Kiedyś liczyła się zawartość butelki z alkoholem, bo towar należał do deficytowych. Dziś w obliczu uginających się półek sklepowych i różnorodności towaru klient stał się bardziej wymagający. Coraz częściej zwraca uwagę na opakowanie kierując się prostą zasadą: coś dla ciała coś dla ducha.

O to by nasze oczy cieszyły oryginalne i piękne opakowania szklane, a nie bezkształtne bryły, dbają projektanci. Krajowych specjalistów w tej dziewiczej jeszcze dziedzinie jest niewielu.
Wśród nich częstochowski artysta – plastyk Krzysztof Dudek.

Zaczęło się kilka lat temu zupełnie przypadkowo. Ktoś zaproponował zaprojektowanie opakowania szklanego do alkoholu. Próba została podjęta. Jak się okazało z powodzeniem, bo dziś pracownia projektancka Krzysztofa Dudka współpracuje z krajowymi potentatami na polskim i zagranicznym rynku alkoholowym. Przyszedł sukces. Pojawiła się też satysfakcja wynikająca z uznania osób, które z plastyką nie mają nic wspólnego – zwykłych ludzi, a zarazem potencjalnych klientów
– to cieszy najbardziej.
Pracownia jest wyjątkowa. Nie tylko projektuje, ale wdraża opakowania do produkcji. To oznacza, że artysta czuwa nad procesem powstawania butelki od początku do końca. Rysuje, wykonuje modele z pleksi, wreszcie dokonuje ewentualnych poprawek w gotowym produkcie. Droga od rysunku do produktu jest długa – trwa minimum pół roku. Wymaga cierpliwości oraz poświęcenia. Widać jednak efekty gdyż opakowania Krzysztofa Dudka sprzedają się doskonale. Oznacza to że spełniają one najwyższe wymagania nie tylko producentów ale przede wszystkim klientów, mobilizuje to projektanta do dalszej pracy.

Najpierw przychodzi pomysł. To on jest najważniejszy. Musi być oryginalny. Pomocna jest tutaj wyobraźnia i obserwacja otaczającej rzeczywistości. Butelka powinna oddawać charakter wódki. Dlatego artysta nigdy nie przystępuje do pracy bez kompletnej wiedzy na temat alkoholu, który znajdzie się w opakowaniu. Pod uwagę należy wziąć odbiorcę, do którego zaadresowany będzie produkt. Inne opakowanie należy polecić wódkom preferowanym przez kobiety, inne tym najczęściej wybieranym przez mężczyzn. Istotny jest również kolor. Bezwzględnie należy pamiętać o wymaganiach i ograniczeniach, które nakłada producent.
Projekt musi być ściśle powiązany z wiedzą o technologii produkcji, bo to, co się sprawdza na papierze czy w wiernej kopii wykonanej z tworzywa, nie zawsze zdaje egzamin w przypadku szkła. Wszystko musi być więc przemyślane od początku do końca. Jeśli projekt wzbudzi zainteresowanie osoby, która go zamówiła Krzysztof Dudek przystępuje do wykonania modelu z pleksi. Pracownia przedstawia też swym klientom wybrany wzór w przestrzennej formie graficznej dzięki zastosowaniu animacji komputerowej. Na życzenie klienta wykonuje się także projekty etykiety i korka. Wszak sama butelka to nie wszystko!

Każdy z wzorów zgłaszany jest do Urzędu Patentowego. Zapewnia to projektantowi wyłączność do dysponowania nimi. Wynika z tego również korzyść dla producenta, który unika w ten sposób podrabiania swych markowych towarów. Ochronie podlega nie tylko konkretny wzór, ale również motyw przejawiający się w oryginalnym układzie linii

Pracownia projektancka Krzysztofa Dudka współpracuje z producentami alkoholu w całym kraju. Właściciel pracowni szczególnie ceni sobie kontakty z "Polmosem" białostockim oraz "Polmosem" w Lublinie. Jest on autorem dekoracyjnej butelki ABSOLWENT sprzedawanej z dużym powodzeniem nie tylko w Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych i Australii. Dziełem częstochowskiego plastyka jest również opakowanie wódki LIDER oraz popularnej ŻUBRÓWKI (Polmos Białystok). Jego wyroby trafiają też do producentów w Lublinie, Żyrardowie i Warszawie. Można je także oglądać na targach produktów spożywczych Poznaniu.

Nie dziwi więc fakt, że pracownia cieszy się co raz większą popularnością i zaufaniem, i że zaczynają o nią zabiegać także inne branże. Jak zapewnia Pan Krzysztof pracy ma pod dostatkiem i już teraz myśli o przygotowaniu dla przedstawicieli przemysłu alkoholowego własnych propozycji. Własnych od początku do końca – bez ograniczeń.

www.dudek.pl

Źródło: ''