Ted Baker wprowadził przyjazne dla środowiska opakowania e-commerce, z zachowaniem charakterystycznego dla tej marki modowej - efektu "wow". Innowacyjne rozwiązanie zostało opracowane we współpracy z firmą DS Smith, liderem rynku opakowań.

Ted Baker z opakowaniem e-commerce wielokrotnego użytku od DS Smith


Odpowiedź na zmieniające się realia rynkowe

Klienci coraz bardziej zwracają uwagę na kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska. Ted Baker wyszedł przed szereg i zaproponował nową koncepcję opakowań, lepiej dostosowanych do zmieniających się oczekiwań odbiorców.  

Jednym z elementów tej reorganizacji jest zmiana miejsca produkcji – powróciła ona z Dalekiego Wschodu do Wielkiej Brytanii. Decyzja ma związek ze zmniejszeniem śladu węglowego. Zaletą tej zmiany jest zwiększona elastyczność dotycząca projektowania nowych opakowań w kontekście kampanii sprzedażowych na różne okazje. Lokalna produkcja to również szansa na szybszą reakcję w przypadku sezonowych wzrostów sprzedaży.  

Potrzeby zostały jasno określone: opakowanie wykorzystywane w e-commerce, z uwagi na trudne warunki transportu w skomplikowanym łańcuchu dostaw, musi być solidne. Powinno również zapewniać możliwość wielokrotnego wykorzystania i być wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, zgodnie z założeniami gospodarki obiegowej. Dzięki współpracy z DS Smith firma opracowała w pełni odzyskiwalne opakowanie. Zgodnie z planem 20% z nich powinno być wykorzystane ponownie. Cel ten został już przekroczony - wskaźnik ponownego wykorzystania sięga 27%. Opakowanie jest wyposażone w innowacyjną opaskę, która nadaje się do wielokrotnego użycia. Została zaprojektowana z wykorzystaniem elementów odważnego, ekscytującego designu marki.

Rob Carle, Szef sprzedaży działu e-commerce DS Smith w Wielkiej Brytanii, komentuje:

- Opaska chroni paczkę podczas transportu i umożliwia klientowi zwrot towaru w tym samym opakowaniu – wystarczy odwrócić ją na drugą stronę i ponownie zabezpieczyć nią opakowanie. Paczka wraca do centrum dystrybucji bez naklejonej etykiety, w związku z czym może znaleźć zastosowanie w innym zamówieniu. Opakowanie można wykorzystać nawet w ponad trzech transportach realizowanych w sieci kurierskiej.    

Georgina Jarvis, Manager ds. produkcji poligraficznej w Ted Baker, dodaje:

- Stanęliśmy w obliczu wyzwania, którego celem było znalezienie rozwiązania respektującego proekologiczne wytyczne w kwestii zwrotów. Dzięki współpracy z DS Smith koncepcja ta stała się rzeczywistością.

Testowanie rozwiązania

Podstawowym zadaniem opaski jest zabezpieczenie produktu i opakowania. Mając to na uwadze przetestowano prototypy opakowania w ośmiu różnych rozmiarach w nowoczesnym laboratorium DISCS, należącym do firmy DS Smith. Sprawdzono je w warunkach odpowiadających realiom transportu w łańcuchu dostaw typowym dla kanału e-commerce. Poświęcono wiele czasu na testy wydajności opakowań na linii do pakowania w firmie Ted Baker. Celem było sprawdzenie, czy nowe opakowania nie wpływają na wydłużenie czasu pakowania.   

Wrażenia związane z otwieraniem opakowania

Priorytetem firmy Ted Baker w realizacji tej proekologicznej inicjatywy było znalezienie partnera, który będzie w stanie sprawnie reagować na oczekiwania dotyczące projektu i druku. Opracowano opakowanie, które ma bardziej proekologiczny charakter. Jego wnętrze i nowa opaska mają czarne tło, odpowiednio eksponujące efektowne, kolorowe projekty litograficzne, zwiększające pozytywne doświadczenie klienta otwierającego zamówienie. Dekoracyjny nadruk wewnątrz opakowania jest początkowo niewidoczny. Ukazuje się oczom klienta dopiero po otwarciu opakowania, wywołując efekt "wow". 

Ted Baker z opakowaniem e-commerce wielokrotnego użytku od DS Smith


Współpraca

Jak wyjaśnia Georgina:

- Rozwijanie współpracy z DS Smith i wspólne opracowanie najlepszego rozwiązania w obszarze opakowań e-commerce było bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem.  

Rob dodaje:

- Ted Baker wyznacza nowy standard w świecie opakowań dzięki zastosowaniu nowych technologii druku. Wspieranie firmy w realizowaniu tego nieustannie rozwijanego projektu było ekscytującym doświadczeniem dla zespołu DS Smith.  

Ted Baker i DS Smith kontynuują współpracę przy rozwoju nowych, sezonowych projektów poligraficznych. Ich nadrzędnym celem jest zwiększenie zainteresowania i zaangażowania klientów, jak również podniesienie wskaźnika ponownego wykorzystania opakowań oraz utrzymanie tempa rozwoju proekologicznych inicjatyw realizowanych przez firmę.   

 

Źródło: DS Smith