Tegoroczne Targi Opakowań ExpoOpakowania zgromadziły ponad 100 wystawców, którzy dali odwiedzającym możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz produktami i trendami w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Mieli oni okazję zapoznać się z szeroką ofertą opakowań kartonowych, drewnianych, z tworzyw sztucznych, odzyskanego plastiku, opakowań transportowych i przemysłowych, logistyki wewnątrz magazynowej, jak i transportowej. Nie zabrakło również maszyn wytwarzających opakowania, pakujących oraz etykiet i maszyn etykietujących.

Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie

Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie


Na targach zaprezentowała się m.in: firma iBM PACK (producent innowacyjnych opakowań kartonowych z Nowej Soli), która specjalizuje się w produkcji opakowań klapowych wielokolorowych, zróżnicowanych i zindywidualizowanych pod względem typu, grafiki i rozmiaru. Firma iBM PACK produkuje zarówno limitowane partie opakowań jak i serie produkcyjne.

Wśród wystawców pojawiła się również firma ABB Sp. z o.o., prezentująca robota kolaboracyjnego YUMI. Jest to robot współpracujący, dwuramienny dedykowany do prac montażowych, charakteryzujący się wysoką dokładnością oraz powtarzalnością zaprogramowanych czynności na poziomie 0,02 mm. Ramiona robota są wyposażone w system wizyjny, zestaw chwytaków oraz możliwość przyłączenia pneumatyki. Zobaczyć było można również Wirtualną Rzeczywistość w świecie przemysłu – oprogramowanie komputerowe „Robot Studio”, które umożliwia projektowanie oraz symulowanie zrobotyzowanych stacji oraz ich podgląd, wykorzystując technologię VR – Virtual Reality. Zastosowanie tej technologii do prezentacji wybranych stacji umożliwia zobaczenie stanowiska wirtualnego, które będzie odwzorowaniem rzeczywiście zaprogramowanej stacji. Zrobotyzowana stacja składająca się z dwóch jednostek – SCARA i IRB 360, prezentuje możliwości robotów w obszarze produkowania. Dzięki zastosowaniu inspekcji wizyjnej oraz czujników możliwe jest spełnienie wymagań dotyczących wykonywania losowo zorientowanych detali podczas procesu produkcji. 


Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie


W ofercie SICK Sp. z o.o. natomiast można było znaleźć rozwiązania z zakresu nawigacji pojazdów autonomicznych stosowanych w każdej branży przemysłu celem automatyzacji transportu towarów gotowych oraz komponentów. Kolejną nowością prezentowaną na ExpoOPAKOWANIACH było MDA (Master Data Analyzer) – ręczne urządzenie do zbierania danych podstawowych (Master Data) produktów i opakowań, takich jak wymiary, masa oraz zdjęcia połączone z kodem kreskowym. Wszystko po to, by ułatwić produkcję opakowań.

Firma PK SYSTEM Sp. z o.o. w swojej ofercie pokazała szeroką gamę rozwiązań opakowaniowych, takich jak: poduszki z powietrzem, maty bąbelkowe, opakowania z pianki rosnącej, kieszenie opakowaniowe, rozwiązania papierowe i wiele innych. Jako nowość zaprezentowała innowacyjne urządzenia do produkcji wypełniaczy.

1 LOGISTICS ŻURALSKI zaprezentował całą gamę palet plastikowych: higieniczne, EURO H1, eksportowe, palety i pojemniki stalowe, nierdzewne i aluminiowe i inne.

Z.P.H.U. TERRY jako nieliczni w branży posiadający certyfikat BRC IoP prezentowali tuby z folii PET i PVC, a także tuby foliowo-kartonowe, które znajdują zastosowanie jako opakowania lub materiał ekspozycyjny. 


Więcej niż targi

Wystawa podzielona była na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dzień targów, 21 listopada, poświęcony był tematyce automatyzacji, robotyzacji i zastosowania przemysłu 4.0 w branży opakowaniowej, a drugiego dnia, 22 listopada, rozważano problematykę recyklingu odpadów i możliwości transformacji w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zorganizował Forum „Automatyzacja i robotyzacja – odpowiedź na wyzwania branży opakowań” oraz warsztaty z programowania robotów przemysłowych.


Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie


Katedra Opakowalnictwa Towarów Wydział Towaroznawstwa i Zarządzania Produktem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
zorganizowała Konferencję Naukową "Opakowania dla ludzi i środowiska", poruszającą kwestie opakowań dla środowiska, opakowań dla ludzi oraz aktualnych wyzwań stojących przed całą branżą opakowań. 


Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie


Koło Naukowe Opakowalnictwa Towarów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
przeprowadziło praktyczne warsztaty pt. „Metody projekcyjne w badaniach opakowań”.

Drugiego dnia targów odbyła się konferencja pt.: Transformacja przepisów prawnych z zakresu gospodarki odpadami w kierunku Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ). Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań podjęła się tego wyzwania, by wprowadzić uczestników w nowe realia. 


Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie


Medale i nagrodzeni

Podczas tegorocznych Targów zorganizowany został konkurs o MEDAL Expo Silesia, do którego wystawcy mogli zgłaszać prezentowane na stoiskach produkty i usługi. Komisja Konkursowa Medalem Expo Silesia uhonorowała firmę FitThings za SLIMBOX - PERFECTLY FITTED PACKAGING. To prosty sposób na produkcję opakowań idealnie dopasowanych do wymiaru, przez co optymalizowane są stany magazynowe, eliminowany jest odpad i dba się o środowisko.   


Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie


Wysoka jakość produktów zgłoszonych do konkursu spowodowała, iż Komisja Konkursowa przyznała również wyróżnienia: firmie SCORPIO Sp. z o.o. za drukarkę Astrojet S1 - rozwiązanie do zadruku małoformatowych opakowań tekturowych i grubych kopert, w tym bąbelkowych, którego szeroki zakres regulacji pozwala na pracę z podłożami o grubościach od 0,1 mm do 1 cm. Wyróżnienie przyznano także firmie PROFIX Sp. z o.o. Sp.K. za CAN-CAP - zatyczkę na puszkę do napojów z etykietą IML 3D wykonaną z opatentowanej technologii, stanowiącą ciekawy i trwały nośnik reklamowy dopuszczony również do kontaktu z żywnością. Etykieta może być stosowana na kubkach, zatyczkach i innych obiektach. Zatyczka umożliwia zamknięcie otwartej puszki na napoje chroniąc je przed zanieczyszczeniami, odgazowaniem i rozlaniem.   


Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie


Za efektywną prezentację firmy na Targach ExpoOPAKOWANIA
przyznano wyróżnienia dla firm: HURMAK POLSKA Sp. z o.o., JAREMAR Sp. z o.o. Sp.K. oraz WAPS-KART Sp. z o.o. Sp.K. 

Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie

Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie


Siła Partnerów

O dobrej jakości targów świadczy liczne grono silnych Partnerów, instytucji branżowych, uczelni wyższych i mediów, którzy wspierali ich rozwój oraz dbali o aspekt merytoryczny tegorocznej edycji wydarzenia. Kampania reklamowa Targów prowadzona była w mediach branżowych - czasopismach, portalach, biuletynach oraz w mediach społecznościowych. 

 

Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie

Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie

Targi Opakowań ExpoOPAKOWANIA 2018: Podsumowanie

 

Zapraszamy na kolejną edycję Targów Opakowań ExpoOPAKOWANIA 20-21 listopada 2019 r.

 

Źródło: Expo Silesia