Automatyka i robotyka w pigułce - AUTOMATICON 2005 czyli specjalistyczne targi przemysłowe odbywające się co roku w Warszawie dla tych którzy z fascynacją śledzą nowinki techniczne. W tym roku jedną z ciekawszych propozycji, która wzbudziła zainteresowanie zwiedzających targi było zastosowanie robota przemysłowego KUKA do obsługi drukarki tamponowej firmy Tampotechnika.


Firma zademonstrowała drukarkę tamponową własnej produkcji współpracującą z robotem przemysłowym. Stanowisko zrealizowane przez PIAP jest przykładem elastycznego systemu umożliwiającego wykonywanie nadruków na przedmiotach o złożonych kształtach, w połączeniu z innymi czynnościami technologicznymi.

Przykład: robot wyjmuje wyrób z formy wtryskowej, przemieszcza pod nóż obcinający układ wlewowy, przesuwa przed głowicą przygotowującą powierzchnię do druku (aktywacja), pozycjonuje w kilku różnych położeniach w uchwycie drukarki tamponowej,
po dekoracji umieszcza w polu widzenia układu wizyjnego oceniającego jakość i odkłada na paletę.

Drukarka tamponowa NOVA produkcji Tampotechniki jest urządzeniem znakomicie dostosowanym do takich aplikacji, zamknięte systemy farbowe zapewniają stałość parametrów druku, otwarty system sterowania umożliwia adaptację do potrzeb współpracy z innymi urządzeniami, niezależny ruch tamponów powoduje, że drukarka NOVA w praktyce zastępuje dwie konwencjonalne drukarki tamponowe.

Od 1989 roku Tampotechnika dostarcza rozwiązania do zdobienia przedmiotów. Doświadczenie, współpraca z najlepszymi firmami na rynku światowym, własne technologie wytwarzania i ścisła kontrola jakości umożliwiły stworzenie i wprowadzenie do zastosowań praktycznych tysięcy urządzeń przeznaczonych do zdobienia najrozmaitszych przedmiotów powszechnego użytku i elementów technicznych.
Źródło: ''