Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia kolejnej edycji targów TAROPAK 2004. Tradycyjnie w tych dniach /21 - 24 września/ Poznań stanie się centrum biznesu, forum wymiany doświadczeń i informacji, nowych technologii, spotkań ludzi związanych z sektorem opakowań.

Czy warto przyjechać na Taropak 2004'? Odpowiadamy tak, gdyż wydaje się, że nadchodzą łaskawe czasy dla tego segmentu w przemyśle rodzimym. Branża opakowań rośnie w siłę - opakowania na naszym rynku nabierają coraz większego znaczenia. Zgodnie z szacunkami COBRO rynek opakowań w Polsce wykazuje stałą tendencję wzrostową. Zużycie opakowań w najbliższych latach będzie rosło o około 5-6 proc. rocznie w ujęciu ilościowym, natomiast 13 proc. w ujęciu wartościowym.

Osłabienie koniunktury w Polsce w ostatnich latach spowolniło nieco wzrost, ale go nie zatrzymało. Zdaniem ekspertów, wzrost PKB o 1 punkt procentowy wywołuje wzrost popytu na opakowania o 2 pkt. Cała branża opakowań w chwili obecnej tworzy około 2 proc. polskiego PKB, a wartość tego rynku można szacować na poziomie 10,8 mld. złotych.

Tak dobre szacunki wynikają z prognozowanego na ten rok 5 proc. wzrostu PKB, z którym ściśle związany jest rozwój rynku opakowań, gdyż branża ta jest dostawcą dóbr inwestycyjnych dla większości gałęzi przemysłu. Tak więc prognozy na przyszłość dla branży opakowań są optymistyczne. Tym bardziej, że naszemu rynkowi daleko do nasycenia opakowaniami, jakie ma miejsce w krajach wysoko uprzemysłowionych. W Polsce nadal zużywamy dwukrotnie mniej opakowań (78,4 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca) niż mieszkańcy krajów Unii Europejskiej (140 kg).

Wobec optymistycznych prognoz w tym sektorze warto pokusić się o pytania jak i w co inwestować, jakie kierunki i tendencje dominować będą w branży opakowaniowej w nadchodzących latach? Warto wymienić spostrzeżenia, nawiązać nowe kontakty - skorzystać z oferty jaką stwarzają tereny wystawiennicze w Poznaniu, które w nadchodzących dniach zgromadzą mamy nadzieję wszystkich przedstawicieli branży.

Na targach nie zabraknie także redakcji serwisów www.opakowania.com.pl i www.tworzywa.com.pl, które swoje usługi prezentować będą w PAWILONIE nr 2 / STOISKO 53

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

ZOBACZ:
TAROPAK - KONFERENCJE, SEMINARIA, WYDARZENIA - Program
TAROPAK - KONFERENCJE, SEMINARIA, WYDARZENIA - informacje szczegółowe
TAROPAK - nowe produkty, urządzenia i technologie
TAROPAK - TARGI W STATYSTYKACH

Źródło: ''