Podczas Targów POWTECH będą szeroko prezentowane nanotechnologie w wielu zastosowaniach. Proszki, granulaty i materiały sypkie wchodzą w skład wielu opakowań i podlegają rozmaitym procesom obróbczym.

Międzynarodowe Specjalistyczne Targi Mechanicznej Techniki Procesów Przetwórczych i Analityki POWTECH 2005 zintegrowane z ExploRisk odbędą się w Norymberdze, w dniach 11÷13 października 2005 roku. W tym samym miejscu i czasie odbędą się także targi TechnoPharm 2005 o rozszerzonej nazwie „Międzynarodowe Specjalistyczne Targi Technologii Procesów Life Science, Farmacja – Żywność – Kosmetyki”.
Ostatnie lata to okres wielkiego zainteresowania materiałami o rozmiarach cząstek rzędu 10-9 m (inaczej nanometrów).
Wytwarzanie nanostrukturalnych materiałów „high-tech” oraz wykorzystanie ich właściwości niesie ze sobą ogromne możliwości w zakresie nowych, innowacyjnych produktów. Modyfikowane na poziomie nano- tradycyjne materiały ceramiczne, metale czy tworzywa sztuczne uzyskują całkiem nowe cechy. Kosztowne prace prowadzone przez ośrodki naukowo-badawcze w wielu krajach, szczególnie w USA, Japonii i Niemczech zorientowane są na praktyczne, komercyjne zastosowania nanomateriałów w elektronice, optyce, medycynie i farmacji, budownictwie, energetyce czy ochronie środowiska. Szacuje się, że tylko rynek nanoelektroniki wzrośnie w najbliższych dwóch latach do poziomu 10,8 mld USD, w roku 2011 osiągnie 82,5 mld USD.
Targi POWTECH odgrywają czołową rolę w świecie w zakresie prezentacji możliwości nanotechnologii. W ubiegłym roku wydzielono na targach specjalistyczną część „Nano goes POWTECH”, gdzie firmy i ośrodki naukowo-badawcze zaprezentowały wyniki swoich prac. Bawaria to ważny ośrodek w pracach „high-tech”. Przykładem jest Fraunhofer Institute i jego wielokierunkowe prace badawcze z zakresu nanotechnologii. Na konferencjach i „workshopach” podczas POWTECH spotykają się w Norymberdze specjaliści z przemysłu oraz świata nauki. Rozwój nowych technologii i spodziewane zwiększenie skali produkcji doprowadzi do obniżenia bardzo wysokich kosztów materiałów nanostrukturalnych. W rezultacie już w niedługiej perspektywie czasowej spodziewać się można m.in.:
- lakierów odpornych na zarysowania ostrymi przedmiotami,
- materiałów które nie przyjmują wody, brudu i wszelkich zanieczyszczeń,
- nowych nośników leków oraz preparatów atakujących bezpośrednio bakterie,
- samoodtwarzających się uszkodzonych części produktów itp.

W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad 900 wystawców oraz kilkanaście tysięcy gości. Od dwóch lat obserwuję, że targi POWTECH cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród pracowników naszych firm i instytucji.
16 kwietnia br. nastąpiło oficjalne otwarcie nowego Centrum Kongresowego Norymbergii CCN Ost (CongressCenter Nürnberg). Nowoczesny, imponujący obiekt został oddany po prawie trzyletnim okresie budowy kosztem 60 milionów Euro. 19 pomieszczeń konferencyjnych wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia techniczne może pomieścić łącznie 3.200 osób.
Więcej informacji: Przedstawicielstwo Targów w Polsce -Meritum Warszawa meritum@meritum.it.pl