Cognifex (www.cognifex.com) wprowadza na rynek oparte na opatentowanej technologii inteligentne opakowania w postaci „świecących” butelek. Producent przewiduje, że to rozwiązanie zrewolucjonizuje wykorzystanie butelek szklanych i tworzywowych.

W opakowaniu jako źródła światła wykorzystuje się promieniowanie elektroluminescencyjne (EL) albo lampy diodowe (LED). Oświetlone może być logo z nazwą napoju albo cała butelka od dołu. Aktywacja światła może następować po określonym czasie, albo wskutek różnych czynników np. po otwarciu butelki lub przy określonej temperaturze napoju. Badania Cognifexu nad umieszczeniem w dnie butelki układu świecącego trwały trzy lata. Efektem jest uzyskanie wielu możliwości rozbudowy inteligentnego opakowania. Układ sterujący i zasilający znajduje się w materiale opakowaniowym lub jest z nim z integrowany w podstawie butelki. Sterowanie może odbywać się za pomocą sygnału radiowego, magnetycznego, podczerwonego albo mechanicznego (przez otwarcie butelki). Producenci zapewniają, że butelka może być oświetlana dowolnym rodzajem odcienia koloru czerwonego, białego, niebieskiego, zielonego, żółtego a nawet emitować ultrafiolet (UV). Ultrafiolet daje niezwykłe efekty w zaciemnionym środowisku barów bądź innych lokali.

Ażeby światło emitowane przez źródło przechodziło przez butelkę wskazane jest stosowanie przeźroczystych materiałów nie absorbujących światła, lecz transmitujących je. Czas trwania efektu oświetlenia jest ściśle określony zależy od intensywności i rodzaju koloru. Dla przykładu w zaciemnionym lokalu efekt oświetlenia butelki może trwać około 20 min. Efekt uzależniony jest od pojemności baterii (istnieje także możliwość przedłużenia czasu świecenia opakowania). Pomysł wykorzystania sygnałów dźwiękowych bądź świetnych w opakowaniu nie jest nowy - atrakcyjność propozycji Cognifexu wynika z faktu obniżenia ceny za opakowanie tego typu, niższa cena jest wynikiem coraz szerszego rozpowszechnienia i miniaturyzacji elektroniki przy konstruowaniu rzeczy codziennego użytku.
Źródło: ''