Aby sprostać realizacji rygorystycznych standardów jakości produkcji spożywczej firma Swancote Foods, wiodący przetwórca ziemniaków krojonych w kostkę, stosuje system kontroli X-ray IX-GN 4043 firmy Ishida. W ten sposób linia produkcyjna zachowuje najwyższy poziom czułości i dokładności pakowania produktu.

System detekcji x-ray

Swancote Foods to wyspecjalizowany producent, który przetwarza świeże ziemniaki w wysokiej jakości składnik, wykorzystywany przez firmy z branży spożywczej. Należy do grupy Produce Investments i jest siostrzaną spółką, jednego z wiodących brytyjskich dostawców świeżych ziemniaków – Spółki Greenvale AP. System IX-GN zainstalowano w Swancote Foods ze względu na jego wszechstronność i zdolność do detekcji najmniejszych zanieczyszczeń, włącznie z depozytami osadu z kamienia, który wytrąca się w procesie gotowania, jako naturalny efekt uboczny.

System rentgenowski Ishida wykorzystuje unikalną technologię – Genetic Algorytm (GA), która umożliwia tzw. uczenie się maszyny. GA pozwala na efektywne wykrywanie określonych zanieczyszczeń. Ponadto, model IX-GN jest w stanie obsłużyć różnych rozmiarów kostkę ziemniaczaną, w tym ziemniaki ze skórką. Wstępnie wgrane programy indywidualnych parametrów detekcji upraszczają procedurę przezbrajania. Pomimo że, system służy przede wszystkim do obsługi ziemniaków pokrojonych w kostkę, to jest również w stanie obsługiwać, w razie potrzeby, alternatywne rozmiary produktu.

x-ray ishida

Do chwili instalacji systemu Ishida IX-GN w firmie Swancote Foods procedura kontroli jakości oparta była o wykrywacz metalu. Jednak nowe rozwiązanie to znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa produkcji żywności.

Jak objaśnia Andrew Baxter, inżynier produkcji w Swancote Foods, wykrywanie małych ciał obcych dla wykrywaczy metali w przepływie produktu luzem, w trybie ciągłym jest bardzo trudnym zadaniem.

pakowanie żywności ishida

Ishida IX-GN jest jednym z niewielu modeli detekcji X-ray, który jest w stanie spełniać nasze wymagania w trybie ciągłym. Jesteśmy pod dużym wrażeniem wydajności maszyny oraz wsparcia, które otrzymaliśmy – dodaje.

Kolejną ważną zaletą systemu rentgenowskiego Ishida jest solidna konstrukcja zaprojektowana do spłukiwania, oraz prostota demontażu konstrukcji przenośnika. Pozwala to na regularne, codzienne mycie, co stanowi część rygorystycznego programu higieny stosowanego przez Swancote Foods. System IX-GN jest eksploatowany 16 godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, obsługując do czterech ton produktu na godzinę.

Aby zintegrować układ X-ray oraz nową naważarkę liniową w istniejącym w przetwórni Swancote Foods, nowe maszyny usytuowano na nowo skonstruowanej uniesionej platformie. Pomimo wyzwań, instalacja przebiegła pomyślnie. Została wykonana w czasie weekendu. Inżynierowie Ishida zadbali o poprawne uruchomienie systemu IX-GN oraz zapewnili pełne szkolenie dla przyszłych operatorów.

System X-ray Ishida to niezwykle zaawansowana maszyna i naprawdę dobry układ – mówi Andrew Baxter. System zapewnia wysoki poziom czułości inspekcji, którego nie można było uzyskać za pomocą wykrywacza metalu. To pokazuje naszym klientom zaangażowanie firmy w jakość i bezpieczeństwa produktów. Myślę, że jesteśmy jedynym w tym kraju dostawcą ziemniaka krojonego w kostkę z tak wysokim poziomem kontroli produktu.