Koncern Stora Enso poinformował o stworzeniu specjalnego papieru, który umożliwi branży zredukowanie udziału materiałów nieodnawialnych wykorzystywanych przy produkcji opakowań i etykiet wytwarzanych metodą „in mould labelling” (IML).

Stora Enso wprowadza InnoMould  – nowy papier do etykiet typu IML
Dziś bowiem każdego dnia miliony opakowań, przede wszystkim wykonanych z polipropylenu, są produkowane właśnie przy zastosowaniu tego procesu. Niegdyś bazował on na zadrukowanej etykiecie foliowej, będącej nośnikiem informacji, marki i reklamy, umieszczanej na opakowaniu przed naniesieniem plastikowej masy tworzącej finalny wyrób.
 


Nowy papier InnoMould, produkowany w zakładach Stora Enso w Uetersen, może zastąpić foliową etykietę, redukując tym samym ilość wykorzystanych materiałów pochodzenia kopalnego. Wyjątkowe właściwości papieru InnoMould oznaczają dodatkowe korzyści. Łączy się on bowiem z plastikową masą w integralny produkt, charakteryzujący się wyższą sztywnością niż w przypadku opakowań, wykorzystujących konwencjonalną etykietę foliową. Wyższa wytrzymałość produktu pozwala na układanie jego większych partii w stosy; w dodatku do wytworzenia ścianek finalnego opakowania potrzeba nawet o połowę mniej materiału. To zaś oznacza, że właściciele marek mogą z łatwością osiągnąć znaczącą redukcję procentowego udziału materiałów nieodnawialnych, wykorzystywanych w ich opakowaniach.
Kolejną zaletą papieru InnoMould – jak zapewnia Stora Enso – są znakomite właściwości w zakresie zadrukowywania. Można tu z powodzeniem stosować materiały wizualne o wysokiej rozdzielczości oraz pożądaną przez klienta liczbę różnych kolorów, w tym srebrny i złoty. To sprawia, że możliwe staje się osiągnięcie realistycznych i niezwykle estetycznych rezultatów, które mogą okazać się kluczowe w przypadku produktów typu POS, choćby w branży spożywczej czy dóbr luksusowych.
Papier InnoMould z sukcesem przeszedł szeroko zakrojone testy w warunkach produkcyjnych. Podłoże to jest - zdaniem producenta - idealne przy procesach typu IML wykorzystywanych do produkcji pojemników na jogurty i inne wyroby mleczne, pojemniki na przetworzone ryby a nawet zestawy do malowania. Te cechy sprawiają, że InnoMould jest innowacyjnym, opartym w pełni na odnawialnych surowcach rozwiązaniem w zakresie etykietowania.Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso:
Stora Enso Polska Sp. z o.o.
Ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa
E-mail: Ewa.Kubicka@storaenso.com
http://www.storaenso.com
Opracowanie merytoryczne informacji:PAI
Źródło: ''