Wątpliwości KNF dotyczące wypełniania obowiązków informacyjnych akcjonariuszy Boryszewa doprowadzają do spadku kursu spółki. Akcje Boryszewa zniżkowały po tych infomacjach o 3,38 proc. do 22,89 zł.

Wczoraj KNF wydała komunikat o wszczęciu postępowania wyjaśniającego wobec akcjonariuszy mających ponad 66 proc. głosów na WZA. Chodzi o państwa Karkosików, bo tylko oni dysponują odpowiednio dużym pakietem akcji sochaczewskiej spółki.

Roman Karkosik razem z żoną Grażyną pod koniec kwietnia ubiegłego roku powinien ogłosić wezwanie do sprzedaży akcji Boryszewa. Kosztowałoby go to ponad pół miliarda złotych.

Dziś tłumaczy, że nie wiedział, iż jego żona kupiła akcje Boryszewa. Spowodowało to, że liczba tych walorów posiadanych przez małżeństwo przekroczyła ustawowy próg, po którym należy ogłosić wezwanie. Teraz Komisja może nałożyć na niego nawet milion złotych kary.

Postępowanie administracyjne ma na celu ustalenie, czy akcjonariusze Boryszewa, będący małżonkami dopuścili się naruszenia art. 69 ustawy o ofercie publicznej, czyli nie poinformowali rynku o zmianie ogólnej liczby głosów - głosi komunikat.

Grupa Boryszew to jedna z największych grup przemysłowych w Polsce, tworzona przez spółkę Boryszew SA - notowana na GPW od 1996 roku. Grupa składa się z kilkudziesięciu spółek i zatrudnia 7,5 tysiąca osób.

Boryszew jest jednym z największych krajowych producentów środków pomocniczych do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Na tę grupę składają się środki chemiczne służące przetwarzaniu polichlorku winylu, jego kopolimerów, celulozy i kauczuku. Stosowane do produkcji lakierów nitrocelulozowych, chlorokauczukowych i polistyrenowych, olejów smarnych i dyspersji winylowo-akrylowych. Firma Boryszew produkuje również opakowania z tworzyw.

Źródło: Rzeczpospolita, Puls Biznesu
Źródło: ''