W odpowiedzi na rosnące wymagania rynku poligraficznego, firma Stora Enso wprowadziła na rynek nową, ulepszoną wersję kartonu Performa 2S, o wyższym poziomie białości, jasności oraz odcieni. Karton jest powszechnie dostępny na wszystkich głównych rynkach za pośrednictwem rozbudowanej sieci firm handlowych.

Karton Performa 2S osiągnął mocną pozycję na rynku poligraficznym, zwłaszcza w drukarniach specjalizujących się w produkcji okładek magazynów, folderów i kartek pocztowych. Z kolei w segmencie produkcji opakowań szczególnie przypadł on do gustu wytwórcom opakowań czekolady, którzy docenili jego neutralność zapachową i odporność na zabrudzenia. Tego rodzaju zastosowania wymagają łagodnej powierzchni zadruku i doskonałego wykonania z wykorzystaniem wysublimowanych technik wykończeniowych. Przy opakowaniach do czekolady maksymalna tolerancja w teście Robinsona wynosząca 0,5 dla 12 miesięcy jest kolejnym czynnikiem, który wyróżnia ten produkt – mówi Tom Carne, menedżer produktu w Stora Enso Graphical Boards.

Rynek oczekuje wizualnej czystości

Wizualna czystość produktu to cecha, którą w coraz większym stopniu podkreślają nasi klienci zarówno z branży poligraficznej, jak i opakowaniowej. Wykazują oni tendencję do wybierania kartonów o bardziej niebieskim odcieniu, a udoskonalona powierzchnia w naturalny sposób przekłada się na lepsze rezultaty druku i właściwe odwzorowanie kolorów – dodaje Tom Carne.

Ulepszone parametry Performa 2S osiągnięto dzięki opracowaniu specjalnej mineralnej powłoki, która została naniesiona na obie strony tego opartego na masie chemotermomechanicznej (CTMP) kartonu. Dzięki ostatnim udoskonaleniom właściwości optyczne kartonu Performa 2S zbliżyły się do parametrów oferowanych przez bielone kartony siarczanowe, wyraźnie przewyższając te zapewniane przez standardowe kartony typu FBB, bez jakiejkolwiek utraty pulchności i sztywności – zapewnia Tom Carne.Jeśli chodzi o dystrybucję kartonu Performa 2S, jak również innych podłoży dedykowanych na rynek poligraficzny i opakowaniowy, firma Stora Enso dysponuje zlokalizowanymi Europie Środkowej centrami serwisowymi, oferującymi usługi w zakresie magazynowania i cięcia na arkusze. Jednocześnie koncern współpracuje z licznymi firmami handlowymi zaopatrującymi końcowych klientów w podłoża drukowe, którzy zapewniają dostępność nowego kartonu na całym rynku europejskim.

Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso: www.storaenso.com

Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie materiałów firmy Stora Enso): PAI
Źródło: ''