Koncern Stora Enso poinformował o planach wybudowania w chińskim mieście Beihai (prowincja Guangxi) zintegrowanego zakładu, produkującego celulozę i karton, bazującego na lokalnych plantacjach eukaliptusa.

Łączny koszt inwestycji wyniesie około 1,6 mld euro. Inwestycja powstanie w oparciu o najwyższej klasy technologie, standardy środowiskowe i praktyki zrównoważonego rozwoju, realizowane w ścisłej współpracy z lokalnymi partnerami i społecznościami.

Moc produkcyjna uruchomionej w zakładzie maszyny do produkcji kartonu jest wstępnie szacowana na 450 tys. ton rocznie, natomiast wydajność celulozowni wyniesie 900 tys. ton rocznie. W skład kompleksu wejdzie m.in. niezbędna elektrownia i inne jednostki pomocnicze. Wyjątkowość tej inwestycji wynika z faktu, że zarówno zakład produkcji kartonu jak i celulozownia będą samowystarczalne jeśli chodzi o bazę surowcową. A wszystko za sprawą integracji ich działań z lokalnymi plantacjami eukaliptusa o powierzchni 120 tys. ha. Docelowo moce produkcyjne w zakresie kartonu mają wzrosnąć do 900 tys. ton. Cała fabryka będzie zarządzana przez spółkę joint-venture stworzoną przez Stora Enso (skandynawski koncern posiada w niej 85% udziałów) i Guangxi Forest Group (15%) – państwową firmę, zarządzaną przez władze prowincji Guangxi. Korzystając z realizowanej produkcji, spółka będzie zaopatrywać tutejszy, szybko rozwijający się rynek w kartony do opakowań na napoje oraz inne wysokogatunkowe rodzaje kartonów.

Koszt całej inwestycji ma się zamknąć kwotą 1,6 mld euro. Budowa zakładu produkcyjnego rozpocznie się po spełnieniu wszelkich wymogów prawnych i wstępnych warunków; oczekuje się że będzie to druga połowa br. Produkcja ma się rozpocząć w czwartym kwartale 2014 roku.
Podejmujemy kolejny znaczący krok w przekształcaniu Stora Enso w globalną firmę, oferującą odnawialne materiały. Już dziś jesteśmy światowym liderem w zakresie produkcji kartonów opakowaniowych, bazujących na odnawialnych włóknach. Teraz inwestujemy w najwyższej klasy zintegrowaną fabrykę, której działalność będzie opierać się na lokalnych surowcach odnawialnych, z pożytkiem dla chińskich konsumentów, reprezentujących najszybciej rozwijający się rynek świata. Cała inwestycja będzie realizowana w zgodzie z najwyższej klasy technologiami, standardami środowiskowymi i praktykami zrównoważonego rozwoju, realizowanymi w ścisłej współpracy z lokalnymi partnerami i społecznościami – mówi Jouko Karvinen, CEO koncernu Stora Enso.

Aby uzyskać odpowiedni zwrot z inwestycji w przedsięwzięcie biznesowe, trzeba zaoferować swoim klientom coś unikalnego i wydajnego zarazem. Może to być produkt lub korzyść wynikająca z zastosowanych procesów albo też projekt, który trudno skopiować konkurencji. Tak właśnie jest w przypadku zintegrowania działalności plantacji z technologicznie zaawansowanym produktem. Właśnie w ten sposób chcemy się wyróżnić: dostarczając najwyższej klasy, specjalistyczne produkty kartonowe oraz oferując kompleksową integrację, tworząc w efekcie niezwykle wydajne rozwiązanie dla chińskiego rynku, w dodatku po konkurencyjnych w skali globalnej kosztach – dodaje Mats Nordlander, wiceprezes Stora Enso kierujący działem Renewable Packaging.

Rozwijać się razem z klientami: prognozy szybkiego wzrostu dla chińskiego rynku opakowań
Segment kartonowych, opartych na naturalnych włóknach opakowań do napojów jest jednym ze strategicznych obszarów działalności Stora Enso. Ogłoszona właśnie inwestycja jest zatem zbieżna ze strategicznymi założeniami tego koncernu. Realizując ją, Stora Enso chce wykorzystać prognozowany dla rynku chińskiego wzrost popytu na oparte na włóknach rozwiązania opakowaniowe do żywności. Według różnych źródeł, ma on w ciągu najbliższych dziesięciu lat osiągnąć poziom 10%. Inwestycja ta pozwoli też firmie Stora Enso dostarczać najwyższej jakości usługi. A wszystko za sprawą konkurencyjnych cenowo, wytwarzanych lokalnie, wysokojakościowych kartonów na opakowania do napojów, oferowanych globalnym, kluczowym klientom Stora Enso, którzy są już obecni na rynku chińskim.

Warto dodać, że skandynawski koncern działa w prowincji Guangxi od 2002 roku. Obecnie Stora Enso posiada tu plantacje o powierzchni 90 tys. ha. W związku z realizowaną inwestycją powstaną tu zarządzane w zrównoważony sposób plantacje eukaliptusa o całkowitej powierzchni 120 tys. ha, które będą dostarczać surowce dla zakładu produkcji kartonu i dla celulozowni.
Poza tym Stora Enso posiada w Chinach zakład produkujący powlekane papiery graficzne w Suzhou (o rocznej wydajności 245 tys. ton), zakład produkujący niepowlekane papiery magazynowe w Dawang (o wydajności 170 tys. ton) oraz pięć biur sprzedaży. Jest też większościowym udziałowcem w Inpac International – firmie prowadzącej działalność produkcyjną na obszarze Chin i Indii oraz usługową w Korei. W sumie Stora Enso zatrudnia w Chinach ok. 4,5 tys. osób.
Źródło: ''