"... Naturalne produkty przeżywają boom, stają się globalnym i rynkowym hitem, mają stałe miejsce w społeczeństwie i ekonomii...” to słowa Renate Künast - Minister Federalnej Ochrony Konsumenta, Żywności i Rolnictwa wypowiedziane podczas ceremonii otwarcia XVI edycji największych na świecie targów produktów ekologicznych BioFach 2005 w których udział swój wzięło 2.045 wystawców z 69 krajów.

Ekologiczne produkty eksponowane na BioFach (żywność, napoje, kosmetyki, odzież) podlegały ostrym rygorom dopuszczenia oraz procedurom kontrolnym podczas trwania targów. Także wykorzystywane opakowania musiały spełniać wymogi łatwego i przyjaznego dla środowiska naturalnego procesu recyklingu.

W otwarciu targów uczestniczyła polska delegacja z wiceministrem rolnictwa Józefem Pilarczykiem. Kilkanaście polskich firm przedstawiło ofertę na stoisku zbiorowym. Koordynatorem prezentacji, przygotowanej przy finansowym wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi był Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego. Stoisko polskie odwiedziła min. Renate Künast, serdecznie witana przez min. J.Pilarczyka, wicemarszałka UMWM – B.Kowalskiego i wystawców. Podczas targów poinformowano, że na następnej edycji BioFach przewiduje się kilkakrotny wzrost polskiej powierzchni wystawienniczej.

Coraz większa oferta polskich produktów skierowana do zachodniego konsumenta pociąga za sobą konieczność zapewnienia wysokiej jakości, dobrze zaprojektowanych opakowań. Na targach BioFach 2005 ponad 200 wystawców oferowało naturalne kosmetyki i środki pielęgnacji ciała. W oparciu o naturalne produkty i ekstrakty przygotowano ofertę kremów, szamponów, maseczek, esencji zapachowych i perfum. Popularne w wielu zastosowaniach glinki mineralne wchodzą także w skład wielu naturalnych, ekologicznych wyrobów. Podczas BioFach jeden z wytypowanych krajów zostaje "krajem roku" – ma większe możliwości prezentacji swoich osiągnięć i korzysta z dodatkowych form promocji. "Krajem roku 2005" została Brazylia. W Norymberdze nasza delegacja prowadziła rozmowy nt. kandydatury Polski na "Kraj Roku 2006". Wkrótce poznamy decyzję organizatorów.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy uznało Targi BioFach za imprezę priorytetową dla polskiej gospodarki, co wiąże się dofinansowaniem kosztów uczestnictwa dla polskich firm. W piątkowy wieczór wystawcy i zaproszeni goście uczestniczyli w spotkaniu „brazylijska noc” poprowadzonym przez "Kraj Roku 2005".

Targi BioFach 2006 odbędą się w dniach 16÷19 lutego 2006 r.!

Więcej informacji o targach na stronie: www.biofach.de