Wśród wielu międzynarodowych firm coraz więcej jest takich, które podejmują próby zastąpienia plastikowych kart podarunkowych tekturowymi. Największa szwedzka sieć kin SF Bio zdobyła się na stanowczy krok i przeprowadza obecnie wymianę wszystkich kart.

Tektura zastępuje tworzywa sztuczne ograniczając negatywny wpływ na zmiany klimatyczne

- „Skoro mogliśmy mieć tak samo atrakcyjne karty podarunkowe wykonane z tektury jak dotychczas z plastiku, nie zawahaliśmy się dokonać zmiany - dla dobra środowiska” - mówi Anna Marcusson, kierownik produktu ds. kart podarunkowych w SF Bio.


- „Kiedy dostawca naszych kart podarunkowych i upominkowych, Megacard, zasugerował nam, że karty mogłyby być wykonane z tektury, co tym samym drastycznie zredukowałoby negatywne skutki oddziaływania na środowisko, decyzja o wymianie kart była dla nas oczywista - wyjaśnia Anna Marcusson, kierownik produktu ds. kart podarunkowych w SF Bio. - Oznacza to po prostu stopniowe wycofywanie z użycia 10 ton rocznie tworzywa PCW zastępując go tekturą Invercote produkowaną przez Iggesund Paperboard.

Zastępowanie tworzyw sztucznych materiałami o pochodzeniu niekopalnym sygnalizuje wyraźny trend, nie tylko w przemyśle opakowaniowym. Przejście z tworzyw sztucznych uzyskanych z materiałów ropopochodnych na materiał alternatywny taki jak tektura, znacząco redukuje negatywny wpływ na zmiany klimatyczne. Proces zastępowania istniejącej infrastruktury jest bardzo czasochłonny, zwłaszcza jeśli opakowanie musi zostać ponownie zaprojektowane, a sprzęt do pakowania zmodernizowany bądź wymieniony, co ma  jednocześnie wpływ na dystrybucję od producenta do konsumenta. Zobowiązanie brytyjskiej firmy spożywczej Iceland Foods do wyeliminowania tworzyw sztucznych z jej opakowań w ciągu pięciu lat przyciągnęło ogromną uwagę opinii publicznej. Wiele doświadczonych osób z branży opakowań twierdzi, że pięć lat to dość krótki czas, biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi Iceland.

W świetle tych czynników zmiany przeprowadzone przez IKEA i SF Bio nastąpiły bardzo szybko i można przypuszczać, że wiele innych firm pójdzie za ich przykładem.

- „Identyczny format kart pozwala na łatwe przeprowadzenie zmian. Oprócz samego procesu produkcyjnego kart, modyfikacji wymaga niewielka ilość obecnych urządzeń firmy. Jest to prosty krok w porównaniu do przeprojektowania opakowania z tworzywa sztucznego wraz z modyfikacją w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej” - tłumaczy Johan Granås, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Iggesund Paperboard, który był ściśle zaangażowany w opracowywanie rozwiązania, które ostatecznie wybrała i wdrożyła IKEA.

Innym przykładem tego trendu w branży opakowań jest Apple, gdzie twórcy opakowań koncentrują się na ograniczeniu wykorzystania tworzyw sztucznych. Wynika to jasno z opublikowanej w październiku 2017 roku strategii Apple w kwestii wykorzystania papieru i innych materiałów pochodzących z odzysku przy produkcji opakowań swoich produktów. Raport wskazuje między innymi, w jaki sposób Apple udało się zmniejszyć zawartość plastiku w opakowaniu iPhone 7 o 84% w porównaniu z iPhonem 6s.

Inteligentny głośnik Apple Homepod, wprowadzony na rynek na początku 2018 roku, jest wyraźnym przykładem tego podejścia. Niewiarygodnie złożona konstrukcja tektury z zamknięciami utrzymuje przewód głośnikowy w miejscu i zabezpiecza wtyczkę.

Tektura zastępuje tworzywa sztuczne ograniczając negatywny wpływ na zmiany klimatyczne

Uchwyt na przewód głośnikowy inteligentnego głośnika Apple HomePod


- „Dziesięć lat temu każdy producent rozwiązałby ten problem wykorzystując tworzywo sztuczne - mówi Granås. - Teraz możemy obserwować, jak wiele inwestują firmy w tworzenie alternatywnych rozwiązań wykorzystujących tekturę - dotyczy to nie tylko Apple, ale także wielu innych firm."

Granås uważa, że w dalszym ciągu tworzywo sztuczne będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem na obecnym i przyszłym rynku opakowaniowym. Tradycyjne opakowania kartonowe do żywności często wymagają zastosowania plastikowej bariery zabezpieczającej np. przed tłuszczem, wilgocią i aromatami. Projektowanie konstrukcji opakowań z tektury z możliwie najcieńszą powłoką z tworzywa sztucznego jest znakomitym przykładem dobrego zarządzania materiałami.

- „Rozwój tworzyw sztucznych produkowanych z materiałów o pochodzeniu niekopalnianym przebiega bardzo szybko i przewiduję, że wkrótce będziemy mogli zauważyć szerokie zastosowanie biologicznych tworzyw sztucznych z coraz mniejszą ilością materiałów ropopochodnych, co w znacznym stopniu ograniczy negatywny wpływ opakowań żywnościowych na klimat" - podsumowuje Granås.

 

Więcej o Iggesund Paperboard

 

Źródło: Iggesund Paperboard