Zdaniem czołowego europejskiego producenta opakowań szklanych, wskaźniki recyklingu FEVE potwierdzają niewykorzystany potencjał szkła

Stowarzyszenie FEVE oraz firma O-I wskazują na niewykorzystany potencjał szkła
Według firmy O-I, producenta opakowań szklanych, najnowsze dane stowarzyszenia FEVE (Europejskiej Federacji Producentów Opakowań Szklanych) wskazują na wciąż niewykorzystany potencjał w zakresie ochrony środowiska. Sytuację poprawiłoby zwiększenie stopnia przetwórstwa wtórnego szkła na kontynencie.

Przeciętny stopień recyklingu szkła na terenie Unii Europejskiej w 2010 roku jest szacowany przez stowarzyszenie FEVE na 68%. Wartość ta odpowiada około 25 milionom zużytych butelek i słoików. 80% z nich zostało przetopionych w procesie pętli zamkniętej w celu wyprodukowania nowych pojemników szklanych. Proces pozwalający na nieustanną produkcję nowych opakowań bez utraty jakości jest unikatowy i charakterystyczny dla branży opakowań szklanych.

O-I to czołowy producent opakowań szklanych w Europie oraz lider w dziedzinie ich recyklingu. Viivika Remmel, dyrektor ds. marketingu firmy O-I Europe, mówi: „Wspólnie z grupą udziałowców stale prowadzimy działania mające na celu zintensyfikowanie recyklingu opakowań szklanych we wszystkich krajach, w których funkcjonujemy. Ambitne cele naszej firmy przewidują zwiększenie udziału surowców wtórnych w produkcji. Wzrost udziału stłuczki w procesie wytwarzania opakowań szklanych dla naszych klientów ma pozytywny wpływ na środowisko”.

Oprócz zmniejszenia ilości odpadów, recykling szkła wiąże się z bezpośrednim ograniczeniem emisji dwutlenku węgla i oszczędnością energii. Każde 10% stłuczki użytej do produkcji opakowań to zmniejszenie emisji CO2 o 5% i zużycia energii o 3%.

Choć 68% to dobry wynik w kontekście całej Unii Europejskiej, firma O-I jest świadoma, że nie ma podstaw, aby uznać zadanie za wykonane do końca. W Polsce stopa recyklingu w wysokości 42% jest nieco niższa od średniej. O-I koncentruje się w tym kraju na współpracy z rządem w celu promocji zastosowania pętli zamkniętej w procesie produkcji. Tego rodzaju rozwiązanie jest alternatywą dla przeznaczania surowców do zastosowań mniej wartościowych pod względem środowiskowym.

„Pragniemy zachęcić ludzi do dalszej zbiórki surowców wtórnych i zastanowienia się, dlaczego używane przez nich opakowania szklane nadal nie podlegają właściwej segregacji. Szkło to materiał, który bardzo łatwo poddaje się recyklingowi, ponieważ nie wymaga skomplikowanej obróbki, zanim wróci do pieca” – mówi Viivika Remmel.

O-I wspiera współpracę FEVE ze Stowarzyszeniem Miast i Regionów na Rzecz Recyklingu i Zrównoważonej Gospodarki Zasobami ACR+, które wzywa do wzmożenia segregacji odpadów. Celem działań jest zagwarantowanie wystarczającej ilości niezanieczyszczonych surowców wtórnych wysokiej jakości niezbędnych do stworzenia gospodarki o zamkniętym obiegu.

Zrównoważony rozwój to jeden z najważniejszych celów, którego realizację umożliwia używanie szklanych opakowań, co podkreślają ekolożka Celine Cousteau i inni uczestnicy prowadzonej przez O-I kampanii Glass Is Life. Więcej informacji na temat szkła i zrównoważonego rozwoju można znaleźć, odwiedzając stronę www.glassislife.com lub uczestnicząc w kampanii w serwisach Twitter (@GlassIsLife_PL) i Facebook (www.facebook.com/glassislife).

###
Profil firmy
Przedsiębiorstwo Owens-Illinois, Inc. (NYSE: OI) to największy na świecie producent opakowań szklanych, który jest często wybierany przez firmy dostarczające produkty żywnościowe i napoje najbardziej znanych marek na świecie. Przedsiębiorstwo o dochodzie 7,4 mld USD uzyskanym w 2011 roku ma siedzibę w Perrysburgu (stan Ohio) w Stanach Zjednoczonych i zatrudnia ponad 24 000 pracowników w 81 zakładach rozlokowanych w 21 krajach. Firma O-I zajmuje się wprowadzaniem na ciągle rozwijający się rynek globalny bezpiecznych, funkcjonalnych i konkurencyjnych rozwiązań w zakresie szklanych opakowań. W celu uzyskania dokładniejszych informacji zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.o-i.com

Źródło: ''