Enso):PAI
Źródło: ''