Paola, jeden z popularniejszych syropów w Polsce pojawił się właśnie na rynku w nowym wariancie opakowaniowym. Produkty w butelce PET o pojemności 0,7 l zastąpiły dotychczasową pojemność w PET 0,43 l. Klasyczne smaki Malina i Wiśnia oraz całkowicie nowa Czerwona Porzeczka – to trzy smaki, które jako pierwsze debiutują w nowym opakowaniu.

Syropy Paola w butelce PET - nowe, większe i z udoskonaloną recepturą!

Paola jest pierwszą marką syropów w Polsce, która wprowadziła syropy w opakowaniach PET. Tego typu opakowanie jest od wielu lat szeroko stosowane w segmencie syropowym w innych krajach. Producent Paoli – firma Hoop Polska wierzy, że nowy wariant i korzyści dla konsumenta wynikające z jego stosowania, przypadną do gustu smakoszom syropów również w Polsce. Producent chce stosować opakowania PET równolegle ze szklanymi, a nowa pojemność jest wynikiem odpowiedzi na oczekiwania konsumentów, którzy poszukiwali rodzinnej pojemności w poręcznym opakowaniu. Ponadto, Paola w nowym opakowaniu ma udoskonaloną recepturę i zawiera aż 10% soku owocowego.

Nową Paolę 0,7l PET dedykujemy wszystkim tym, którzy używają syropów na co dzień, a butelka syropu to stały element ich rodzinnych posiłków – mówi Anna Lebiejko, brand manager odpowiedzialny za markę.

Osoby te poszukują bardziej ekonomicznych opakowań, większych niż szklane 0,43, ale zarazem poręcznych i łatwiejszych do transportu, niż szklane opakowania litrowe. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom stworzyliśmy nowy wariant w lekkim opakowaniu, dobrej cenie i z jeszcze lepszą i bardziej owocową recepturą – nową Paolę PET 0,7l – dodaje.

Oprócz opakowania kolejną innowacją jest też nowy smak – Czerwona porzeczka.

Paola, pomimo że działa innowacyjnie, chce być marką zakorzenioną w tradycji, i taki jest jej nowy smak. Czerwona porzeczka, choć dziś trochę zapomniana była jednym z podstawowych owoców wykorzystywanych przez naszych dziadków. Cieszymy się, że przywracamy ten wspaniały i rześki smak do społecznej świadomości – podkreśla Anna Lebiejko.

Syropy owocowe kiedyś używane głównie do rozcieńczania z wodą lub w postaci dodatku do herbaty, dziś zyskują wiele innych zastosowań. Paola zachęca swoich konsumentów do eksperymentowania w kuchni dodając syropy do deserów, ciast, koktajli czy słodkich przekąsek.

 

Źródło: Paola