Grupa Leser jest międzynarodowym koncernem z oddziałami produkcyjnymi zlokalizowanych w Niemczech, Chinach oraz USA. Firma powstała w 1937 w mieście Lahr w Niemczech, gdzie znajduje się ich główna siedziba. Dzisiaj firma wytwarza ponad 70 milionów opakowań rocznie, głównie przeznaczonych dla zegarków, biżuterii, upominków jak i gadżetów marketingowych.

Tak jak w wielu innych branżach, dzisiejszy przemysł opakowań musi być wysoce funkcjonalny i zdolny do ciągłych zmian, tak aby sprostać zapotrzebowaniom rynkowym. Koszt jednostkowego wytworzenia musi być utrzymany na maksymalnie niskim poziomie, przy mniejszej ilości wytwarzanych partii i rosnącej różnorodności produktów. Wyzwaniu temu można sprostać tylko za pomocą optymalizacji zautomatyzowanego procesu.

Przez ostatnie lata Grupa Leser używała pneumatycznych maszyn znakujących opakowania, zapewniając wielomilionową produkcję. W obecnych czasach pneumatyczne rozwiązania nie są wystarczająco funkcjonalne i nie mogą sprostać zmieniającym się wymaganiom obecnego rynku. Czas potrzebny na przestrajanie, ustawianie maszyn i linii produkcyjnych musi być zredukowany do minimum, dlatego wymagania stawiane pneumatycznej technologii były zbyt trudne do osiągnięcia.

Aby szukać właściwych rozwiązań optymalizacji produkcji, firma Leser zatwierdziła kilka projektów w tym także projekt bazujący na serwo Mitsubishi Electric. Analizowano różne możliwości rozwiązań biorąc pod uwagę również istniejące systemy pneumatyczne. Jednak opcja ich ulepszenia szybko została odrzucona z powodu skomplikowanej złożoności wdrożenia, oraz braku pełnej funkcjonalności. Po kilku próbach zdecydowano się na system serwo.

Prototyp używał serwo wzmacniacza MR-J3-B, oraz serwo silnika HF-KP43. Testy tego systemu pokazały wiele kluczowych zalet, przeważających nad systemem pneumatycznym.

Dokładny ruch oraz szybkość sekwencji maszyn mogła być programowana dla precyzyjnych potrzeb wytwarzanego produktu. Nie ma potrzeby stosowania kolejnych sterowników PLC do sterowania procesem znakowania a dodatkowo system operuje powtarzalną prędkością, która gwarantuje firmie Leser podniesienie produktywności i możliwość osiągania większych zysków.

Z prawie dwustuletnim doświadczeniem, LESER zalicza się do pionierów przemysłu budowy maszyn w Niemczech. Początki produkcji zaworów bezpieczeństwa miały miejsce w 1818 roku w odlewni mosiądzu, wytwarzającej je do zabezpieczania kotłów parowych. Wkrótce produkty firmy LESER zaczęły służyć bezpieczeństwu człowieka i środowiska.

Wraz z postępującym rozwojem przemysłu ciągle rosną wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Stopniowo, zawsze w zgodzie ze stanem techniki, LESER także rozwijał produkowane przez siebie zawory bezpieczeństwa i powiększał gamę produktów, aby móc zaoferować rozwiązania dla wszystkich gałęzi przemysłu. Inwestycje w badania i rozwój stanowią ważny impuls postępu w samej firmie LESER, jak i w branży. LESER wyznacza dziś i będzie wyznaczał w przyszłości znaczniki postępu.

Z 250 pracownikami w Hamburgu i w leżącym w Schleswig-Holstein Hohenwestedt, LESER należy w skali światowej do wiodących wytwórców zaworów bezpieczeństwa. Gama produktów obejmuje łącznie 23 serie zaworów (zakres średnic nominalnych DN 10 ...400 - NPS ¼" ...16") do stosowania we wszystkich gałęziach przemysłu. Roczna produkcja wynosi obecnie 60 000 zaworów.

LESER jest członkiem VDMA, ASME i TÜV-Nord.

Źródło: www.controlengpolska.com, www.leser.pl
Źródło: ''