Dawna firma Stromsdal, która stworzyła słynne biodegradowalne pokryte warstwą dyspersyjną kartony barierowe Tecta, powraca na rynek z nowym właścicielem i pod nową nazwą — Premium Board Finland. Jednak jakość obecnie oferowanego produktu jest jeszcze wyższa, ponieważ maszyna do powlekania została gruntownie odnowiona przed zamknięciem fabryki z powodu kryzysu finansowego w 2008 r. Pojemność maszyny do powlekania wynosi 100 000 ton, a do wykonywania kartonu — około 80 000 ton rocznie.

TECTA powraca
Opakowania wykonane z oryginalnego kartonu barierowego Tecta zapewniają doskonałą ochronę delikatnych produktów spożywczych, które wymagają specjalnego przechowywania, bez dodatkowych wewnętrznych woreczków czy warstw z tworzyw sztucznych. Powłoki paroszczelne i tłuszczoodporne na bazie wody nie zawierają żadnych substancji fluorochemicznych, związków metali ciężkich ani wosków. Karton Tecta jest dopuszczony do produkcji wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością przez niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR).

Według Vala Samoriza, dyrektora naczelnego firmy Premium Board Finland, „Można go używać, na przykład w produkcji opakowań do wyrobów piekarskich, kanapek i mrożonek, opakowań nadających się do stosowania w kuchenkach mikrofalowych oraz tacek na sałatki”.. „Powłoka jest termozgrzewalna i przystosowana do kejenia. Na życzenie klienta opakowanie może zawierać prześwit z biodegradowalnej folii, pozostawiający wciąż wystarczająco dużą powierzchnię do zadrukowania”.

Według pana Samoriza takie opakowania można zgniatać, kompostować lub palić bez potrzeby oddzielania powłok lub warstw wyprodukowanych z różnych materiałów.

„Dzięki temu Tecta jest całkowicie przyjazną środowisku alternatywą dla plastikowych i laminowanych opakowań”, mówi Val Samoriz. „Ze względu na doskonałe przystosowanie materiału do pokrywania nadrukami, grafiki znajdujące się na opakowaniach wykonanych z kartonu Tecta będą się zdecydowanie wyróżniać”.

Dostępne są trzy typy kartonu Tecta, aby zaspokoić wszystkie potrzeby klientów zainteresowanych opakowaniami na mrożonki czy schłodzone produkty spożywcze jak i opakowaniami nadającymi się do stosowania w kuchenkach mikrofalowych lub piekarnikach.

„Oprócz produktów Tecta nasza firma także wytwarza powleczone pigmentem składane opakowania najwyższej jakości”, mówi pan Samoriz. “Strompack to tektura opakowaniowa klasy GC2 podwójnie powlekana z wierzchu, niepowlekana wewnątrz, a Stromcard to karton opakowaniowy klasy GC1 w całości powlekany pojedynczą warstwą po jednej stronie i podwójną po drugiej”.


Produkcja przyjazna środowisku

Surowce i energia wykorzystywane w fabryce firmy Premium Board pochodzą ze źródeł odnawialnych, co skutkuje niewielką emisją gazów cieplarnianych. Ponadto zużyte opakowania w całości nadają się do odzysku. Jest to w końcu niezwykle ważne, żeby znakować firmy zaangażowane w ochronę środowiska, takie dla których jakość opakowań i nadruków wykonywanych na nich jest priorytetem.

“Surowce wykorzystywane w produkcji kartonów to drewno świerkowe, ścier drzewny i substancje chemiczne na bazie wody stosowane jako powłoka”, mówi pan Samoriz. “Drewno świerkowe pochodzi z miejscowych certyfikowanych lasów, podobnie jak ścier drzewny, który kupujemy z pobliskiej celulozowni”.

Do wytwarzania pary w fabryce znajduje się zakład produkujący biopaliwo opalany biomasą i produktami ubocznymi pochodzącymi z tartaku, takimi jak kora, ścinki drzewne i osad biologiczny. Wszystkie biopaliwa są pozyskiwane z lokalnych źródeł. Nasza elektrownia także zaopatruje w energię miejski system ciepłowniczy w mieście Juankoski.

„Ponadto potrzebna energia jest wytwarzana przez dwie elektrownie wodne znajdujące sie niedaleko fabryki”, mówi pan Samoriz.


Informacja o firmie Premium Board Finland

Premium Board Finland Oy przejęła w marcu tego roku mienie wcześniejszego producenta kartonów — firmy Stromsdal Oy — i niedawno ponownie rozpoczęła prace w zakładzie przemysłowym w mieście Juankoski na wschodzie Finlandii. Naszymi głównymi klientami są wiodące firmy z branży spożywczej, kosmetycznej i zdrowotnej, które chcą dostarczać swoje produkty w wysokiej jakości opakowaniach przyjaznych środowisku.

Nasz zakład przemysłowy jest wyposażony w maszyny do wykonywania kartonów i urządzenia powlekające, co w znacznym stopniu ułatwia proces produkcji.

Maszyna do wykonywania kartonu wytwarza trzywarstwowe składane pudło kartonowe ze ścieru mechanicznego wewnątrz i chemicznego w warstwach zewnętrznych. W 2008 roku zmodernizowano maszynę do powlekania, tak aby posiadała dwa stanowiska powlekania, po jednym z każdej strony urządzenia. Pozwala to na produkcję jednolitych kartonów tekturowych o wysokiej jakości. Na stanowiskach powlekania wykorzystuje się też różne metody powlekania, jak np. powlekanie z zastosowaniem ostrzy lub powlekanie metodą pręta dozującego. Szerokość przycinania nieaktywnej maszyny wynosi 2450 mm.


Źródło: ''