Podczas targów drupa 2008 fima Sun Chemical prezentuje unikalną linię technologii oraz zorientowanych na klienta usług dla branży opakowaniowej, podkreślając ich dostępność z jednego źródła, oferującego bogate doświadczenia i szerokie możliwości.

Pod mottem „Pracując dla Ciebie” firma Sun Chemical, członek konsorcjum PrintCity, prezentuje podczas targów drupa linię innowacyjnych rozwiązań w zakresie farb graficznych, pigmentów i lakierów do produkcji opakowań. Znajdują się wśród nich farby fleksograficzne, wklęsłodrukowe, UV, cyfrowe i offsetowe, jak również stosowane w szerokim zakresie rozwiązania workflow dla tej branży, w tym systemy zarządzania barwą SmartColour, oprogramowanie do ochrony marki, cyfrowe maszyny FastJet i nowe funkcjonalne technologie lakierowania.

Wzbogacanie marki

Sun Chemical podczas drupy prezentuje szereg rozwiązań w zakresie uszlachetniania, pozwalających na uzyskanie ciekawych efektów dotykowych. Jest to tylko jeden przykład zastosowania stale poszerzanej linii farb i lakierów Sun Chemical, która może stać się dodatkowym bodźcem przy projektowaniu markowych opakowań. Proponowane przez firmę, unikalne efekty, które mogą stanowić wzór zamieszczony na liście projektów graficznych, umożliwiają wyróżnienie się i zapewniają natychmiastową reakcję konsumentów.

Właściciele marek, projektanci i drukarze oczekują farb i lakierów oddziałujących w coraz większym stopniu na zmysły konsumentów, by uczynić markowe opakowanie bardziej interesującym i zauważalnym. Sun Chemical ma w tym zakresie niezagrożoną pozycję pozwalającą na udzielanie rad tym, którzy chcą wykorzystywać ciekawe poligraficzne efekty wzbogacające markę do swoich projektów na jak najwcześniejszym etapie procesu projektowania i rozwoju.

Funkcjonalne lakiery

Aby sprostać wymaganiom dzisiejszego środowiska opakowaniowego, takim jak regulacje prawne dotyczące zarządzania odpadami, intensyfikacja materiałów czy wydłużenie okresu przechowywania łatwo psujących się artykułów spożywczych, firma Sun Chemical stworzyła linię lakierów polimerowych wykorzystywanych przy produkcji opakowań do żywności. Te produkty mają zastąpić stosowane tu zwykle metalizowane folie czy polimerowe elementy w wielowarstwowych laminatach, mogą też być nanoszone w trakcie pracy maszyn wklęsłodrukowych lub fleksograficznych. Do ich zalet należą także: większy okres trwałości, niższa waga opakowania i lepsze możliwości recyklingu.

Podczas targów drupa 2008 firma Sun Chemical zaprezentuje swoje najnowsze innowacje w zakresie lakierów ochronnych, pozwalające producentom i właścicielom marek nadać swoim produktom nową funkcjonalność. Oferują one wydłużony czas trwałości i możliwość recyklingu, mogą też pomóc obniżyć wagę opakowania do 30% w porównaniu z konwencjonalnymi lakierami i filmami.

Niski stopień migracji

Klienci domagają się coraz wyższych standardów opakowań, szczególnie dla produktów spożywczych czy konfekcji, gdzie opakowanie nie może zawierać materiałów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość, zapach, smak czy zdrowie.

Podczas targów drupa 2008 firma Sun Chemical zaprezentuje nową linię farb offsetowych i fleksograficznych. Wiele z nich wykorzystuje innowacyjne technologie, takie jak opatentowane polimeryczne fotoinicjatory M-Cure, by umożliwić otrzymanie wydajnego produktu o niskim stopniu migracji i zapewnić wysoki poziom zaufania wśród użytkowników.

Wśród prezentowanych na targach produktów dedykowanych dla druku offsetowego, szczególnie godne uwagi są: Irocart LMQ i SunCure ULM do opakowań papierowych i kartonowych oraz SunCure FLM i SunBeam ELM do plastiku i innych materiałów nieprzepuszczalnych.

Podczas targów Sun Chemical pokaże także liczne rozwiązania o niskim stopniu migracji dla opakowań miękkich. Są wśród nich Solarflex LM - najnowszej generacji farby fleksograficzne UV o niskim stopniu migracji i wysokiej jakości przeznaczone do zadrukowywania papieru, kartonu i folii opakowaniowej. Solarflex LM będą prezentowane również w wersji UV we współpracy z Gidue, Air Liquide i innymi kluczowymi partnerami. Grupa zajmująca się projektem „Flekso UV i opakowania do żywności” zaprezentuje nowe rozwiązanie przeznaczone do średniej szerokości maszyn fleksograficznych pracujących w technologii, oferujące opłacalny zadruk bez solwentów i standardowych elastycznych folii do opakowań.

