Nowa maszyna rozpoczęła pracę w firmie produkującej szeroką gamę tektur pudełkowych oraz tektur do żywności. Tekturnica BM2 zasiliła urządzenia w Kotkamills w Finlandii.

Tekturnica BM2 w firmie Kotkamills

Tekturnica BM2 to pierwsza taka maszyna na świecie, która produkuje dyspersyjne powłoki barierowe bezpośrednio w maszynie. Ponadto, dzięki niej możliwe jest także wytwarzanie tektur barierowych, które mogą zostać poddane recyklingowi wraz z normalnymi odpadami papierowymi, gdyż nie posiadają żadnych elementów z tworzyw sztucznych. W ofercie produkcyjnej znajdą się tektury pudełkowe pod nazwą AEGLE oraz tektury do żywności ISLA.

 

Nowa maszyna posiada zdolność do produkcji tektury o jedwabnej, matowej powierzchni. Taki rodzaj materiału pozwala właścicielom marek znacznie wyróżnić się na tle konkurencji. Firma  Kotkamills swoją działalność opiera na produkcji opakowań do żywności, środków farmaceutycznych i kosmetyków, a także wytwarzaniu tektur do żywności, jednorazowych kubków i talerzy. Wszystkie produkty powstają przy wykorzystaniu świeżych, skandynawskich włókien drzewnych. 

 

Uruchomienie tekturnicy BM2 zapewnia także wysoką dbałość o środowisko naturalne. Maszyna umożliwia dodawanie dyspersyjnych barier powlekanych w maszynie, dzięki czemu zastępuje to tradycyjne wykorzystanie nieodnawialnych tworzyw sztucznych. Ponadto urządzenie znacznie zmniejsza zużycie elektryczności i wody, w porównaniu z poprzednim procesem produkcji papieru. Daje to prawie o połowę mniejsze wyniki zużycia wody na tonę podczas wytwarzania masy chemotermomechanicznej. 

 

Tekturnica BM2:

  • zdolności produkcyjne: 400 000 ton/rok,
  • produkcja: skandynawska tektura pudełkowa wysokiej jakości, tektura barierowa nadająca się do recyklingu, przeznaczona dla przemysłu opakowań i sektora spożywczego,
  • łączne wydatki inwestycyjne: 170 mln EUR,
  • suma inwestycji w oczyszczalnie ścieków: ponad 5 mln EUR,
  • główni dostawcy maszyny: Bellmer Vaahto Paper Machinery Oy (od części mokrej do sekcji suszącej maszyny) oraz Velmet (sekcja nakładania powłok w linii, nawijarka, zwijarka oraz urządzenie do wytwarzania masy chemotermomechanicznej).

 

Dowiedz się więcej