Szukasz odpowiedniego rozwiązania do pakowania swoich produktów? Chcesz zapewnić dłuższą świeżość towarów oraz piękne wyeksponowanie asortymentu na półce? Skorzystaj z nowoczesnej technologii pakowania typu SKIN.

Technologia SKIN PACK - świeżość i piękna ekspozycja żywności

Pakowanie produktów w procesie SKIN to wykorzystanie specjalnych folii górnych. Metoda ta najlepiej sprawdzi się do zachowania świeżości w zakresie pakowania żywności. Pod nazwą SKIN PACK kryje się proces, dzięki któremu możemy uzyskać opakowanie próżniowe. Folia górna opina pakowany produkt bez naprężeń, bardzo dokładnie, niwelując wszelkie pofałdowania i pełni w ten sposób funkcję tzw. drugiej skóry.


Taką technologię pakowania wykorzystuje się przede wszystkim dla wartościowych produktów, jak wyborowe części mięsa, drogie pasztety, owoce morza, filety rybne itp., ale także w przypadku towarów posiadających skłonności do wydzielania osocza. Metoda SKIN PACK spełnia największe wymagania w zakresie trwałości pakowanej żywności. Ponadto obecnie istnieje też możliwość dostosowania technologii do pakowania dań gotowych, które można podgrzewać w kuchenkach mikrofalowych czy piekarnikach.

 

Zobacz maszyny Skin-Pack w ofercie Zenter


Jedną z najważniejszych zalet technologii pakowania typu SKIN jest bardzo atrakcyjna prezentacja produktu oraz wysoka trwałość materiału. Dzięki stabilnemu zapakowaniu możliwe jest zarówno pionowe, jak i wiszące wyeksponowanie pakowanych towarów. Ponadto tak mocno przylegającą folię górną ciężko jest uszkodzić, a zapakowany w ten sposób produkt nie może się przemieszczać w opakowaniu.