Ponadto Sun Chemical wspólnie z firmami Energy Sciences Inc (ESI) i Comexi prezentuje na targach drupa 2008 technologię druku Wetflex –jest to jej pierwszy publiczny pokaz. WetFlex korzysta z nowej generacji technologii farb utrwalanych energią, specjalnie stworzonej i opatentowanej przez Sun Chemical na potrzeby tego procesu. Farby WetFlex, nanoszone na mokro przy użyciu maszyny Comexi wyposażonej we wspólny cylinder dociskowy, są błyskawicznie utrwalane za pomocą systemu naświetlania EZCure-DF EB firmy ESI znajdującego się na końcu maszyny. Proces ten zapewnia szybki, wydajny druk opakowań spożywczych wysokiej jakości i niskim stopniu migracji, pozbawiony lotnych związków organicznych i nieemitujący CO2.

Środowisko naturalne

Materiały ze źródeł odnawialnych i wymagania środowiskowe to coraz bardziej znaczące kwestie dla branży opakowaniowej. Firma Sun Chemical uzyskała tu wiodącą rolę w zakresie rozwoju i wytwarzania produktów minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne i maksymalizujących korzystanie ze źródeł odnawialnych.

Dostarczanie rozwiązań opartych na źródłach odnawialnych i ostrożne podejście do zagadnień środowiskowych to podstawa codziennej pracy firmy i jej strategiczny kierunek, a w sektorze opakowaniowym podjęto już pozytywne działania w tym zakresie. Należą do nich wykorzystanie w farbach opakowaniowych do karbowanych aplikacji naturalnej skrobi i prace nad pionierskimi farbami fleksograficznymi pomagającymi zmniejszać emisję lotnych związków organicznych (VOC). Podczas targów drupa 2008 firma Sun Chemical we współpracy z innymi członkami konsorcjum PrintCity prezentuje rozwiązania środowiskowe i przekazuje zwiedzającym cenne informacje za pomocą ulotki z pytaniami i odpowiedziami oraz usług konsultacyjnych dostępnych na stoisku. Pokazuje również nowe pomysły z obszaru drukowania opakowań z użyciem materiałów ze źródeł odnawialnych.

Bezpieczeństwo i ochrona marki

Po raz pierwszy na targach drupa firma Sun Chemical przedstawia rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony marki jako część kompletnych rozwiązań z dziedziny opakowań. To jeden z przykładów specjalistycznych rynków, na których obecność firmy jest coraz bardziej znacząca. Firma Sun Chemical jest aktywna od kilku lat na tym polu i stworzyła profil klientów takich jak rządy narodowe, właściciele dużych marek na całym świecie i przetwórcy zainteresowani oferowaniem ochrony marki jako części swojego portfolio. Zwiedzający wystawę będą mogli skorzystać z produktów firmy - od zwykłych technologii na podstawowym poziomie po te zapewniające bardzo wysokie bezpieczeństwo. Specjalnością Sun Chemical jest weryfikacja produktów i dokumentów, co oznacza możliwość oddzielenia fałszywych egzemplarzy od oryginalnego produktu za pomocą jednego przycisku dzięki użyciu farb i lakierów odczytywanych przez maszynę w dowolnym momencie.

FastJet

Odwiedzający targi drupa będą mieli również możliwość uczestniczenia w pełnym pokazie FastJet - najszybszej na świecie maszyny atramentowej do opakowań z tektury falistej. Maszyna FastJet jest przeznaczona do zadrukowywania arkuszy wykonanych z tektury falistej, zwłaszcza w ramach szybko rozwijającego się rynku wielokolorowych opakowań i displejów. Może drukować tysiące metrów kwadratowych na godzinę w pełnym kolorze, a pod względem ekonomicznym wykorzystywana jest przy krótkich lub średnich seriach zamówień. Pozwala drukarniom używającym tektury falistej lepiej odpowiadać na stale rosnące oczekiwania klientów zlecających mniejsze prace, które mają być wykonywane w krótszym czasie, a także umożliwia otwieranie się na nowe rynki dla spersonalizowanych opakowań i displejów.

Zainteresowani wzięciem udziału w pokazie proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres stefan.slembrouck@sunchemical.com.

Dodatkowe informacje na temat firmy Sun Chemical: www.sunchemical.com.pl

Opracowanie informacji: PAI
Źródło: ''