Firma Sun Chemical wprowadziła nową serię powłok ochronnych do papierów i kartonów na opakowania żywnościowe. Wzmacniają one struktury opakowań już na etapie produkcji.

Sun Chemical wprowadza nowe wodne powłoki ochronne

Nowa seria powłok zachowuje standard FDA dotyczący bezpośredniego kontaktu opakowań z jedzeniem. Powłoki mają wysoką odporność na działanie wody i innych płynów, chemikaliów, ekstremalnych temperatur, scieranie oraz tarcie. SunSys to specjalna linia produktów umożliwiająca firmom wytwarzającym opakowania wprowadzanie na rynek proekologicznych i znacznie tańszych opakowań. Mogą być one alternatywą dla tradycyjnych powłok barierowych, takich jak polyboard, materiały wstępne powlekane czy folie woskowe i laminowane. Na rynku opakowań, te przeznaczone do pakowania żywności, pełnią ważną rolę. Ponadto pojawia się także duże zapotrzebowanie na opakowania do jedzenia na wynos. Sprzedawcy przechowujący produkty w papierowych pojemnikach z powłokami funkcjonalnymi i ochronnymi są w zgodzie z aspektami proekologicznymi.

Najnowsza seria powłok ochronnych SunSys może być zastosowana przy produkcji pudełek, tacek, owijek, woreczków i innych opakowań na żywność. Ponadto powłoki przeznaczone są do pakowania produktów typu fast food, pieczonych lub smażonych, wypieków i deserów, makaronów, mrożonek podgrzewananych w kuchenkach mikrofalowych itp. Innowacja od SunSys jednocześnie zmniejsza strukturę samego opakowania, może być poddawana recyklingowi i ponownie wykorzystywana przy produkcji celulozy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, nie tylko dla wzmocnienia opakowań, ale także dla samego środowiska naturalnego. Produkt posiada także inne przydatne właściwości. Opakowanie wytworzone w takiej technologii można odzyskiwać po zamrożeniu, poddawać klejeniu, plombowaniu oraz formowaniu. Wprowadzona na rynek seria uwzględnia wersje błyszczące, satynowe lub matowe. Materiały te mogą być zadrukowane w technikach fleksograficznych oraz rotograwiurowych.